[Interviu] Teodora Ungureanu & Sorin Cepoi: “Sabrina Vega este fara discutie o gimnasta talentata!”

Pentru fiecare antrenor, cele mai frumoase momente sunt atunci cand sportivul pe care il pregateste atinge inalta performanta. Cred ca nu exista satisfactie mai mare decat aceea de a-ti vedea elevul pe prima treapta a podiumului la un Campionat Mondial sau la o editie a Jocurilor Olimpice. De asemenea, trebuie amintiti si acei sportivi care, la randul lor, reusesc sa formeze alti campioni si sa-i ghideze spre succes. Ce poate fi mai frumos decat sa vezi ca un fost mare gimnast ajunge sa fie si un mare antrenor?

Acesta poate fi si cazul Teodorei Ungureanu si al lui Sorin Cepoi – doi dintre cei mai de seama gimnasti ai Romaniei de la sfarsitul anilor 70. Vice-campioana olimpica la paralele si medaliata cu bronzul olimpic la barna in 1976, Teodora Ungureanu lucreaza acum la formarea altor gimnaste, care sa ajunga sa-i calce pe urme sau chiar sa o intreaca. Impreuna cu Sorin Cepoi – om de baza al echipei nationale masculine a Romaniei la Jocurile Olimpice din 1976 si 1980 – a pus bazele unei sali de gimnastica – Dynamic Gymnastics –  in New York, iar rezultatele nu au intarziat sa apara.

Membra a lotului national de senioare al Statelor Unite, Sabrina Vega este gimnasta pe care sotii Ungureanu-Cepoi au pregatit-o in ultimii ani si iata ca acum, inca din primul an de seniorat, si-a castigat locul in echipa care va reprezenta SUA in luna octombrie la Mondialele de la Tokyo.

Noi am stat putin de vorba cu cei doi antrenori despre Sabrina Vega, iar mai jos puteti citi ceea ce au avut ei de spus:

Fangymnastics: Buna ziua! In primul rand felicitari pentru Sabrina. Am vazut in aceasta dimineata (joi, 22 septembrie) ca a fost selectionata in echipa nationala a Statelor Unite pentru Mondialele de gimnastica de la Tokyo. Ce inseamna pentru dumneavoastra aceasta nominalizare? Cu siguranta este o prima mare performanta!

Sorin&Teodora: Multumim pentru felicitari. Calificarea Sabrinei la Campionatele Mondiale o vedem ca si o rasplata pentru toate eforturile si munca depusa zi de zi in sala de gimnastica, atat din partea ei, cat si a noastra.

Fangymnastics: Inca de pe vremea junioratului, Sabrina a inceput sa se afirme si sa atraga atentia prin performantele ei, facand in fiecare an parte din lotul national. Povestiti-ne putin despre ea. Cum este gimnasta Sabrina, dar si Sabrina – cea din afara salii de gimnastica?

Sorin&Teodora: Sabrina este fara discutie o gimnasta talentata, cu multa gratie si foarte muncitoare. Inca din anii junioratului, arbitrele au remarcat calitatea exceptionala si, mai ales, consistenta ei in concursuri si verificari. In afara salii de gimnastica isi petrece timpul facand teme pentru scoala si urmarind filme cu si despre gimnastica.

Fangymnastics: In urma cantonamentelor de la ferma Karolyi au fost nominalizate 7 gimnaste pentru echipa de Mondiale: Vega, Wieber, Sacramone, Douglas, Raisman, Maroney si Li. Cum poate ajuta Sabrina echipa SUA? Care sunt punctele ei forte si care sunt lucrurile care ar mai trebui imbunatatite?

Sorin&Teodora: Sabrina a participat in ultimii trei ani la numeroase concursuri internationale, unde a concurat foarte bine si a dovedit ca se poate pune baza in ea. De aceea, conducerea federatiei americane are incredere deplina in performantele ei la apropiatele Campionate Mondiale de la Tokyo, unde a fost propusa sa concureze la toate cele patru aparate. Aparatul la care ar mai avea de lucrat ar fi sariturile.

Fangymnastics: Daca ne uitam la componenta echipei Statelor Unite, putem observa faptul ca trei gimnaste din cele sapte nominalizate sunt antrenate de catre romani. Dumneavoastra o aveti pe Sabrina Vega, iar Mihai Bresteanu pe Alicia Sacramone si Alexandra Raisman. Ce parere aveti de performanta antrenorilor romani in SUA?

Sorin&Teodora: Si noi, si Mihai am lucrat cu seriozitate in sala de gimnastica. Aceasta este singura cale ca sa poti ajunge la rezultate si, bineinteles, sa ai satisfactie pentru munca depusa!

Fangymnastics: Multumim foarte mult pentru timpul acordat. Mult succes in continuare si bafta Sabrinei la Campionatele Mondiale!

Pentru a o cunoaste mai bine pe Sabrina, va invitam sa urmariti exercitiul prezentat de ea la sol, in cadrul Campionatelor Nationale ale Statelor Unite:

Fangymnastics

One Response to [Interviu] Teodora Ungureanu & Sorin Cepoi: “Sabrina Vega este fara discutie o gimnasta talentata!”

  1. mia says:

    Felicitari pentru interviu.
    Teodora mi-e foarte draga si ii doresc mult succes,ma bucur pentru ea ca e fericita in plan personal si ca a reusit sa se afirme si ca antrenoare.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.