[Interviu] Andrei Muntean – “Vreau sa devin campion olimpic la seniori”

Se poate mandri cu faptul ca este primul campion olimpic de tineret din istoria gimnasticii artistice din Romania. De asemenea a mai cucerit aurul continental la paralele, in intrecerile juniorilor din 2010. Aceste doua titluri vin ca o completare a tuturor celorlalte medalii de argint si bronz obtinute de-a lungul carierei. La un asemenea palmares, am putea avea impresia ca vorbim de un sportiv cu o cariera indelungata, nu? Nicidecum! Sportivul cu care am stat noi de vorba este de-abia la inceputul carierei, iar numele lui este… Andrei Vasile Muntean!

Andrei Muntean

(Andrei  – locul 1 si campion olimpic de tineret la inele)

Primii pasi spre marea performanta i-a facut la Sibiu alaturi de domnul antrenor Ciprian Baias si de doamna Carmen Rosianu. Apoi a fost promovat la lotul national de juniori de la Bistrita, unde a stat pana in momentul in care a primit convocarea pentru lotul de seniori de la Bucuresti. Momentan se antreneaza cu gandul la Jocurile Olimpice, dorinta lui cea mai mare fiind aceea de a deveni campion olimpic si la seniori. Andrei ne-a raspuns la cateva intrebari, iar raspunsurile lui le puteti citi mai jos.

Fangymnastics: Salut, Andrei! Ce mai faci? Toata lumea asteapta debutul tau in competitiile seniorilor. Ce asteptari ai de la anul 2012?

Andrei: Salut! Sunt bine, tot la Bucuresti. Si eu astept cu nerabadare sa concurez si sper sa nu dezamagesc. Anul acesta imi doresc sa-mi imbunatatesc exercitiile la toate cele sase aparate si sa am rezultate cat mai bune!

Fangymnastics: 2009 si 2010 au fost, probabil, cei mai buni ani ai tai. Ai obtinut medalii la Campionatele Europene de juniori, la Festivalul Olimpic al Tineretului European si poate cele mai frumoase rezultate au venit din Singapore, acolo unde s-au tinut Jocurile Olimpice de Tineret. Ce au reprezentat pentru tine toate aceste rezultate?

Andrei: 2009 si 2010 au fost, intr-adevar, cei mai buni ani ai mei. Am avut rezultate la care nu ma asteptam, rezultate care mi-au dat mai multa incredere in mine si putere sa merg mai departe.


(Finala olimpica de tineret de la inele – cu Andrei invingator)

Fangymnastics: La inceputul anului 2011 ai facut trecerea de la lotul de juniori la cel de seniori. Ce s-a schimbat pentru tine odata cu venirea la Bucuresti? Cum a fost acomodarea cu noii antrenori, colegi, dar si cu viata din capitala?

Andrei: Foarte multe nu s-au schimbat. Pe colegi si antrenori ii cunosteam in mare parte. M-am acomodat destul de usor datorita lor pentru ca au fost, si inca sunt, alaturi de mine. Viata de capitala este mult mai agitata, dar m-am adaptat usor si chiar pot spune ca imi place mai mult aici.

Fangymnastics: De asemenea, in 2011, ai lipsit atat din competitiile nationale cat si din cele internationale. Din cate stiu ai suferit o accidentare. Ne poti spune despre ce a fost vorba si cat a trebuit sa faci pauza?

Andrei: Nu am suferit neaparat o accidentare. Am avut o problema mai veche care s-a agravat, iar antrenorii au considerat ca este mai bine sa fac pauza. Nu stiu exact cat am stat, dar cea mai mare parte a anului am petrecut-o facand recuperare.

Fangymnastics: In prezent care este starea ta de sanatate? Te mai deranjeaza ceva? Te poti antrena la capacitate maxima?

Andrei: In prezent mai am mici dureri, dar cred ca aceste dureri sunt prezente la orice sportiv de performanta. Cu toate acestea ma antrenez normal.

Fangymnastics: Am vazut ca urmeaza sa participi la doua concursuri: in China (saptamana aceasta) si Croatia (la sfarsitul lunii) unde vei lucra la trei aparate: sol, paralele si inele.  Ce asteptari ai de la aceste concursuri?

Andrei: Momentan ma pregatesc pentru concursul din China, care se va desfasura in perioda 07 – 08 aprilie si unde voi concura la inel si paralel. Dupa, va urma cel din Croatia si avand in vedere ca sunt primele mele concursuri la seniori, imi doresc sa am o executie cat mai buna si, de ce nu, o clasare in primele locuri.

Fangymnastics: Urmeaza Europenele si Jocurile Olimpice. Care crezi ca sunt sansele tale pentru a prinde echipa? Unde crezi ca poti ajuta echipa pentru a se clasa pe un loc cat mai bun?

Andrei: Sunt sanse mari sa prind echipa daca ma ajuta sanatatea si daca ma pot antrena normal. Cred ca pot sa ajut echipa la inel si paralel, dar si la sarituri si sol.

Andrei Muntean

(arhiva personala)

Fangymnastics: De asemenea, tot anul acesta urmeaza sa dai si BAC-ul, nu? O sa te astepte o vara plina. Urmeaza facultatea, nu? Ce planuri ai din acest punct de vedere?

Andrei: Da, urmeaza BAC-ul pe care sper sa-l trec cu bine. Momentan nu m-am gandit la ce facultate sa dau. Probabil voi merge la o facultate de sport, iar pe viitor ma gandesc sa merg si la o facultate de marketing. Vedem ce-mi rezerva viitorul…

Fangymnastics: Revenind putin la aparate. Paralelul si inelul ti-au adus cele mai importante rezultate ale carierei. In continuare acestea sunt aparatele tale preferate? Ce ne pregatesti pe viitor? Presupun ca exercitiile tale au suferit cateva modificari. Povesteste-ne putin.

Andrei: Da, au ramas in continuare aparatele mele favorite. Am crescut la dificultate, iar nota de plecare este mai mare. Pe viitor imi doresc sa mai cresc in dificultate la fiecare aparat pentru a ma putea intrece cu cei mai buni.

Fangymnastics: Cat de mult inseamna pentru tine sprijinul celor din public, care te incurajeaza concurs de concurs? Am vazut ca primesti foarte multe mesaje de incurajare/felicitare. Mai mult decat atat, a fost frumos sa vad ca raspunzi la toata lumea si ca acorzi putin timp pentru fiecare persoana in parte. Cum vezi tu aceasta comunicare cu oamenii care te simpatizeaza?

Andrei: Ma simt foarte bine cand vad ca la concursurile nationale si internationale sunt persoane care imi sunt alaturi si ma incurajeaza. Imi face placere sa comunic cu cei care imi sunt alaturi si, desigur, incerc sa-mi fac putin timp pentru fiecare.

Andrei Muntean

(arhiva personala)

Cateva intrebari fulger

 • Se va califica echipa masculina a Romaniei in finala olimpica? Da, imi doresc foarte mult acest lucru!
 • Va avea rival Uchimura sau si de aceasta data va castiga fara probleme? Din punctul meu de vedere nu va avea rival!
 • Idolul tau in gimnastica? Marius Urzica;
 • Elementul preferat? Tkachev (la bara);
 • Ai vreo porecla? Ardei;
 • Dorinta ta cea mai mare? Sa devin campion olimpic la seniori.
 • Cel mai greu moment de pana acum? Anul 2011
 • Melodia preferata? Time of my life” – Black Eyed Peas
 • Filmul preferat? Never back down
 • Alte pasiuni in afara de gimnastica? Tenisul
 • Tara vizitata care ti-a placut cel mai mult? Singapore
 • In ce tara ti-ai dori sa ajungi? Canada
 • Un mesaj pentru sustinatorii tai? Vreau sa va multumesc pentru tot sprijinul acordat si sper sa nu va dezamagesc!

In finalul discutiei, l-am rugat pe Andrei sa ne ofere cate-un cuvant pentru fiecare litera a prenumelui sau. Un cuvant care-l reprezinta. Cum este ANDREI?

Ambitios

Nerabadator

Darnic

Respectuos

Energic

Inteligent

Cele mai importante rezultate obtinute de Andrei Muntean pana acum sunt:

JOCURILE OLIMPICE DE TINERET – SINGAPORE 2010:

 • medalie de aur la inele;
 • medalie de argint la paralele;

CAMPIONATELE EUROPENE DE JUNIORI – BIRMINGHAM 2010:

 • medalie de aur la paralele;

FESTIVALUL OLIMPIC AL TINERETULUI EUROPEAN – TAMPERE 2009:

 • medalie de bronz cu echipa Romaniei;
 • medalie de argint la individual compus;
 • medalie de argint la sol;

Ii multumim lui Andrei pentru timpul acordat si ii dorim mult succes in tot ceea ce va face. Suntem siguri ca isi va indeplini visul si ca in curand il vom vedea pe cea mai inalta treapta a podiumului si in competitiile seniorilor. Multa bafta, Andrei!!!

3 Responses to [Interviu] Andrei Muntean – “Vreau sa devin campion olimpic la seniori”

 1. mia says:

  Mi-a placut mult interviul.
  Mult succes,Andrei!Sa fii sanatos si sa ajungi campion si la seniori!

 2. cris says:

  Multa bafta Andrei!
  Felicitari pentru interviu!

 3. Dangym72 says:

  Multa sanatate ardey si munca , ca restu vin sigur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.