[Review] Codul de punctaj la gimnastica artistica (2013 – 2016)

O prezentare artistica este una in care gimnasta isi demonstreaza abilitatea de a-si transforma exercitiul dintr-o compozitie bine structurata intr-o performanta/evolutie. Pentru a face asta, gimnasta trebuie sa dea dovada de creativitate , incredere, stil personal si tehnica perfecta. Nu conteaza CE face gimnasta, ci CUM face. Acestea par sa fie directivele noului cod, pe care Federatia Internationala l-a propus pentru viitorul ciclu olimpic (2013 – 2016).


(sursa poza: lukewiwatowski.com)

Am parcurs si noi tot codul de punctaj si am incercat sa scoatem in evidenta lucrurile care au fost modificate fata de codul anterior (2009 – 2012).

Penalizari generale (lucruri noi):

 • 1 punct penalizare daca antrenorul atinge/asista gimnasta in timpul exercitiilor (pana acum penalizarile erau de 0,5 pct si 1 pct in functie de cat de mult a intervenit antrenorul);

Cerinte pentru elemente artistice:

 • Cuibul va primi valoare C in cazul insuficientei formei de inel (se penaliza doar la executie in Codul 2009-2012.) In continuare nu se va primi dificultate in cazul lipsei formei de inel.

 • In cazul cloche-ului la cap piciorul de la spate va trebui sa fie obligatoriu indoit, altfel saritura va fi considerata cloche

SARITURI

 • Repetarea sariturii (in cazul in care nu a fost atinsa masa) nu se va mai putea face fara a primi o penalizare de 1 pct din nota finala a sariturii;

 • Penalizare de 0.5 (juriul D) in caz de depasire a spatiului de elan de 25 m

 • Nu se mai penalizeaza neafisarea sariturii (inainte se penaliza cu 0.3 daca nu se afisa deloc)

 • Formula de calcul: (DVT1 + DVT2)/2 + 10.00 – (VT1 ded + VT2 ded) = final score;

Pentru a testa noua formula de calcul am ales cele doua sarituri ale Sandrei Izbasa de la Jocurile Olimpice de la Londra. Daca pana acum nota finala de la sarituri era defapt o medie a celor doua sarituri executate, acum lucrurile stau putin diferit.

DVT1 (dificultatea primei sarituri) = 6,100

DVT2 (dificultatea celei de-a doua sarituri) = 5,800

VT1 ded (penalizarile la executie pentru prima saritura) = 0,717

VT2 ded (penalizarile la executie pentru cea de-a doua saritura) = 0,800

Aplicand noua formula, nota finala a Sandrei ar fi 14,433. Iar la Londra media celor doua sarituri ale ei a fost 15,191, Astfel putem observa faptul ca se va pune mai mult accent pe executie si nu neaparat pe dificultate.

(saritura Amanar – ilustratie in cod)

 • In cazul finalei pe aparat, cele doua sarituri trebuie executate din grupe diferite si cu faza diferita de zbor pe cel de-al doilea segment (ex: Amanar si Tsukahara 720, o combinatie de sarituri care nu putea fi executata pe vechiul cod deoarece atunci se cerea faza de desprindere diferita- impulsul de pe masa inainte sau inapoi);

 • Penalizarile pentru aterizari in afara coridorului s-au micsorat: 0 penalizare pentru aterizare aproape de linie (0.1 inainte), 0.1 penalizare pentru aterizare in afara liniei cu 1 picior (0.3 inainte), 0.3 penalizare pentru aterizare cu ambele picioare afara (0.5 inainte);

Au avut loc si cateva schimbari in ceea ce priveste dificultatea sariturilor:

 • saritura Rudi = 6,2 (de la 6,3);

 • saritura Tsukahara 900 = 6,5 (de la 6,7);

 • saritura Amanar = 6,3 (de la 6,5);

 • saritura Cheng = 6,4 (de la 6,5);

 • saritura Mustafina = 6,0 (de la 6,10);

 • saritura Produnova = 7,0 (de la 7,10);

 • sarirurile echer cu 540 grade intoarcere spre inainte nu se mai regasesc in noul cod

PARALELE:

 • Se va penaliza cu 1 p incercarea abandonata de a urca pe aparat indiferent daca gimnasta a atins sau nu aparatul sau trambulina (in codul curent penalizarea se aplica doar in cazurile in care gimnasta atingea trambulina sau aparatul)

 • Element de pe bara mica pe cea mare nu mai este o cerinta obligatorie, desi e practic imposibil sa nu ai o astfel de trecere atata timp cat ai trecere de pe bara mare pe cea mica;

 • O cerinta obligatorie este executarea de elemente in prize diferite, insa nu se mai specifica exact cate (pe vechiul cod trebuiau minim 2 prize);

 • Nu se mai cere element in apropierea barei (stalder, roata libera, roate pe talpi)

Bonusuri de legare: in noul cod exista doar 3 reguli pentru acordarea bonusului de legare:

 • Un bonus de 0,1 puncte pentru legarea a doua elemente D (cu sau fara faza de zbor) – ex: stalder departat 360 + Tkachev;

 • Un bonus de 0,2 puncte pentru legarea a unui element de zbor de valoare D (pe aceasi bara sau de pe bara mica pe cea mare) cu un element de valoarea minim C (care sa fie executat pe bara cea mare) – cu precizarea ca ordinea elementelor trebuie sa fie fix aceasta (ex: Shaposhinikova + roata libera cu 180)

 • Tot un bonus de 0,2 puncte pentru legarea a unul element D cu unul E, ambele fiind elemente de zbor (ex: Tkachev cu 180 + Jager);

Un element care a suferit modificari in ceea ce priveste dificultatea este Shushunova, care a trecut de la valoare G la valoare E.

BARNA

 • Se va penaliza cu 1 p incercarea abandonata de a urca pe aparat indiferent daca gimnasta a atins sau nu aparatul (in codul curent penalizarea se aplica doar in cazurile in care gimnasta atingea trambulina sau barna)

 • O prevedere noua: gimnasta trebuie sa coboare prin partea barnei opusa celei prin care a urcat sau poate cobori prin lateralul barnei

 • Exista o diferenta in ceea ce priveste legarea obligatorie de 2 elemente gimnice. Unul dintre elemente trebuie sa fie o saritura cu deschidere la 180 (fata-spate sau lateral) sau o saritura in departat. Aceasta prevedere este mai putin restrictiva decat cea din codul actual care cerea o saritura cu deschidere fata-spate;

Reguli de bonus: Bonus de legare si Bonus de serie

 • Ca noutate avem un bonus de 0,2 pentru o legare de tipul B+D, cu efect de rebound spre inainte (ex: flic inainte+ salt inainte grupat). In rest se pastreaza toate regulile de bonusare pentru legari de 2 elemente

 • Legarea de trei (sau mai multe elemente) va beneficia de asa numitul “bonus de serie” care poate include si urcarea sau coborarea de pe aparat (de valoare minim C). Bonusul de serie va fi de 0,1 puncte si se va adauga la bonusurile de legare (valabile pentru legari de 2 elemente) de fiecare data cand o legare (serie) va avea minim 3 elemente.

 • Daca pana acum gimnastele primeau 0,2 bonus pentru o legare de tipul D+B+C (ex: danilova inainte + flic + salt cu deschidere), de acum inainte vor primi doar bonusul de serie de 0,1. Tot 0,1 bonus de serie pct va primi si o legare de tipul B+B+C (flic+flic+salt cu deschidere). Pentru o serie C+C+C se va primi 0,1 bonus de serie si inca 0,2 pentru bonusul de legarea a celor trei C-uri luate cate doua; (ex salt grupat inainte de pe 1 picior+ salt echer inapoi+ salt grupat inapoi);

 • O alta noutate pe care o aduce noul cod este diversificarea legarilor mixte. Daca pana acum aveam o legare fixa si standard de C+C (cloche + salt inapoi) sau exceptia de element D tras in cumpana, pentru care gimnastele primeau 0,1 bonus, acum lucrurile stau cu totul altfel:

 1. avem in continuare bonus de 0,1 pentru varianta C+C si pentru un element D tras in cumpana;
 2. bonus de 0,1 pentru un element acrobatic de tip D, legat de unul artistic de tip A (ex: Mostepanova + impuscaciora);
 3. si bonus de 0,2 pentru o legare de tipul D (acrobatic) + D (artistic) – exemplu: danilova inainte + cuib;
 • Noul cod de punctaj va rasplati si legarile de elemente artistice, astfel C+C (ambele artistice) va primi 0.1, iar D+D (ambele artistice) va primi 0.2.

In plus se penalizeaza mai aspru pauzele considerate inutile, daca inainte se permiteau pauze de 2 secunde acum sunt penalizate pauzele mai mari de 1 secunda. Se pune accent pe ritmul de executie.

Modificari de elemente:

 • urcare prin ronda-flic 180 cu lenta inapoi = E (de la D);

 • urcare prin danilova inainte = E (de la D);

 • urcare prin salt inainte echer = E (de la D);

 • urcare ronda apel (Erceg) = G (de la F);

 • urcare flic 270 = E (de la D);

 • impuscacioara cu 540 intoarcere = E (de la D);

 • saritura grupat 540 = D (de la C);

 • Kotchetkova = E (de la D);

 • saritura pas la cap = D (de la C);

SOL

 • Nu mai exista penalizarea de 0,5 puncte in cazul in care gimnasta aterizeaza complet in afara spatiului de concurs (se va penaliza cu 0.3 la fel ca si pasirea cu ambele picioare/maini in afara spatiului);

 • Nu mai este cerinta obligatorie executarea unei diagonale cu doua salturi legate (direct sau indirect);

 • Se permite o aterizare cu fandare. Pentru mai mult de o fandare se va penaliza cate 0.1


(elementul Silivas – ilustratie in cod)

Bonusuri de legare

 • 0,1 pentru o legare indirecta B+D (ex: whip 360 indirect cu dublu grupat – linie executata de Cristina Bontas in 1991)

 • 0,2 pentru o legare indirecta de tipul D+D (ex: 900 + dublu grupat);

 • 0,1 pentru legare directa de tipul A+D (exemplu: whip + dublu grupat, sau 900 + salt grupat);

 • Restul tipurilor de bonus au ramas neschimbate;

 • Cea mai mare noutate consta in introducerea combinatiilor de piruete. Astfel gimnastele vor avea la dispozitie doua variante pentru a primi bonus pentru executarea acestora. In primul rand o legare D+B (ex: pirueta dubla cu piciorul la 90 + pirueta dubla simpla) si in al doilea rand B+B (fara pas intre ele – ex: pirueta simpla cu piciorul la 90+ piruera dubla ). E de mentionat faptul ca piruetele pot fi executate pe acelasi picior de sprijin sau cu un pas pentru a trece pe celalalt picior.

Pentru prima data, din 2006 si pana in prezent, a mai aparut o grupa de dificultate la elementele din codul de punctaj. Este vorba de elementele de tip H (= 0,8 puncte). Momentan avem doua elemente care au fost incadrate la H: Silivas (tsukahara dublu grupat) si Chusovitina (tsukahara dublu intins). Alte elemente de la sol care au suferit modificari:

 • saritura sfoara 540 = D (de la C);

 • saritura sfoara 360 = C (de la B);

 • Popa cu 180 = D (de la C);

 • Popa simplu = C (de la B);

 • pisica 720 = C (de la B);

 • pisica 360 = B (de la A);

 • saritura grupat 720 = C (de la B);

 • saritura grupat 360 = B (de la A);

 • dublu inainte grupat cu intoarcere 180 = F (de la E);

Principalul obiectiv al codului de punctaj este acela de a pune la punct o structura cat mai originala a exercitiilor prezentate si de a reusi inlantuirea elementelor acrobatice cu cele artistice intr-o armonie apropiata de perfectiune. Noul cod vrea sa promoveze ideea ca gimnastica anilor 2013 – 2016 va fi una in care gimnastele vor avea ocazia sa se exprime prin toate elementele prezentate si sa arate de ce gimnastica practicata de ele este una artistica.

La o prima vedere, noul cod de punctaj pare o incercare timida de a echilibra notele la cele patru aparate. Rezultatele le vom afla abia dupa ce exercitiile vor fi restructurate dupa noile reguli. Prima impresie este insa ca diferente vor exista inca, paralelul si barna ramanand probabil aparatele la care nota la dificultate va urca cel mai mult. Notele D la sarituri vor urca probabil catre cel mult 6.3 – 6.4, un exercitiu la sol de talia celui executat de campioana olimpica va puncta tot in jur de 6.4 – 6.5, un exercitiu la barna cu structura celui mai dificil exercitiu din ciclul ce tocmai s-a incheiat (structura americancei Katelyn Ohashi) va urca pana la 7.4, iar un exercitiu la paralele cu structura celui executat de He Kexin va acumula “doar” 6.8, in timp ce o compozitie precum a Aliyei Mustafina va primi 6.7. S-a incercat o crestere a dificultatii la sol si o usoara scadere la paralele si sarituri, dar si o schimbare a tendintelor in structura exercitiilor la barna (punandu-se accent pe combinatii dinamice). Ramane sa aflam incepand cu anul viitor cine va sti sa profite cel mai bine de aceste modificari.

Codul de punctaj poate fi descarcat de aici.

Anna & Mihai

5 Responses to [Review] Codul de punctaj la gimnastica artistica (2013 – 2016)

 1. teo says:

  Codul in romana nu poate fi inca gasit?iar in codul baietilor nu apar modificari?

 2. fangymnastics says:

  Inca nu. Pentru varianta in romana trebuie urmarit site-ul Federatiei noastre.

  Da, a aparut si noul cod al baietilor.

 3. […] Translated by Anna, from our Romanian version […]

 4. […] [Review] Codul de punctaj 2013-2016 (Fangymnastics): 12 pct; […]

 5. Lacramioara says:

  Am nevoie de codul de punctaj la gimnastica artistica, in limba romana!Unde as putea sa-l gasesc? Va rog sa ma ajutati!Multumesc!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.