GymNews – 18 noiembrie 2014

S-au pus in vanzare biletele pentru Campionatele Europene de Gimnastica, editia 2015, ce se vor desfasura in Franta, la Montpellier. Pana pe 21 noiembrie exista reduceri la biletele achizitionate (sursa).

Activitate competitionala

Olivia Cimpian a castigat medalia de argint la sol (13.8 din 5.5) la competitia Elite Gym Massilia desfasurata in perioada 14-16 noiembrie (rezultate finale aparate).


Exercitiul Oliviei in finala de la sol via Youtube

Romania a fost reprezentata de o echipa formata din Dora Vulcan (1999), Olivia Cimpian (2001), Ioana Crisan (2001) si Alexandra Mihai (2001). Tanara noastra echipa a intrat in concurs impotriva unor echipa formate in mare parte din gimnaste mult mai experimentate – Rusia (Daria Spiridonova, Maria Paseka, Polina Federova), Italia (Carlota Ferlito, Georgia Campana, Lara Mori), Franta (Youna Dufournet, Claire Martin, Louise Vanhille), Australia (Georgia Godwin) etc. Concursul pe echipe a fost castigat de Italia, urmata de Rusia si Belgia, fetele clasandu-se pe locul 9 (Rezultate concurs echipe). Concursul individual a fost castigat de Daria Spiridonova, fetele noastre clasandu-se pe locurile 13 (Dora Vulcan), 24 (Olivia Cimpian), 26 (Ioana Crisan) si 37 (Alexandra Mihai – nu a concurat la paralele, totalul fiind doar pe 3 aparate) (Rezultate individual compus). Inregistrari din concurs sunt disponibile pe canalul de youtube piibunina.


Echipa Romaniei la Elite Gym Massilia via Twitter

Ana Maria Ocolosan a participat pe 15 noiembrie la Memorialul Joaquim Blume desfasurat la Barcelona. Ana a evoluat cu executii usurate si a terminat concursul pe locul 10. Ana a prezentat insa un upgrade la paralele – elementul Khorkina – o trecere de pe bara mica pe bara mare de tipul Shaposhnikova cu 180 grade intoarcere (exercitiu paralele). Concursul a fost castigat de Roxana Popa (Spania) si Oleg Verniaiev (Ucraina) (lista participanti). Inregistrari din concurs, inclusiv toate evolutiile Anei, le puteti viziona pe canalul de Youtube Romanian Gymnast iar The Couch gymnast ne ofera rezultatele complete.

PuzzleGym ne ofera cateva exercitii inregistrate de la Campionatul National al Echipelor de club desfasurat week-end-ul trecut la Onesti (sursa).

Conform site-ului oficial, Ana Maria Ocolisan o va insoti pe Larisa Iordache la Cupa Mondiala de la Stuttgart ce se va desfasura la finalul lunii noiembrie (lista participanti). La aceiasi competitie, in challengerul pe echipe isi va face revenirea Ksenia Afanasieva (participare concurs echipe).

Prima editie a Jocurilor Europene se va desfasura la Baku in luna iunie. Competitia de gimnastica artistica (feminin si masculin) se va desfasura in perioada 15-20 iunie. Romania este calificata la aceasta competitie.

Daniela Silivas va participa ca invitata speciala la gala de gimnastica – Abierto Mexicano – ce se va desfasura in Mexic  pe 4-6 decembrie (sursa).

Viktoria Komova a participat in weekendul trecut la prima competitie internationala din ultimii doi ani, o competitie desfasurata in Ungaria. Vika a prezentat un exercitiu frumos la paralele (video) si exercitii usurate la barna si sol (mai multe exercitii din cadrul competiei). Se asteapta ca ea sa participe peste o luna si la Cupa Voronin. Rezultate complete

Cine doreste sa devina voluntar la Jocurile Olimpice de la Rio poate aplica pana pe 15 decembrie  (sursa).

Saptamana in gym-elemente

Kenzo Shirai si o noua linie acrobatica – whip si tsukahara tripla (video).

Polina Fedorova si combinatia ei acrobatica originala la barna – pirueta simpla legata de doua danilove laterale si un salt lateral (video).

Nia Dennis antreneaza un salt dublu intins cu 360 grade intoarcere (video).

Amelia Hundley si elementul Silivas (tsukahara cu 2 suruburi) (video).

Antrenamente in Canada – Ellie Black si gimnastii de la sala unde lucreaza (video) Up-gradeurile antrenate de Elli sunt 900 + dublu echer la sol (1.08), elementul Podkopayeva – dublu inainte grupat cu intoarcere 180 grade (2.05) si treceri intre bare la paralele, de tipul shaposhnikova (8.10)

Asuka Teramoto si un salt dublu intins la sol (video).

Erika Fasana antreneaza o legare noua la paralele – roata pe talpi 360 + trecerea Shaposhnikova pe bara mare (video).

Romania

Campania Tara, tara vrem campioane! isi continua cursul, iar fetitele alese in urma selectiilor din vara incep sa se acomodeze cu viata de camin si antrenamentele. Imagini de la clubul Dinamo si de la Constanta.


Diana Bulimar la emisiunea Arena DigiSport via Facebook Arena Digi Sport

Adrian Stoica, presedintele Federatiei Romane de Gimnastica, a declarat ca ar fi “un lucru de nedorit ratarea calificarii cu echipa” masculina la Jocurile Olimpice de la Rio, dar ca, in ciuda acestei posibilitati, nu s-a gandit nici o clipa sa schimbe colectivul tehnic de antrenori (sursa).

Pe 12 noiembrie Nadia Comaneci a sarbatorit implinirea a 53 de ani. cu aceasta ocazie ea a oferit un interviu presei din Romania. De asemenea, puteti citi pe scurt parcursul Nadiei, de la fetita care a intrat la 6 ani in sala de gimnastica, pana la femeia de succes de astazi (sursa).

Saptamana aceasta si-a aniversat ziua de nastere si Teodora Ungureanu, medaliata olimpica si mondiala si colega de lot a Nadiei Comaneci. Ea a acordat un interviu presei din Romania in care a vorbit despre modul in care isi aniverseaza ziua de nastere, despre familie si modul in care se descurca cu cele doua sali de gimnastica de care se ocupa in SUA alaturi de sotul si fiica sa.

Nadia Comaneci si Teodora Ungureanu – atunci si acum – via sportnews.ro

Marian Dragulescu a reluat antrenamentele si se pregateste pentru revenirea in competitii in 2015 (sursa).

Un interviu de acum 2 ani cu Irina Paun, care in acest week-end si-a sarbatorit ziua de nastere (sursa). La multi ani, Irina!

Statele Unite

Simone Biles si Madison Kocian s-au inscris la UCLA, ambele amanand inceperea facultatii pentru toamna lui 2016, dupa Jocurile Olimpice de la Rio.  Simone a vorbit si despre o eventuala cariera profesionista, spunand ca momentan isi doreste sa mearga la facultate, dar va lasa timpul sa decida (sursa).

Gimnastike a realizat o prezentare a parcursului lui Simone Biles de la primii pasi in sala de gimnastica pana la semnarea scrisorii de intentie pentru UCLA (sursa).

Sarah Finnegan, fosta membra a echipei nationale a Statelor Unite si rezerva la Jocurile Olimpice de la Londra, s-a inscris la Louisiana State University, unde va incepe cursurile in toamna lui 2015 (sursa).

Declaratii ale lui Gaby Douglas, care se antreneaza acum in Ohio, alaturi de Nia Dennis, si ale noii sale antrenoare (video).

Sa o cunoastem mai bine pe minuta campioana nationala a Statelor Unite – Jazmyn Foberg, care spune ca si-ar dori sa invete un salt dublu intins cu doua suruburi la sol si ca daca nu ar fi facut gimnastica, probabil ar fi jucat fotbal. Alte amanunte in interviul realizat de Gimnastike.

International

Se asteapta ca perioada de recuperare a Giuliei Steingruber, care a suferit o accientare in timpul Swiss Cup, la sarituri, sa fie minima. Giulia abia asteapta sa revina in compatitii (sursa).

Gimnastica aerobica

Oana Corina Constantin, campioana mondiala si europeana la gimnastica aerobica, a oferit un interviu in care a vorbit despre activitatile in care este implicata in prezent si a afirmat ca nu s-a decis inca daca va mai concura in gimnastica de performanta sau nu.

DIANA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.