GymNews – 4 februarie 2015

Organizarea Campionatelor Europene Individuale de Gimnastica Artistica din 2017 a fost castigata de Romania. La implinirea a 60 de ani de la prima editie a Campionatelor Europne de Gimnastica, organizate in 1957 la Bucuresti, competitia va avea loc tot in capitala, in noua sala polivalenta ce va fi costruita in Complexul Lia Manoliu (sursa). In situatia in care sala nu va fi finalizata la timp, Campionatele Europene vor fi organizate in noua sala polivalenta de la Cluj.

Nadia Comaneci a promis ca va participa la CE 2017 (sursa).


Lotul de junioare de la Deva cuprinzand viitoarele senioare din 2017 via sportnews.ro

Activitate competitionala

Prima competitie nationala importanta a anului a fost Elite Canada, desfasurata intre 29 ianuarie  – 1 februarie la Quebec. Competitia feminina s-a bucurat de participarea membrelor echipei nationale a Canadei, inclusiv a Victoriei Moors, care s-a reintors in competitii dupa o pauza de aproximativ jumatate de an. Ellie Black (exercitiul la barna), reprezentanta Canadei in competitiile de Cupa Mondiale din sezonul 2014-2015 a castigat concursul la barna. In concursul masculin si-a facut revenirea fostul component al echipei nationale a Romaniei – Robert Stanescu. El a concurat la 3 aparate, clasandu-se pe locul 4 la cal cu manere, 3 la inele (plecare 6.6) si 2 la paralele (rezultate complete, raport realizat de The Gymternet).


Exercitiul lui Robert Stanescu la inele la Ellite Canada via Canalul de Youtube gymnastics canada

Dupa ce Romania a primit organizarea Campionatelor Europene de Gimnastica Artistica din 2017, exista zvonuri referitoare la intentia Romaniei de a aplica pentru organizarea Universiadei de Vara din 2021. Romania a mai organizat aceasta competitie in 1981 (sursa) cand flacara de pe Stadionul 23 August a fost aprinsa de Nadia Comaneci (sursa).

Federatia Italiana de Gimnastica confirma patrulaterul organizat pe 30 mai la Torino, la care vor participa Romania, Rusia, Italia si Columbia. Competitia va servi ca test inainte de prima editie a Jocurilor Europene (sursa).

In acest an, Trofeul Cita de Jesolo, care se va desfasura pe 25-26 martie, se va bucura de prezenta echipelor din Australia, Statele Unite, Canada, Japonia, Franta si Italia. Se pare ca in acest an Romania nu va participa la aceasta competitie (sursa).

Saptamana in Gym-elemente

Yao Jinan antrenand la sol o pirueta tripla cu piciorul la cap (Mustafina) in legare cu Ilusion (video)

Jazmyn Foberg, campioana nationala de junioare a Statelor Unite, antreneaza un dublu salt intins cu 360 grade intoarcere la sol (video).

Aliya Mustafina lucreaza la executia insurubarilor (video).

Cintia Rodriguez antreneaza o trecere noua de pe bara mica pe bara mare – stadler indepartat cu 360 grade intoarcere (video)

Oksana Chusovitina si o urcare pe barna prin salt echer (video).

Chantysha Netteb (Olanda) si un festival de treceri intre bare la paralele (Shaposhnikova, Pak, Maloney) (video)

Asuka Teramoto (Japonia) antreneaza tsukahara dubla atat la sol cat si ca si coborare la paralele (video)

Dupa un sezon 2014 ratat, Noel van Klaveren revine cu un salt cu 360 grade intoarcere la barna (video)

Erika Fasana continua sa antreneze saltul dublu intinns cu un surub (elementul Chusovotina) la sol (video)

Romania

Conform listelor oficiale, Romania a inscris 6 gimnasti si 4 gimnaste pentru Campionatele Europene ce se vor desfasura la Montpellier in luna mai. Acesta este numarul maxim de gimnasti ce poate fi inscris de o tara (sursa).

Scurt interviu cu Maria Olaru, care se pregateste sa devina mama unui baietel in februarie (interviu).


La Izvorani se lucreaza la noi soluri pentru fete

Statele Unite

In urma cantonamentului desfasurat intre 21-25 ianuarie, Laurie Hernandez a fost inclusa in echipa nationala a Statelor Unite. Ea nu a participat la Campionatele Nationale din 2014 din cauza unei accidentari (sursa). Laurie a castigat competitia junioarelor din cadrul cantonamentului, fiind urmata de Ragan Smith si Jazmyn Foberg (sursa).

Fast Facts cu componentele echipei nationale a Statelor Unite –  via canalul oficial de Youtube a USA Gymnastics (lista video).

In aprilie se va lansa cartea autobiografica a lui Shannon Miller, campioana olimpica in 1996 la Atlanta si dubla campioana mondiala (sursa).

Katelyn Ohashi s-a inscris la UCLA, unde va incepe cursurile anul viitor si va concura in campionatul inter-universitar din Statele Unite – NCAA (sursa). GymCastic a realizat cu amplu interviucu Katelyn. 

International

Cat de scotian e John Orozco? Dar Ellie Black ?

Yao Jinan, campioana mondiala la paralele in 2014, va rata complet sezonul competitional 2015 ca urmare a unei mai vechi accidentari la umar care s-a agravat si necesita o operatie pentru ca gimnasta sa fie apta pentru Jocurile Olimpice de la Rio. Operatia trebuie sa aiba loc in Statele Unite, dar formalitatile de obtinere a vizei si a acordurilor necesare dureaza deja de 2 luni (sursa).

Alyia Mustafina se reface in urma problemei cronice pe care o are la spate. Ea se antreneaza la o intensitate scazuta pentru a se putea reface si va rata Campionatele Rusiei din martie si Campionatele Europene din aprilie pentru a fi in forma optima la Campionatele Mondiale din toamna – competitie de calificare pentru Jocurile Olimpice (sursa). De asemenea, Anastasia Grishina a reinceput antrenamentele.

Rewriting Russian Gymnastics a realizat un material vast si bine documentat material asupra numirii lui Andrei Rodionenko in pozitia de antrenor coordonator al loturilor de gimnastica in 2005, care cuprinde si un interviu cu acesta (material + interviu).

Fabian Hambuchen, dublu medaliat olimpic la JO din 2008 si 2012, a anuntat ca va renunta voluntar la participarea la Campionatele Europene din aprilie in vederea pregatirii pentru prima editie a Jocurilor Europene care vor avea loc in luna iunie (sursa). El va incepe sezonul prin participarea la Cupa Americii la inceputul lunii martie si se va concentra in special asupra Campionatelor Mondiale si calificarii la Jocurile Olimpice de la Rio.

Natsumi Sasada (Japonia) a inlocuit-o pe Ruby Harrold (Marea Britanie) pe lista de participare de la Cupa Americii, ultima etapa de cupa mondiala cu concurs de individual compus din sezonul 2014-2015 (sursa).

In Brazilia a fost finalizat noul centru de antrenament destinat loturilor nationale de gimnastica artistica (sursa si video).

Francezul Geoges Guelzec, presedinte al Uniunii Europene de Gimnastica din 2009, si-a anuntat intentia de a candida in 2016 pentru presedentia Federatiei Internationale de Gimnastica, ca si succesor al lui Bruno Grandi (sursa).

Interviu cu Claudia Fragapane, componenta a echipei nationale a Marii Britanii, participanta la Campionatele Mondiale de la Nanning 2014 si medaliata cu argint la Campionatele Europene de la Sofia 2014 (partea 1 si partea a 2a).

Echipa Nationala a Marii Britanii via The couch Gymnast

Anabelle Schmidt, componenta a echipei nationale a Olandei, s-a retras din activitatea competitionala din cauza unor probleme continue la picior, din cauza carora a suferit trei operatii. Acum antreneaza fetite la clubul la care a practicat si ea gimnastica (interviu).

Verona van de Leur (Olanda) a reluat antrenamentele in vederea revenirii in marile competitii (interviu si imagini antrenament).

DIANA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.