Exercitiile lunilor ianuarie si februarie 2014

O alta noua categorie la care am lucrat in ultima perioada este dedicata exercitiilor preferate din gimnastica. Si nu cautam exercitii din trecut, ci dorim sa fim actuali si sa ne axam pe peformantele momentului, pe evolutiile de astazi, care au sanse sa fie amintite si maine. Mai multe despre aceasta categorie pregatita de Catalina…..curand! – Mihai

Anul competitional 2014 tocmai a inceput in gimnastica internationala si abia in saptamanile ce urmeaza ne vom bucura de tot mai multe concursuri si evolutii. In pauza de iarna, insa, am urmarit cate putin din campionatul inter-universitati din SUA (NCAA, asa cum este el denumit). Foarte putin cunoscut in Romania, NCAA este un adevarat fenomen peste ocean si are, in mare, structura similara cu un campionat de handbal, baschet, fotbal etc – confruntari directe intre cate 2 universitati, (aproape) saptamanale. Spre sfarsitul primaverii, cele mai bune echipe universitare si cei mai buni gimnasti ai lor isi disputa titlurile pe echipe, individual compus si aparate.

Nu cunosc foarte multe despre codul de punctaj folosit, insa nu urmeaza regulile Federatiei Internationale. Astfel, nici exercitiile nu sunt precum cele cu care suntem obisnuiti de la Campionate Europene, Mondiale sau de la Olimpiada. Gimnastii (fete si baieti) sunt studenti “cu norma intreaga” si in acelasi timp se antreneaza. De la prima vedere se observa exercitii mai usoare din punct de vedere tehnic, cu mai multa coregrafie si mai multa personalitate, iar per total mai putine rigori. Nota maxima este 10 (si chiar se acorda de cateva ori pe parcursul unui sezon), iar accentul este pe executie. Astfel, cei mai buni se remarca prin elemente aproape de perfectiune, iar dificultatea ridicata inseamna de cele mai multe ori elemente mai putin intalnite. Intr-un context in care gimnastica internationala te impinge spre elemente tot mai dificile chiar daca asta aduce compromisuri la executie, pentru mine este o gura de aer proaspat sa vad elemente mai mult sau mai putin dificile executate exemplar, cu inaltime, amplitudine, distanta si tinuta de invidiat, alaturi de un puternic accent pe aterizari perfecte.


Danusia Francis – sursa

Competitiile se desfasoara in general in sali de mari dimensiuni, cu mii de oameni, saptamana de saptamana. Multa galagie si bucurie, multe incurajari si spirit de echipa. Anul acesta, concursul feminin a inceput in ianuarie si se va termina in aprilie, iar la start sunt 25 de universitati. Toate acestea spun multe despre cat de importanta este gimnastica in SUA. Multi gimnasti de mare performanta concureaza si in NCAA dupa finalul carierei internationale, in unele cazuri chiar ambele tipuri de gimnastica in acelasi timp. Sunt si destule prezente ale tinerilor veniti din alte tari sa studieze in SUA.

Pentru a va face o idee, am ales cateva exercitii apreciate care mi-au placut.

Danusia Francis – sol

Danusia este din Marea Britanie si a concurat la inalt nivel pentru aceasta tara (CE 2011 si 2012, CM 2011). Melodia folosita pentru acest sol, “Feeling Good”, ne este cunoscuta de anul trecut prin Sandra Izbasa. In acest caz, insa, mix-ul muzical este complet diferit. Un bun exemplu pentru ceea ce inseamna coregrafie, originalitate si atmosfera in NCAA. De avut in vedere ca acel pas dupa diagonala, acceptat si in gimnastica internationala pana in urma cu cativa ani, este permis.

Alte soluri frumos realizate:Lindsay Mable (video) si Bridget Sloan (video).

Originalitate tehnica la barna

Tot Danusia Francis a executat in premiera o coborare foarte interesanta: danilova laterala pe lateralul barnei legata cu salt cu un surub langa barna (minutul 1:06). Anul trecut ea executa acea danilova de sine statatoare tot in NCAA, iar respectivul element a fost ulterior executat si la Campionatele Mondiale de catre gimnasta spaniola Silvia Colussi Pelaez, fiind astfel introdus in codul FIG (valoare E). Interesant e ca gimnasta spaniola concureaza si in NCAA. (video)

Samantha Peszek a castigat aur la CM 2007 si argint la JO 2008, ambele cu echipa SUA, si avea barna drept cel mai bun aparat. Anul trecut a surprins in NCAA executand un salt grupat cu un surub pe barna, element rar vazut in campionatul inter-universitar, iar anul acesta  vine cu o variatie interesanta la o serie acrobatica intens folosita in gimnastica internationala in ultimii ani, danilova Рflic Рsalt cu deschidere. Ea executa, la minutul 0:06, danilova inainte Рflic oprit pe un picior Рsalt gainer de pe celalalt picior. (video)

Catalina

Fangymnastics @ Facebook|Twitter

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.