Alexandra Piscupescu – locul 17 la Mondialele de gimnastica ritmica

Montpellier, 2011– Reprezentanta noastra, Alexandra Piscupescu, a ocupat locul 17 in concursul de individual compus din cadrul Campionatelor Mondiale de gimnastica ritmica din Franta, cu un total de 104.950 puncte. Doar o jumatate de punct i-a lipsit Alexandrei pentru a prinde ultimul loc de calificare directa pentru Jocurile Olimpice de la anul. Insa nu este totul pierdut deoarece gimnastica noastra va mai avea o sansa la inceputul anului viitor, cand va avea loc turneul pre-olimpic de la Londra.

Alexandra a primit urmatoarele punctaje: 26.350 la cerc, 26.350 la minge, 26.000 la maciuci si 26.250 la panglica.

La finalul concursului, podiumul a fost ocupat de Evgenia Kanaeva (116.650 pct), de Daria Kondakova (116.600 pct)  si de catre reprezentanta Azerbaidjanului – Aliya Garayeva (112.450 pct).

Mai jos putetu urmari exercitiul cu mingea al Alexandrei. Felicitari Alexandra si multa bafta in continuare!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.