GymNews – 3 decembrie 2014

Ultimele doua week-end-uri au fost extrem de stralucitoare pentru gimnastica romaneasca. Gimnastele din Romania au castigat 17 medalii la toate cele patru competitii internationale la care au participat. In plus la Focsani s-a desfasurat un concurs din seria Mica Gimnasta, destinat celor mai mici practicante ale acestui sport.


Larisa Iordache, Jessica Lopez si Kim Bui – podiumul Cupei Mondiale de la Stuttgart (c) Jeni Alexandria

Activitate competitionala

La Cupa Avenir, desfasurata la Malmedy, in Belgia in perioada 22-23 noiembrie, Romania a fost reprezentata de Daniela Ciurusniuc, Asiana Peng, Maria Holbura si Corina Gaianu. Fetele au castigat 8 medalii – 3 de aur (echipe, sol si barna  – Asiana Peng), 3 de argint (individual compus, sarituri si barna – Daniela Ciurusniuc) si 2 de bronz (paralele si sol – Daniela Ciurusniuc). Rezultate complete echipe si individual compus si finale pe aparate. Mai multe exercitii ale fetelor noastre pe paginile de Facebook ale Fangymnastics si Puzzle-Gymnastics.


Medalia de aur pe echipe la Cupa Avenir via Lotul Feminin de Gimnastica al Romaniei Facebook

Larisa Iordache a castigat etapa de Cupa Mondiala de la Stuttgart, la care anul trecut fusese medaliata cu argint. Larisa a avut o zi buna, fara ratari. Ea a prezentat o saritura Yurchenko cu doua suruburi cu plecare din 5.8, un exercitiu curat la paralele cu plecare din 6.0, o barna notata cu cea mai mare nota din competitie – 15.333, continand un salt grupat cu 360 grade intoarcere si un salt intins si un exercitiu la sol curat, cu nota de plecare 5.9. Podiumul a fost completat de Jessica Lopez (Venezuela) si Kim Bui (Germania). Vanessa Ferrari (Italia) s-a clasat pe locul 4, iar Alyia Mustafina (Rusia) pe 5.  Mai multe inregistrari din concurs gasiti pe urmatorul canalul de Youtube iar International Gymnast ne prezinta rezultatele complete.


Larisa Iordache si exercitiul sau la barna la Cupa Mondiala de la Stuttgart via Youtube

Competitia masculina a fost castigata de Oleg Verniaiev (Ucraina). Competitiile pe echipe au fost castigate de Japonia la masculin si de Germania la feminin, urmata de echipa Rusiei formata din Polina Fedorova, Ekaterina Kramarenko si Ksenia Afanasieva, care a revenit in competitii dupa operatia suferita in aprilie (noul ei exercitiu la sol).

Ioana Crisan si Olivia Cimpian au reprezentat Romania la concursul TopGym, desfasurat la Charleroi in Belgia. Fetele s-au luptat cu junioare mai mari decat ele, inclusiv participante la Campionatele Europene din primavara. Ioana a castigat medalia de bronz la individual compus in timp ce Olivia a castigat aurul la sol. Rezultate complete ziua 1 si ziua 2. Mai multe exercitii ale fetelor noastre pe paginile de Facebook ale Fangymnastics si Puzzle-Gymnastics.


Ioana Crisan si Olivia Cimpian – medaliate la TopGym via Romgym

Clubul Sportiv Cetate Deva a avut cinci reprezentante la competitia Alpen Adria Cup. Nica Ivanus, Denisa Florea si Carmen Ghiciuc au castigat medalia de aur pe echipe in concursul junioarelor si au ocupat primele trei locuri in concursul individual compus. Denisa Golgota a castigat medalia de bronz in la categoria Sperante 2, iar Lavinia Jitea tot medalia de bronz la Sperante 3 (via PuzzleGym).

Colegii de la PuzzleGym au realizat un material video cu poze de la concrusul din categoria Mica Gimnasta, desfasurat in week-end la Focsani. Bine ati revenit in lumea copilariei  video

Cupa Mondiala de la Glasgow, ce se va desfasura pe 6 decembrie va fi transmisa in direct de DigiSport. Romania va fi reprezentata de Larisa Iordache (lista participanti).

S-au definitivat mascotele Jocurilor Olimpice de la Rio, 2016 si cele ale Jocurilor Europene de la Baku, 2015.

Jessica Lopez a castigat competitia individuala din cadrul Jocurilor Americii Centrale si Caraibelor, alaturi de medaliile de aur la paralele, barna si sol. Competitia pe echipe a fost castigata de Mexic, iar Elsa Garcia s-a clasat a doua in concursul individual compus (rezultate complete).

Pe 20 decembrie se va desfasura in Belgia GymGala, o gala demonstrativa care se va bucura de participarea unor gimnasti de talie mondiale – Daria Spiridonova, Rebecca Downie si Fabian Hambuchen (sursa).

Saptamana in gym-elemente

Andrei Muntean antreneaza o saritura Tsukahara cu 3 suruburi si jumatate in a doua faza a zborului (video).

Yao Jinan (China) antreneaza o noua combinatie de piruete – Mustafina (pirueta tripla cu piciorul la cap) legat de Ilusion (video).

Romania

Pagina de facebook a Lotului Feminin de Gimnastica al Romaniei ne prezinta imagini din cantonamentele in care se afla fetitele selectate in cadrul campaniei Tara, tara vrem Campioane!Deva, Timisoara, Onesti si Constanta.

Larisa Iordache apare ca si model al performantei in gimnastica in cadrul noului clip de promovare al Petrom.

Interviu cu Amelia Racea, campioana europeana la barna si membra a echipei Romaniei la Campionatele Mondiale din 2011, care vorbeste despre amintirile din anii in care a practicat gimnastica si viata ei din prezent.

Monica Rosu, dubla campioana olimpica la Jocurile Olimpice de la Atena,  a acceptat provocarea unui pictorial cu tematica prohibitiei americane a anilor 20 (sursa).


via prosport.ro

La intalnirea la nivel inalt a factorilor de conducere ai sportului din Romania desfasurata la jumatatea lunii noiembrie la Izvorani, s-au fixat obiectivele pentru Jocurile Olimpice de la Rio. Federatia de Gimnastica si-a propus ca obiectiv castigarea a 1-3 medalii si 2-3 locuri in primii 6 clasati (sursa).

La emisiunea Arena Digi Sport, Diana Bulimar, aflata in revenire dupa operatia la genunchi din vara declara ca si-ar dori sa poata continua sa concureze la individual compus si ca in acest sens ar vrea sa invete alta saritura. In caz ca nu va reusi, Diana va fi in continuare o gimnasta foarte valoroasa pe  3 aparate – paralele, barna, sol. Mult succes, Diana (video).

Sandra Izbasa, dubla campioana olimpica, a anuntat ca la inceputul anului viitor, in ianuarie sau februarie, va lua o hotarare ferma cu privire la revenirea in gimnastica de performanta. Sandra doreste ca in cazul revenirii sa recupereze toate cele patru aparate si spune ca factorul decisiv va fi reprezentat de gasirea unei motivatii (video).


Sandra la emisiunea Arena Digi Sport via Facebook L.A.@ Photography

Ion Tiriac povesteste cum s-a “intalnit” cu Nadia Comaneci la Polul Nord (sursa).

Statele Unite

La finalul ultimului cantonament din acest an al echipei nationale a Statelor Unite, Aly Raisman si Gaby Douglas au redevenit membre oficiale ale lotului. Lor li s-au adaugat si Rachel Gowey si Victoria Nguyen (sursa).

Aly Raisman, proaspat reacceptata in echipa nationala a Statelor Unite, vorbeste pe larg despre motivatia care a determinat-o sa se reapuce de gimnastica de performanta, despre pauza de un an de dupa Jocurile Olimpice si despre obiectivele ei in gimnastica. Aly si-a recuperat aproape toate elementele dar doreste sa lucreze in continuare la executie si la integrarea lor in exercitii. In material vorbesc si parintii ei si antrenorul Mihai Brestyan, cel care doreste sa o ajute sa ajunga din nou in echipa olimpica (video).

Sabrina Vega, campioana mondiala cu echipa SUA in 2011, a disparut de pe harta gimnasticii de performanta dupa ce a ratat calificarea in echipa participanta la Jocurile Olimpice de la Londra. Ea nu a concurat in NCAA ci si-a schimbat clubul (se antrenase anterior cu Teodora Ungureanu), alegand din 2013 GAGE, iar in noiembrie a revenit in cantonamentul echipei nationale. Mai multe detalii despre cariera si obiectivele ei in materialul realizat de Gymternet.

Un preview al urmatorului episod din seria Beyond the routine, realizat de Gimnastike – imagini din sala de antrenament a lui Chow (video), antrenorul care le-a dus spre performanta pe Shawn Johnson si Gaby Douglas. In prezent el pregateste doua dintre noile membre ale echipei nationale ale SUA – Rachel Gowey si Victoria Nguyen (video)

International

La Campionatele Mondiale de la Nanning au fost submise 12 noi elemente pentru aprobare. Saptamana trecuta, Comitetul Executiv al Federatiei Internationale de Gimnastica a aprobat 7 dintre acestea, alaturi de un element submis la Jocuril Olimpice ala Tineretului, in august (lista elementelor si video).

Documentarul sovietic despre gimnastica You are in gmnastics este acum disponibil pe Youtube cu subtitrare in engleza (video).

Enus Mariani (Italia) a revenit in competitii in cadrul unui concurs la Florenta dupa ce o accidentare a impiedicat-o sa concureze la Campionatele Mondiale de la Nanning (exercitiu paralele).

Un scurt interviu cu Kristina Pravdina, membra a echipei nationale a Azerbadjanului (sursa).

Fulltwist a realizat un interviu cu coordonatoarea programului Azerbadjanului in domeniul gimnasticii care vorbeste despre actuala echipa nationala, rezultatele din 2014 si tintele pentru urmatorii doi ani (sursa).

Dupa problemele intampinate la Campionatele Mondiale din 2003, Cuba nu a mai participat la competitiile majore ale gimnasticii artistice. Dupa succesul de la Jocurile Americii Centrale si Caraibelor, responsabilul cu programul de gimnastica in Cuba a declarat ca anul viitor un gimnast (Manriue Larduet) si o gimnasta (Yesenia Ferrera) din aceasta tara vor participa la Campionatele Mondiale de la Glasgow in incercarea de a se califica individual la Jocurile Olimpice de la Rio. Cuba nu se poate calidica cu echipa deoarece a pierdut prima etapa de calificare neparticipand la CM de la Nanning din acest an (sursa).

DIANA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.