American Cup 2012 – detalii de la conferinta de presa

[New York, MSG] Conferinta de presa a fost momentul care a precedat concursul de weekendul trecut – American Cup. Gimnastii si antrenorii, prezenti la Madison Square Garden, au trebuit sa dea un ultim test si in fata reprezentantilor media, care se aflau la fata locului. Avem si noi cateva dintre intrebarile si raspunsurile care au circulat prin sala de conferinta:

Larisa Iordache

LARISA IORDACHE

  • Aceasta a fost prima ta competitie la senioare. Ai avut emotii? Cum a fost sa concurezi intr-o competitie asa de mare, in fata atat de multor oameni?

Larisa: Da, am avut emotii, dar nu mai mari ca la alte competitii la care am participat. A fost o onoare pentru mine sa iau parte la o competitie cu campioana mondiala Jordyn Wieber.

  • Dar cum e sa concurezi in fata asa de multor oameni?

Larisa: Am concurat in fata a mai multi la Campionatele Europene de junioare din 2010, unde am si castigat.

  • Care sunt cele mai mari realizari ale tale in gimnastica?

Larisa: Pana acum, Campionatele Europene de junioare din 2010 unde am castigat, Festivalul Olimpic al Tineretului European unde am castigat de asemenea si acum la Cupa Americii unde am iesit pe locul al treilea. Sper sa mai urmeze si alte rezultate pentru ca ma antrenez pentru asta.

  • Esti fericita ca ai luat locul 3?

Larisa: Sunt multumita ca am urcat pe podium, dar dorinta oricarui gimnast este sa fie pe primul loc!

  • Crezi ca arbitrajul a fost corect?

Larisa: Da, cred ca arbitrajul a fost unul corect.

  • Crezi ca rezultatul de aici iti mareste sansele sa intri in echipa Romaniei pentru Jocurile Olimpice de la Londra?

Larisa: Eu continui sa ma antrenez si sper sa fiu in echipa Romaniei pentru Londra!

  • Este vreo diferenta sa concurezi la senioare, pentru ca acesta este primul tau concurs oficial din postura de senioara?

Larisa: Nu e diferit sa concurezi la senioare, dar e o onoare sa fii in acelasi concurs cu campioana mondiala.

NASTIA LIUKIN a declarat ca se pregateste pentru Jocurile Olimpice, dar ca nu va face individual compus si ca sunt sanse mari sa renunte si la sol. Decizia va fi luata in functie de modul in care merg antrenamentele. GABBY DOUGLAS, pe langa toate lucrurile care au aparut prin presa, a povestit cum a ajuns sa lucreze cu Chow. Inca din momentul in care l-a vazut pe acesta alaturi de Shawn Johnson la Olimpiada de la Beijing, si-a dorit sa se antreneze cu el si iata ca acum dorinta i s-a indeplinit. De asemenea era foarte fericita ca tatal ei s-a intors definitiv de pe frontul de razboi. JORDYN WIEBER a spus ca isi doreste sa mai adauge putina dificultate la sol si ca urmatoarele ei concursuri vor fi  Nationalele, Trialul Olimpic si, bineinteles, Jocurile Pacificului. Cand a fost intrebata de Justin Bieber, a spus ca ar fi fost extraordinar daca acesta ar fi fost la concurs si ca intr-o oarecare masura ii dedica victoria. Ca o paranteza, se stie faptul ca Jordyn Wieber este o mare fana a cantaretului canadian, lucru confirmat de ea si pe twitter.

Una dintre cele mai importante absente din echipa SUA este fara indoiala Alicia Sacramone. Aceasta a inceput usor pregatirea dupa accidentarea suferita anul trecut la Mondiale, iar antrenorul ei, Mihai Bresteanu, a spus ca vor face tot posibilul ca Alicia sa fie in forma la competiile in urma carora se va decide echipa olimpica a Statelor Unite.

Nu in ultimul rand si Martha Karolyi si-a spus punctul de vedere cu privire la cele intamplate in concurs si la ceea ce va urma pentru echipa SUA. A vorbit, de asemenea, si de Larisa Iordache, dar mai multe va lasam sa aflati chiar de la ea:

Mai multe poze puteti vedea pe pagina noastra de Facebook.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.