Mondialele de gimnastica 2009 – finalele pe aparate (ziua 2)

null

Rezultatele bune de ieri au continuat in mare parte si azi, in ultima zi de la Campionatele Mondiale. Baietii nostri, Marian Dragulescu si Flavius Koczi, au reusit o dubla in finala mondiala de la sarituri, cucerind medalia de aur si respectiv pe cea de argint.

Marian Dragulescu a reusit sa treaca peste pragul psihologic creat de cea de-a doua lui saritura si astazi a dovedit ca e cel mai bun gimnast din lume la sarituri. Si-a executat saritura care-i poata numele (dublu grupat inainte cu intoarcere 180 grade) aproape perfect si de asemenea a executat cea mai grea saritura care exista in codul de punctaj, o saritura cu nota de plecare 7.2 (ronda – flic, 180 de grade intoarcere pe masa de sarituri, 2 suruburi si jumatate inainte). Astfel, Marian a castigat cel de-al patrulea sau titlu mondial la sarituri cu media 16.575.

Flavius Koczi a confirmat rezultatele bune obtinute anul acesta la sarituri (argint la Europene si aur la Universiada) si a reusit sa ocupe cea de-a doua treapa a podiumului cu media de 16.337.

Pe cel de-al treilea loc s-a instalat reprezentantul Rusiei, Anton Golotsutskov, cu media de 16.287.

In finalele de la paralele si bara noi nu am avut reprezentanti, dar gimnastii prezenti ne-au oferit un spectacol pe cinste in special la bara fixa. Podiumul de la paralele a reprezentat o afacere intre asiatici: Guanyin Wang (China), Zhe Feng (China) si Kazuhito Tanaka (Japonia), iar la bara fixa, campionul olimpic en-titre, chinezul Zou Kai, a confirmat rezultatul de anul trecut de la Beijing si fara prea multe probleme s-a instalat in fruntea clasamentului cu un exercitiu de dificitate 7.5. Medalia de argint a fost castigata de olandezul Epke Zonderland, iar bronzul de italianul Igor Cassina.

La finalul concursului de la barna, imnul Chinei a rasunat in arena O2 din Londra, datorita victoriei inregistrare de Deng Linlin. Chinezoaica a fost urmata in clasament de Lauren Mitchell (Australia) si de Ivana Hong (SUA). Din pacate, reprezentanta Romaniei, Ana Porgras, nu a reusit sa-si faca exercitiul corect si astfel in urma a 2 ratari a iesit complet din calcule pentru podiumul mondial. Insa noi avem incredere in Ana si stim ca pe viitor va fi mai bine, iar experienta acestor mondiale o va ajuta sa progreseze. Suntem alaturi de tine, Ana!!!

La sol, preferata publicului, Beth Tweddle a reusit sa aduca Angliei al doilea titlu mondial din istorie (dupa cel din 2006 de la paralele, castigat tot de Tweddle).  Pe locul al doilea s-a clasat Lauren Mitchell (Australia), iar pe trei a venit micuta chinezoaica – Sui Lu. Pe muzica lui Dmitry Shostakovich, Ana Porgras a prezentat un exercitiu foarte frumos prin care si-a pus in evidenta talentul, stilul si eleganta. Poate ar fi fost un exercitiu de podium, insa o mica problema la pirueta dubla cu piciorul la cap a facut ca exercitiul sa aiba o dificutate de doar 5.5, iar Ana a terminat finala de la sol pe locul al cincilea.

La finalul celei de-a 41 editie a Mondialelor, nu ne ramane decat sa tragem linie si sa privim spre anul viitor cu optimism, cand capitala gimnasticii mondiale se muta la Rotterdam in Olanda. Doua medalii de aur (Marian Dragulescu), o medalie de argint (Flavius Koczi) si o medalie de bronz (Ana Porgras) – acestea sunt rezultatele obtinute de gimnastii nostri. De asemenea sa nu-i uitam si pe ceilalti gimnasti ai Romaniei prezenti la Londra: Diana Chelaru, Anamaria Tamirjan, Gabriela Dragoi, Robert Stanescu, Daniel Popescu, Marius Berbecar si Cosmin Popescu.

Rezultatele complete la feminin le puteti gasi aici, iar pe cele de la masculin aici.

Sa privim cu incredere spre Rotterdam 2010

Hai Romania!

9 Responses to Mondialele de gimnastica 2009 – finalele pe aparate (ziua 2)

 1. Gimnastique says:

  Felicitari Marian si Flavius, sunteti cei mai buni!!

 2. dracsor says:

  http://www.youtube.com/watch?v=PMMmcUrI6Sg – superb! cat despre micuta Ana, nu-i nimic.. data viitoare va fi campioana, fara nici o discutie!

 3. fangymnastics says:

  @dracsor: Multumim 🙂

 4. Anna says:

  Tot inainte Ana!

 5. Ana va fi campioana absoluta, sunt sigur de asta!!!

 6. simona says:

  Ce emotie sa va vad live din tribuna!!!! Bravo Marian si Flavius, va multumim pt spectacol! Bravo Nicusor Pascu, a facut miracole doar in 10 luni de la venirea la lot! Deabia astept Birmingham & Rotterdam anul viitor!

 7. Iza says:

  Felicitari!
  Probabil un capitol la care va trebui lucrat este acela al psihicului, deoarece dupa cate am observat in ultimul timp in sportul romanesc, dupa ce obtin calificarea pe pozitii fruntase sau sansele de a obtine o medalie sunt foarte mari, sportivii practic clacheaza. Dar trebuie sa recunoastem ca este greu.
  Multa sanatate in primul rand!

 8. ........... says:

  felicitari si multa bafta in continoare

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.