In drum spre Tokyo #1 – “Vreau un loc in echipa!”

Prin noua noastra rubrica – In drum spre Tokyo – vom incerca sa luam pulsul gimnasticii internationale, care se afla pe ultima suta de metri cu pregatirea in vederea Campionatelor Mondiale organizate in capitala tarii Soarelui Rasare. Pe parcursul urmatoarelor trei saptamani va vom prezenta cele mai importante stiri si va vom tine la curent cu tot ceea ce misca pe scena mondiala a gimnasticii artistice. Haideti sa fim alaturi de gimnastica romaneasca si sa ne sustinem sportivii. Acum ori niciodata!

  • Maine, 10 septembrie, echipele nationale ale Romaniei vor avea un nou test de verificare in compania Germaniei si Elvetiei. Catalina Ponor va participa in afara concursului din cauza regulii FIG, care ii interzice sa concureze oficial pana la 1 octombrie 2011, iar Diana Chelaru a fost retrasa in cursul acestei saptamani, fiind inlocuita de catre Daniela Andrei. De asemenea, au intervenit schimbari si in echipa masculina, unde Flavius Koczi si Ovidiu Buidoso nu mai figureaza pe ultima varianta actualizata a listei participantilor. Astfel, delegatia Romaniei pentru Erzinger este formata din: Sandra Izbasa, Ana Porgras, Amelia Racea, Raluca Haidu, Diana Bulimar, Daniela Andrei, Catalina Ponor (la fete) si Marian Dragulescu, Marius Berbecar, Vlad Cotuna, Cristina Bataga, Adrian Bucur, Andrei Ursache si Andrei Muntean (la baieti).
  • Coordonatorul Chinei a anuntat astazi componenta celor doua echipe pentru Tokyo. He Kexin, Jiang Yuyuan, Tan Sixin, Sui Lu, Wu Liufang si Yao Jinnan vor fi componentele echipei feminine, in timp ce Cheng Yibing, Teng Haibin, Feng Zhe, Zhang Chenglong, Lu Bo si Guo Weiyang vor incerca sa-si apere titlul mondial pe echipe obtinut anul trecut la Rotterdam.
  • Campioana olimpica de la barna, Shawn Johnson, a postat azi pe contul de twitter ca isi doreste foarte mult sa faca parte din echipa SUA pentru mondiale, “I want a spot on that team” (=Vreau un loc in echipa) a fost ceea ce a spus multipla campioana americana. Momentan, componentele echipei nationale ale Statelor Unite se afla in cantonament la ferma familiei Karolyi, unde Martha va incerca sa gaseasca o solutie pentru echipa mondiala. Vom reveni cu mai multe informatii de la “ranch-ul” Karolyi.
  • Blythe Lawrence a realizat o comparatie interesanta intre principalii candidati pentru podiumul mondial masculin la individual compus. Oare va putea fi invins Kohei Uchimura? Intreaga analiza o puteti citi aici. Parerea mea e ca ar fi trebuit luat in calcul si Flavius Koczi, dar poate e mai bine asa!
  • Problemele de sanatate continua in echipa Olandei. Unul dintre oamenii de baza ai echipei, Sanne Wevers, s-a accidentat la glezna si va rata Mondialele.

Inca 28 de zile…


One Response to In drum spre Tokyo #1 – “Vreau un loc in echipa!”

  1. dondy jp says:

    Tinem pumnii,succes tuturor si vom incerca sa fim si noi cu ceva de folos.Am sa incerc sa inregistrez tot ce se va reda la tv,in Jp si am sa va trimit cumva.Vreau un loc in echipa “fanilor” 😉 cu drag,D

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.