GymNews – 16 martie 2014

Stirea saptamanii


Stefania Orzu & Liliana Cosma (sursa poza)

Stefania Orzu a obtinut medalia de bronz la barna in cadrul concursului International Gymnix, singura medalie a delegatiei Romaniei (video).

Madalina Blendea a parasit lotul national de gimnastica al Romaniei, retragandu-se din activitatea competitionala (buletinul informativ FRG)

Activitate competitionala

La concursul International Gymnix desfasurat in perioada 7-9 martie in Canada, Romania a fost reprezentata de Dora Vulcan, Adela Florea, Maria Holbura si Stefania Orzu. In concursul pe echipe fetele au terminat pe locul 5, obtinand 3 calificari in finalele pe aparate – Dora Vulcan la sarituri (locul 4 in finala), Stefania Orzu la barna (medalie de bronz) si Maria Holbura la sol (locul 5 in finala). Couch Gymnast a realizat materiale detaliate atat despre competitia Gymnix Challenge castigata de Ellie Black din Canada cu 55.4 puncte cat si despre Gymnix Junior Cup si finalele pe aparate. (rezultate|video1|video2)

Andreea Munteanu participa in aceste zile la etapa de Cupa Mondiala de la Cottbus. In urma calificarilor desfasurate in zilele de 13 si 14 martie, Andreea s-a calificat in ambele finale pentru care a concurat de pe prima pozitie (14.00 (5.7) la sol si 14.80 (6.3) la barna. Andreea va concura duminica 16 martie incepand cu orele 15:00 in finalele pe aparate. Larisa Iordache, inscrisa si ea la competitie, nu a mai efectuat deplasarea. Rezultatele complete ale calificarilor pot fi consultate aici pentru prima zi si aici pentru cea de-a doua. Este disponibila si ordinea de start pentru finalele din weekend.

S-au afisat listele preliminare de participare pentru Trofeul Cita de Jesolo (22-23 martie). Statele Unite, Australia, Japonia, Romania si Italia vor alinia atat echipe de junioare cat si de senioare la startul competitiei. Listele preliminare afisate pe siteul competitiei pot suferi modificari in urma selectiilor de ultim moment desfasurate la nivel national (ex. Statele Unite realizeaza o sesiune de verificare in aceste zile). Din partea Romaniei sunt anuntate Stefania Stanila si Silvia Zarzu pentru echipa de senioare si Andra Stoica, Laura Jurca, Andreea Ciurusniuc, Asiana Peng, Andreea Iridon si Adela Florea pentru echipa de junioare (sursa)

Conform primelor liste de participare facute publice, Romania va fi reprezentata la Cupa Mondiala de la Doha (26-28 martie) de doua gimnaste – Larisa Iordache si Diana Bulimar – si trei gimnasti – Vlad Cotuna, Andrei Muntean si Marius Berbecar.

Romania

CSM Arad are de la sfarsitul lunii februarie o noua sala de gimnastica performanta, situata in incinta stadionului Gloria. Sala va purta numele marii campioane Emilia Eberle care s-a aratat foarte bucuroasa si onorata de aceasta decizie. (sursa)

Cele mai mici gimnaste ale CSM Arad au participat in aceasta saptamana la primul lor concurs, desfasurat la Sibiu. Daria Berar, Cristina Vesa, Iana Lupsa si Iasmina Cloke au obtinut locul 2 la echipe si locurile 1, 2 si 7 la individual compus (via AradGym). Felicitari si succes in viitor!

Nadia Comaneci considera ca de anul acesta Larisa Iordache va trebui sa preia locul lasat lober de Sandra Izbasa devenind liberul echipei feminine de gimnastica a Romaniei. (video)

Monica Rosu crede ca Larisa Iordache a capatat suficienta experienta competitionala pentru a straluci in marile competitii pe masura talentului si muncii depuse. (link)

SUA

Zilele acestea are loc un nou camp la ferma sotilor Karolyi. Gimnastele convocate se lupta pentru un loc in echipele ce vor reprezenta Statele Unite la competitiile din urmatoarea luna: Trofeo Cita de Jesolo, Campionatele Pacific Rim si etapa de Cupa Mondiala de la Tokyo. Se pare ca Marta Karolyi doreste sa trimita in Italia o echipa din care sa nu faca parte principalele componente ale echipei nationale, pe care intentioneaza sa le numeasca in echipa pentru Campionatele Pacific Rim. (link)

Federatia americana de gimnastica a anuntat componenta loturilor masculine care vor reprezenta Statele Unite la competitiile din aceasta primavara. (link)

Bailie Key, campioana nationala de juniori a SUA, pregateste elemente noi printre care un salt apel la barna, o tranzitie de tip Shaposhnikova la paralele si saritura Amanar. Tinta ei din punct de vedere sportiv este participarea la Jocurile Olimpice de la Rio, din 2016. (video)

Alicia Sacramone, medaliata cu argint cu echipa SUA la Jocurile Olimpice de la Beijing 2008 si detinatoare a 10 medalii la Campionatele Mondiale, s-a maritat in aceasta saptamana cu Brady Quinn.

Noutati despre campionatul de gimnastica interuniversitat NCAA (link)

Rusia

Echipa de junioare trimisa de Rusia la International Gymnix formata din Daria Skrypnik, Anastasia Ilyankova, Angelina Melnikova, Ekaterina Sokova a castigat competitia pe echipe, locul 2 la individual compus (Angelina Melnikova) si sase medalii in finalele pe aparate. (sursa)


Vika Komova

Emin Garibov a ratat participarea la Cottbus World Cup din cauza unei accidentari la umar. Daca tratamentul nu da rezultate, gimnastul va trebui operat ceea ce inseamna ca va rata participarea la Campionatele Mondiale din toamna. Rusia a deplasat la Cottbus o delegatie formata din 6 baieti si 4 fete.

Valentina Rodionenko, antrenoarea principala a lotului de gimnastica al Rusiei, a afirmat ca tóate gimnastele valoroase, in afara de Ksenia Afanasyeva, vor participa la Campionatul National in vederea selectiei pentru echipa ce va fi trimisa la Campionatele Europene. Conform declaratiilor ValentineiAliya Mustafina se afla in forma aproape optima dupa ce a avut o luna de pauza de la antrenamente in ianuarie, Victoria Komova reintra incet in forma dupa un an 2013 plin de problema de sanatate, iar Anastasia Grishina care a avut si ea problema medicale anul trecut, se reface prea incet in comparatie cu asteptarile sale si se plange constant de dureri. De asemenea, Valentina a afirmat ca recuperarea Kseniei Afanasyeva merge bine si ca se asteapta ca aceasta sa fie gata sa concureze la sarituri si sol la Campionatele Europene din mai, ), insa Ksenia nu crede ca poate recupera pana atunci decat, in cel mai bun caz, saritura.

China

Cheng Fei dezvaluie presiunea imensa prin care a trecut inaintea si in timpul Jocurilor Ilimpice de la Beijing din 2008 cand a participat din postura de lider al echipei Chinei, alaturi de care a castigat primul titlu pe echipe din istoria olimpica a acestei tari. (sursa)

Zenq Siqi a parasit lotul national al Chinei si se antreneaza in orasul natal. (sursa)

Adriana Pop a realizat noi coregrafii pentru lotul national de gimnastica feminina al Chinei.


(c) Pagina oficiala a Adrianei Pop

International

Ellie Downie antreneaza o coborare Patterson la barna – apel cu dublu salt inainte grupat (valoare G):

In contextul in care un numar mare de gimnasti de renume au decis sa reprezinte Azerbadjanul in competitii, International Gymnast a realizat un amplu interviu cu vicepresedintele Federatiei de Gimnastica din Azerbadjan – Altay Hasanov – cu privire la strategia de extindere a programului.

Detalii despre Campionatele Americii de Sud, castigate de echipa nationala a Braziliei, condusa de Jade Barbosa puteti gasi in materialele realizate de International Gymnast si Full Twist.

Echipa nationala a Bulgariei se asla intr-un stagiu de pregatire in Rusia, impreuna cu lotul national al acestei tari. (sursa)

Couch Gymnast a realizat un raport detaliat asupra celei de-a doua intalniri din cadrul campionatului intern al Italiei – serie A.

Remember

Tatiana Nabieva antrenand o saritura Yurchenko cu 3 suruburi, inca neinclusa in codul de punctaj. (video)

Couch Gymnast a realizat un amplu material in doua parti in care analizeaza corectitudinea concursului de gimnastica din cadrul Jocurilor Olimpice de la Seul din 1988. Corect sau nu? (prima si a doua parte).

DIANA

Fangymnastics @ Facebook|Twitter

One Response to GymNews – 16 martie 2014

  1. Puiu says:

    Madalina este cea mai talentata tanara gimnasta: determinata, silitoare, o mare luptatoare; nu stiu ce s-a putut intampla… Regret foarte mult dar, poate, o vom revedea in echipa de gimnastica a Germaniei…

    Daca nu a abandonat performanta, va ajunge, in mod sigur, o mare campioana!

    Mult succes, Madalina, indiferent ce ai ales sa faci!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.