GymNews – 10 noiembrie 2014

Activitate competitionala

Campionatul National Individual al Junioarelor (24-26 octombrie, Deva) a luat sfarsit dar PuzzleGym ne propune sa (re)vedem cateva dintre cele mai frumoase executii ale viitoarelor campioane (5 must see routines la categoria I, 5 must see routines la categoria II, nivel 3 si 5 must see routines la categoria II, nivel 4)

In perioada 7-9 noiembrie 2014 s-a desfasurat la Onesti Campionatul National al Echipelor Reprezentative de club. Competitia feminina a fost castigata de echipa CNS Cetate Deva 2, formata din Stefania Stanila, Ana Ocolisan, Andreea Munteanu, Asiana Peng, in timp ce competitia masculina a fost castigata de CSM-LPS Bistrita II (Bogdan Necsa, Daniel Radeanu, Laurentiu Nistor, Cristian Bataga) (Rezultate complete). Printre highlight-urile competitiei s-au numarat faptul ca Alexandra Mihai si Olivia Cimpian au prezentat in premiera sarituri Yurchenko cu 360 grade intoarcere, iar Daniel Radeanu a revenit pe 6 aparate.


(c) via facebook Puzzle-gymnastics

Competitiile din aceasta toamna la care s-a anuntat prezenta gimnastelor sau gimnastilor din Romania:

1. Memorialul Joaquim Blume (Barcelona, Spania) (site oficial) – 15 noiembrie 2014 – Romania va fi reprezentata de Ana Maria Ocolisan (via facebook Lotul Feminin de Gimnastica al Romaniei). Ea va concura alaturi de reprezentante ale Statelor Unite, Germaniei, Belarusului, Braziliei, Marii Britanii, Italiei, Poloniei, Elvetiei, Ucrainei, Uzbekistanului si Spaniei.

2. Elite Gym Massilia (Marsilia, Franta) (site oficial) – 14-16 noiembrie 2014 – Romania va fi reprezentata de o echipa formata din Alexandra Mihai, Olivia Cimpian, Dora Vulcan si Teodora Crisan.

3. Coupe Avenir (Malmedy, Belgia) (site oficial) – 22-23 noiembrie 2014 – Romania va fi reprezentata de Laura Jurca si Andreea Iridon, medaliate la Campionatele Europene din acest an si senioare de anul viitor. La competitie vor mai participa gimnaste si gimnasti din Statele Unite, Canada, Marea Britanie etc.

4. Etapa de Cupa Mondiala de la Stuttgart (site oficial), prima din sezonul 2014-2015 (Stuttgart, Germania) – 28-30 noiembrie 2014 – In competitia individuala  calificarea este obtinuta ca urmare a clasamentului obtinut la individual compus la Campionatele Mondiale. Larisa Iordache va reprezenta Romania, alaturi de inca o gimnasta ce va fi stabilita ulterior in functie de nivelul aratat la antrenamente (via facebook Lotul Feminin de Gimnastica al Romaniei). In competitia pe echipe feminina, organizata odata cu etapa de cupa mondiala si-au anuntat pana acum participarea Rusia, Azerbadjan, Elvetia si Germania.

5. Abierto Mexicano de Gimnastia (Acapulco, Mexic) (site oficial) – 4-6 decembrie 2014 – Participarea Romaniei este confirmata, fara a exista inca nominalizari oficiale. Anul trecut am fost reprezentati de Vlad Cotuna in competitia masculina.

6. Etapa de Cupa Mondiala de la Glasgow (Glasgow, Marea Britanie) (site oficial) – 5-7 decembrie 2014  – Din partea Romaniei este calificata Larisa Iordache, iar ei i se va alatura inca o gimnastca din Romania, desemnata in functie de forma aratata la momentul competitiei (via facebook Lotul Feminin de Gimnastica al Romaniei).


Medaliatii Cupei Mondiale de la Glasgow, editia 2013 via glasgowlife.org

Alte competitii:

Aliya Mustafina, Vanessa Ferrari, Giulia Steingruber, Roxana Popa, Nikolai Kuksenkov si Marijo Moznik vor participa pe 22 noiembrie Grand Prix-ul de Gimnastica – Cupa Yomo ce se va desfasura la Florenta (sursa).

Yamilet Pena (sarituri) si Ana Martins (paralele) sunt noile campioane la World Challenge Cup, desfasurata la Medelin (Columbia) (rezultate).

Campionatele Nationale Individuale ale Chinei nu s-au bucurat de prezenta componentelor echipei participante la Campionatele Mondiale (rezultate complete si inregistrari din concurs).

Saptamana in gym-elemente

McKayla Skinner, campioana mondiala cu echipa si medaliata cu bronz la sarituri anul acesta la Campionatele Mondiale de la Nanning, antreneaza la groapa cu bureti saritura Li Xiao Peng (saritura din ronda 180 urmat de salt intins cu 900 grade intoarcere in zborul 2), saritura executata pana in prezent doar in competitia masculina (video).

Simone Biles a reinceput sa antreneze la paralele desprinderea Tkatchev echer (video) si lucreaza la o trecere de pe bara mica pe bara mare de tipul Shaposhnikova cu 180 de grade intoarcere (video).

Sydney Johnson Scharpf, una dintre junioarele promitatoare ale Statelor Unite, antrenand apel (salt dublu inainte cu 180 de grade intoarcere) la cantonamentul din octombrie al echipei nationale desfasurat la ferma Karolyi (video).

Hanah Wheelan (Marea Britanie) antreneaza salt dublu intins la sol si cuib cu 180 grade intoarcere si pirueta joasa legata cu pirueta simpla la barna (video).

Claudia Fragapane (Marea Britanie) lucreaza la o noua trecere de pe bara mica pe bara mare – Maloney (Shaposhnikova din roata in talpi) (video).

Flavia Saraiva (Brazilia), una dintre junioarele minune ale Braziliei, proaspat medaliata la Jocurile Olimpice ale Tineretului, antreneaza un salt cu 4 suruburi (video), momentan pe pista de tumbling.

Peng Peng Lee (fosta componenta a echipei nationale a Canadei, acum studenta la UCLA) antreneaza la paralele in vederea noului sezon al campionatului interuniversitar NCAA treceri de pe bara mare pe cea mica si invers de tipul celor folosite in gimnastica de performanta (pak cu 360 grade intoarcere de pe bara mare pe bara mica si shaposhnikova cu 180 grade intoarcere de pe bara mica pe bara mare) (video).

Youna Dufournet antreneaza la paralele o legare Ricna – Gienger (video).

Romania

Nadia Comaneci a donat Muzeului Olimpic din Lausanne numarul 73, purtat in concursul olimpic de la Montreal cand a obtinut prima nota de 10 din gimnastica artistica (sursa).


(c) Facebook Nadia Comaneci Oficial

Nadia Comaneci a acordat un amplu interviu canalului Euronews in care vorbeste despre fuga ei din tara (in contextul aniversarii a 25 de ani de la caderea zidului Berlinului) si modul in care s-a adaptat vietii in Statele Unite, despre antrenamente, munca, motivatie si faima (video interviul integral).

Saptamana trecuta Nadia Comaneci a sustinut un discurs in cadrul IF FORUM, eveniment organizat pentru a promova tehnologia in sport, povestind secretul primei note de 10 si inceputul vietii sale in Statele Unite si terminand prin a ridica sala in picioare prin finalul original al discursului (video interviu integral).

Comitetul Olimpic  si Sportiv Roman, organizeaza pe 14 noiembrie la Izvorani o dezbatere privind evaluarea sportului romanesc, potentialul olimpic al Romaniei si prioritatile in pregatirea sportivilor pentru Jocurile Olimpice de la Rio. La dezbatere vor participa sefi de federatii, antrenori si sportivi, printre care Larisa Iordache, Diana Bulimar, Marius Berbecar si Andrei Muntean (sursa).

Loredana Boboc, campioana olimpica in 2000 la Sydney, va parasi Romania pentru a antrena intr-un club de gimnastica din Abu-Dhabi (oras in care antreneaza si Andreea Isarescu) sau din Dubai (sursa). Tot in tarile arabe antreneaza si Razvan Selariu si Marius Urzica.

Gimnastele din Arad se afla intr-un cantonament -vacanta in Belgia.

(c) Facebook AradGym

Statele Unite

Shawn Johnson, castigatoare a 4 medalii olimpice in 2008 la Beijing, va participa in sezonul al 7-lea al reality show-ului “Celebrity Apprentice”, realizat de Donald Trump. Emisiunea va incepe pe 4 ianuarie 2015 si va fi difuzata pe NBC (sursa).

Intr-un frumos interviu pentru FullTwist Shawn Johnson vorbeste despre amintirile frumoase din timpul carierei de gimnasta, ce ar schimba la acest sport si viata ei in prezent (interviu integral).

Brenna Dowell se antreneaza la Universitatea din Oklahoma pentru noul sezon al campionatului interuniversitar (NCAA), dar momentan nu s-a decis daca va ramane si in gimnastica de performanta (antrenament paralele).

Ashton Locklear, campioana mondiala cu echipa la Nanning si castigatoare a locului 4 la paralele, a reintrat in sala si lucreaza la noi elemente pentru a-si creste nota de plecare in special la paralele. Dupa un an 2013 marcat de o accidentare serioasa la spate, Ashton a reusit sa prinda echipa pentru Campionatele Mondiale mizand doar pe paralele, iar momentan nu stie daca va reveni pe 4 aparate (sursa).


(c) via International Gymnast Magazine

Povestea lui Jordan Chiles, componenta a echipei nationale de junioare a Statelor Unite – video

Amanda Borden, campioana olimpica cu echipa la Atlanta in 1996, a oferit un interviu pentru FullTwist in care a vorbit despre modul in care s-a schimbat gimnastica in ultimii ani, beneficiile noului cod de punctaj si dificultatea ridicata a exercitiilor (interviu integral).

Rusia

Traducerea unui amplu interviu cu Aliya Mustafina in care aceasta poveste pe larg problemele cu care s-a confruntat in cei doi ani care au trecut de la Jocurile Olimpice de la Londra, atat pe plan medical cat si in ceea ce priveste gasirea unui antrenor. Aliya vorbeste deasemenea despre modificarea codului de punctaj, norocul care a ajutat-o sa devina campioana mondiala la barna in 2013 si stilul ei de viata din prezent (interviu integral).

Garibov si Baladin, componenti ai echipei nationale a Rusiei, ambii suferind operatii la umar in acest an, se refac dupa problemele medicale. Daca Garibov a reinceput incet pregatirea, Baladin face recuperare si se asteapta sa revina la lot in ianuarie. Denis Ablyazin a suferit o operatie la nas si va reveni la antrenamente in decembrie. Antrenorul echipei masculine vorbeste de asemenea despre concursurile de final de an la care vor participa gimnastii rusi (sursa).

International

Roxana Popa, componenta a echipei nationale a Spaniei, a fost invitata la o emisiune de radio in care a vorbit despre rezultatele obtinute la Campionatele Mondiale, inceputurile ei in gimnastica in Romania, plecarea in Spania alaturi de parinti, intalnirea cu Nadia Comaneci, accidentarea cea mai importanta a carierei sale (survenita la 13 ani cand a avut probleme la cot), problemele intampinate la lot odata cu scandalul iscat in jurul antrenorului Jesus Carvallo, modul in care impaca scoala cu gimnastica (7 ore de antrenament pe zi, 6 zile pe saptamana) si  momentul in care a primit cetatenia spaniola pentru a putea primi medaliile nationale castigate si concura pentru Spania (inregistrare audio).

DIANA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.