GymNews – 23 februarie 2015

6 medalii de aur au castigat junioarele Ioana Crisan, Olivia Cimpian si Alexandra Mihai, componente ale lotului feminin de junioare de la Deva, la competitia Nadia Comaneci International Invitational desfasurata la Oklahoma. Fetele au cucerit medalia de aur pe echipe iar Ioana si Olivia au obtinut la egalitate (52.85 puncte) aurul la individual compus. Alexandra Mihai ar fi completat cel mai probabil podiumul la individual daca nu si-ar fi luxat un deget in timpul incalzirii la paralele (sursa). Fetele au castigat si medalii pe aparate: Ioana Crisan  – aur la sarituri si barna, argint la paralele si bronz la sol, Olivia Cimpian – aur la sol, argint la sarituri, bronz la paralele, Alexandra Mihai – argint la sol, bronz la sarituri si barna (rezultate).

via Facebook Nadia Comaneci Official

Activitate competitionala

La Campionatele Europene individuale de Gimnastica Artistica ce se vor desfasura la Montpellier in Franta gimnastele din Romania vor incepe calificarile la sol, respectiv barna in subdiviziurile 2, respectiv 4 (tabloul calificarilor).

Interviuri cu cativa dintre participantii la Campionatele Europene referitoare la tintele lor referitoare la aceasta competitie. Printre intervievati Vanessa Ferrari, Daniel Keatings sau Claire Martin (interviuri).

WOGA Classic, competitie organizata anual de clubul condus de Valeri Liukin, s-a bucurat anul acesta de participarea Alyssiei Baumann (medaliata cu aur mondiale pe echipe in 2014 si reprezentanta a clubului gazda), Bai Yawen, argint mondial cu echipa Chinei, Katelyn Ohashi si Celine van Gerner. Alyssa s-a retras dupa 3 ratari la primul aparat – paralele. Detalii despre competitie.

Austrialia si-a numit echipele pentru Trofeul International Citta de Jesolo: senioare – Emily Little, Kiara Munteanu, Georgia Godwin, Eliza Freeman, Rianna Mizzen, Emma Nedov si junioare – Yasmin Collier, Talia Folino, Paige James, Emi Watterson, Emily Whitehead (sursa).

A inceput Campionatul National de Gimnastica al Italiei (Serie A), iar prima etapa a fost castigata de clubul ce le are in componenta pe Vanessa Ferrari, Erika Fasana si Martina Rizeli (rezultate complete).


Inregistrarea primei etape a Seriei A – Italia

S-a afisat lista competitorilor pentru competitia International Gymnix. Romania nu va participa la acest concurs.

Rezultatele Winter Cup Challenge, competitie desfasurata in perioada 19-21 februarie in Las Vegas, Nevada (inregistrari din competitie).

Campionatele Scotiei s-au desfasurat in perioada 21-22 februarie. Competitia feminina a fost dominata de Amy Regan, iar cea masculina de Daniel Purvis (rezultate complete).

Gym Elemente

Shatilov si un element inedit la bara fixa (video)

Kenzo Shirai si un Yurchenko intins cu trei rotatii si jumatate (video)

Andrei Muntean antreneaza o sarituta Tsukahara intinsa cu 3 suruburi si un salt intins cu patru suruburi la sol (sursa).

Laurie Hernandez lucreaza la un dublu apel grupat legat de la saritura artistica la sol (video).

Iulia Berar lucreaza in directia unui Yurchenko intins cu 360 grade intoarcere la sarituri (video) si a unei coborari Tsukahara la paralele (video).

Romania

Dora Vulcan, Ema Parva, Maria Holbura si Denisa Stanciu, ultimele patru fete cu varsta pentru Jocurile Olimpice de la Rio care se antrenau la Deva, au fost promovate la lotul olimpic de la Izvorani. Succes in pregatire!

In consecinta patru junioare au fost promovate in cadrul lotului olimpic de junioare de la Deva – Denisa Golgota, Denisa Florea, Nica Ivanus si Alisia Botnariu (sursa).


via Facebook Lotul Feminin de Gimnastica al Romaniei

Cu ocazia implinirii varstei de 64 de ani, Octavian Bellu a oferit un interviu referitor la activitatea la lotul, a problemelor existente in momentul de fata si a strategiei competitionale pentru acest an (sursa). El a calatorit la Viena cu 7 dintre componentele lotului feminin care acuzau probleme medicale in speranta ca acestea se vor rezolva cat mai repede pentru a se intra in pregatire intensiva in vederea Campionatelor Mondiale, competitie de calificare pentru Jocurile Olimpice. Romania va participa cu 4 fete la Campionatele Europene, cu 3 la Jocurile Europene si cu echipa la Campionatele Mondiale cand fetele trebuie sa atinga varful de forma. Larisa Iordache nu va participa la Jocurile Europene, ea trebuind sa sustina in vara examenul de Bacalaureat. El discuta de asemenea revenirea Catalinei Ponor si organizarea Campionatelor Europene in 2017 la Bucuresti. Conform lui Bellu, Diana Bulimar va fi in curand in forma de concurs (sursa).

Mariana Bitang, antrenor al lotului national feminin de gimnastica artistica, a afirmat, referindu-se la eventualele reveniri ale Catalinei Ponor si Sandrei Izbasa ca orice revenire reprezinta un castig pentru echipa (sursa).

Catalina Ponor si Marian Dragulescu, care si-au exprimat dorinta de revenire in gimnastica de performanta, au fost inscrisi de catre federatie in sistemul international de control anti-doping (sursa). Cei doi vor fi eligibili pentru competitie la 6 luni dupa inscriere.

Marian Dragulescu a declarat ca motivatia revenirii este reprezentata de medalia olimpica de aur care ii lipseste din palmares si ca in acest scop se antreneaza 6 ore pe zi (sursa).

Gina Gogean, multipla campioana mondiala si medaliata olimpica, a initial impreuna cu alti antrenori din cadrul Clubului Sportiv Cetate Deva un program de gimnastica distractiva pentru copii intre 5 si 8 ani in scopul educarii societatii pentru o viata sanatoasa (sursa).

Monica Rosu a oferit un interviu in care a vorbit despre copilarie, Jocurile Olimpice de la Atena si viata ei actuala (video).

Catalina Pomor si Tomy Ramos vorbesc despre povestea lor de dragoste (video).

Iulia Berar se alatura lotului national de gimnastica artistica feminina (via Facebook Arad Gym).

Statele Unite

In urma cantonamentului echipei nationale feminine desfasurat la ferma sotilor Karolyi in ianuarie, au fost realizate materiale video dedicate fiecarei gimnaste, continand mini-interviuri si imagini din antrenament. De asemenea au fost realizate materiale dedicate noilor senioare si componentelor echipei olimpice din 2012 in curs de revenire. Toate materialele video se pot viziona pe Canalul de Youtube USA Gymnastics

Kyla Ross a anuntat oficial ca va urma cursurile UCLA si va concura pentru aceasta universitate in NCAA – campionatul inter-universitar din Statele Unite (sursa). Kyla este singura din echipa olimpica din 2012 care a refuzat sa devina profesionista pentru a-si pastra dreptul de participare in NCAA.

Nia Dennis s-a inscris si ea tot la UCLA.

Aly Raisman planuieste sa revina in competitii in luna martie, odata cu participarea la Trofeul Citta de Jesolo (sursa).

Scopul lui Gabby Douglas la reintoarcerea in activitatea competitionala este de a fi mai buna decat in 2012. La cantonamentul desfasurat in ianuarie ea nu si-a aratat intregul potential din cauza unei raceli. interviu

Interviu cu Paul Hamm, medaliat olimpic la Atena in 2004, despre viata post-gimnastica si amintirile din competitii (video).

International

Sfaturi referitoare la protecia incheieturilor – sursa

Imagini din cantonamentul lotului national al Rusiei – sursa

Alyia Mustafina, Viktoria Komova, Ksenia Afanasyeva, Maria Paseka, Denis Ablyazin au participat la cateva jocuri in scop promotional organizate de sponsorul echipei nationale (detalii si video). Valentina Rodionenko a afirmat ca Mustafina nu se poate antrena la potential maxim din cauza unei operatii suferite recent, iar scopul Komovei este atingerea formei maxime la Campionatele Mondiale.

Giulia Steingruber isi va face revenirea in competitii in cadrul Austrian Team Open care se va desfasura pe 28 februarie la Linz (sursa). Giulia a suferit o usoara accidentare la glezna in noiembrie in cadrul Swiss Cup.

Hannah Whelan, componenta a echipei olimpice a Marii Britanii la Jocurile Olimpice din 2012, si-a anuntat oficial retragerea din activitatea competitionala (sursa).

Youna Doufornet a participat in perioada 16-21 februarie la un stagiu de pregatire in Marea Britanie (sursa).

Un material despre echipa nationala a Braziliei, un amestec intre experienta si talentul noilor senioare antrenata in prezent de Alexandrov

Chantysha Netteb (Olanda) a revenit in competitii in acest weekend la Sidijk Gymnastics Tournament (video).

Dipa Karmakar, gimnastia care a obtinut prima medalie pentru India in cadrul Jocurilor Commonwealth-ului in 2014, intampina probleme administrative in vederea calificarii la Jocurile Olimpice de la Rio din cauza faptului ca federatia de gimnastica a fost dizolvata (sursa).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.