Ioana Crisan – medalie de bronz la Top Gym 2014

Wow! Cine s-ar fi gandit ca micuta noastra gimnasta, fara prea multa experienta competitionala la nivel inalt, va reusi sa faca o surpriza in cadrul uneia dintre cele mai importante competitii dedicate junioarelor? Da, vorbesc de Ioana Crisan si medalia de bronz pe care a castigat-o aseara la Top Gym (Charlerois, Belgia), in concursul de la individual compus.

Pentru ca multi oameni ne-au intrebat pe Facebook cine este Ioana sau de unde a aparut, iata cateva dintre cele mai importante date despre ea, via pagina ei de pe Puzzle. Nascuta pe data de 15 octombrie 2001 la Cluj, Ioana Teodora Crisan a inceput gimnastica la clubul din localitatea natala, iar incepand cu anul 2011 este o componenta de baza a clubului CNS Cetate Deva si a lotului de junioare de la Deva. Ioana nu este eligibla ca varsta pentru Jocurile Olimpice de la Rio, insa este fara indoiala una dintre sperantele noastre pentru urmatorul ciclu olimpic (2017 – 2020). Anul acesta se poate mandri cu participari internationale la competitia organizata de Nadia Comaneci la Oklahoma, dar si la recent incheiatul turneu de la Marsillia.

Top Gym si o performanta care-i va ramane de referinta pe viitor

Aseara, in cadrul turneului de la Top Gym, Ioana a reusit un concurs de zile mari, un concurs curat si fara alte erori majore. Contextul? Nu a fost deloc un concurs la indemana, concurenta fiind una de calibru pentru nivelul unei intreceri de junioare. Doar daca amintim de cele doua rusoaice, Angelina Melnikova si Anastasia Dmitrieva,  medaliate cu aur la Europenele de junioare de anul acesta sau de britanica Amy Tinkler si cred ca este suficient. Totodata, mentionez faptul ca toate aceste gimnaste sunt mai mari ca varsta decat Ioana, iar micuta noastra campioana nici nu a avut varsta necesara pentru a paticipa la Europene. Toti acest factori, cumulati, ne pot ajuta sa ne facem o imagine si mai clara cu privire la ceea ce inseamna medalia de bronz castigata de Ioana Crisan. Aseara, si-a inscris in palmares o performanta care ii va fi reprezentativa in anii ce vor urma.

Barna – unul dintre exercitiile zilei la Top Gym

Ioana a inceput concursul la sarituri, aparat la care a executat doua sarituri identice, din ronda – flic salt inapoi intins cu o intoarcere completa (dificultate 5.0, fiind notata cu 13.800 si respectiv 14.000). A urmat apoi paralelul, acolo unde Ioana nu se simte tocmai in largul ei. Dificultate nu este inca de partea ei, iar la capitolul executie mai are de lucrat. Cu toate acestea si-a facut treaba cat de bine a putut, si-a dus exercitiul la capat, obtinand o evolutie buna, care a cantarit mai apoi in economia concursului.

Barna a fost al treilea aparat al Ioanei. Si ce barna! Fara indoiala unul dintre exercitiile zilei la Top Gym. Alte comentarii sunt in zadar. Va invit sa urmariti aici exercitiul. Nu stiu daca exagerez cand spun ca are unul dintre cele mai frumoase salturi intinse din gimnastica romaneasca de astazi, ca tot s-a schimbat regula de acordare a acestui element! Bravo, Ioana!

Olivia Cimpian – evolutii sigure la sol si sarituri

Olivia Cimpian, cea de-a doua reprezentanta a Romaniei in Belgia, nu a avut tocmai cea mai buna zi a ei, insa, cu toate acestea, a reusit doua evolutii foarte bune la sarituri (o ronda flic, salt inapoi intins cu o intoarcere completa, pentru care a primit nota 14.000) si la sol (un exercitiu frumos prezentat, in care combina cu succes partea acrobatica cu cea artistica). Olivia este o gimnasta frumoasa, cu linii bine definite, care promite foarte multe pentru viitor. Cu toate ca a ratat coborarea de la paralele, restul exercitiului a fost de o calitate foarte buna, cu elemente inedite (exemplu: elementul endo – un stalder departat spre inainte). In ceea ce priveste barna, o danilova inainte a fost elementul care a tradat-o de aceasta data, insa merita mentionata executia saltului inapoi grupat cu o intoarcere completa –  executat cu multa siguranta. Solul Oliviei poate fi urmarit aici.

Rezultate complete (link)

Mai multe video-uri pe pagina noastra de Facebook (link).

Multumim pentru poze lui Maelys S (thanks a lot!)

Mihai

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.