GymNews – 20 ianuarie 2015

Incepem anul 2015 cu un nou sir de GymNews-uri si cu multe ganduri bune pentru fetele care se antreneaza la Izvorani. Multa putere de munca, sanatate, incredere si un pic de noroc! Un an plin de realizari tuturor!


via Facebook Lotul Feminin de Gimnastica al Romaniei

Pentru a incepe anul intr-un mod optimist – cadoul primit de Diana de la Mos Craciun (video).

Activitate competitionala

The Gymternet a realizat un calendar competitional provizoriu la nivel international, iar Federatia Romana de Gimnastica a afisat si ea calendarul competitional pentru 2015.

A fost anuntata lista preliminara de participanti pentru American Cup, prima competitie importanta a sezonului si ultima cupa mondiala cu concurs de individual compus din sezonul competitional 2014-2015. Competitia, ce se va desfasura la Arlington, Texas, pe 7 martie se va bucura de prezenta unor atleti precum Simone Bilesc, McKayla Skinner, Vanessa Ferrari, Claudia Fragapane, Sam Mikulak, Oleg Verniaiev sau Fabian Hambuechen (sursa).

Comitetul Olimpic al Statelor Unite a anuntat Bostonul ca si oras candidat pentru organizarea Jocurilor Olimpice din 2024 (sursa).

Saptamana viitoare Adrian Stoica, presedintele Federatiei Romane de Gimnastica, va sustine in fara forului international candidatura Romaniei pentru Campionatele Europene din 2017. Aceasta candidatura ar fi trebuit sa fie sustinuta de constructia unei noi sali Polivalente in Bucuresti, in parteneriat cu primaria, dar lucrarile nu au inceput inca. In conditiile nefinalizarii la timp a salii, se ia in calcul si organizarea Europenelor la Cluj, in sala polivalenta recent inaugurata (sursa). Pentru acea editie a Europenelor, Romania concureaza cu Danemarca.

5 gimnaste de la Barlad, au participat la prima competitie a sezonului 2015 – Grand Prix de Nimes, desfasurata pe 17 ianuarie in Franta sursa. Micile gimnaste au casfigat concursul pe echipe si medaliile de aur si argint la individual compus la trei dintre categoriile de varsta.

In absenta celor mai importante gimnaste ale Rusiei, Ekaterina Kramarenko a castigat proba de individual compus desfasurata la Cupa Voronin in decembrie. Ea a castigat de asemenea aurul la paralele si barna, in timp ce Ksenia Afanasieva a castigat solul iar Maria Paseka sariturile (rezultate complete).

Afanasieva, Paseka si Pavlova pe podiumul de la sarituri via The Gymternet

O privire in sala de antrenament

Simone Biles si elementul Moors (salt dublu intins cu doua suruburi) (video).

McKayla Skinner antrenand o coborare de dificultate G la Barna – Tsukahara (video) si o Tsukahara dubla ca si coborare la paralele (video).

Enus Mariani antreneaza la sol pirueta Mustafina – 3 rotatii cu piciorul la cap (video).

Mary-Anne Mockton (Australia), care se afla in recuperare dupa o operatie suferita la picior dupa Campionatele Mondiale (ruptura de tendon), lucreaza la paralele pentru a invata desprinderea Deltchev … Secretul succesului? Repetitia (video)

Calvo Moreno si o coborare Tsukahara dubla la paralele (video).

Sam Oldman si dublu inapoi grupat intre inele legat de coborare triplu grupat inapoi (video).

Romania

La Izvorani fetele lucreaza la soluri noi pentru sezonul competitional 2015 (via Facebook Lotul Feminin de Gimnastica a Romaniei).

Pe canalul de Youtube Piibunina au fost publicate clipuri din antrenamente, antrenamentul oficial si calificarile Campionatului Mondial de Gimnastica 2014.


Exercitiul la paralele al Ioanei Nicoara, rezerva Romaniei la CM Nanning 2014

Catalina Ponor ar putea reveni in gimnastica de performanta in vederea Jocurilor Olimpice de la Rio. Hotararea definitiva va fi anuntata in luna martie (interviu).

Sala de gimnastica din complexul Lia Manoliu in care se antreneaza lotul masculin de gimnastica a fost complet reabilitata si acum se cauta solutii pentru schimbarea aparatelor (sursa). Cu ocazia inaugurarii salii Adrian Stoica, presedintele Federatiei Romane de Gimnastica, a afirmat ca obiectivul lotului masculin este calificarea cu echipa la Jocurile Olimpice de la Rio (sursa).

Steliana Nistor s-a intors in Romania dupa 4 ani petrecuti ca antrenoare in Norvegia. Ea va antrena la Sibiu (sursa).

Marian Dragulescu tinteste revenirea in competitiile internationale in 2015 si isi doreste sa ajute echipa in calificarea pentru Jocurile Olimpice de la Rio. El vrea sa revina cu o saritura noua care sa ii poarte numele si sa aiba cea mai mare nota de plecare la sol la nivel mondial, dar in acelasi timp spune ca ar putea concura pe 6 aparate pentru a ajuta echipa (sursa).

Dan Potra, campion european la individual compus in 2001 la Patras, in prezent antrenor la Dinamo, a criticat conducerea Federatiei acuzand-o de faptul ca lotul masculin este in pericol de a nu se califica la Jocurile Olimpice din 2016 (interviu).

Daniel Popescu, castigator al medaliei olimpice de bronz cu echipa in 2004, in prezent antrenor la un club din Italia se gandeste sa revina la sportul de performanta in lumina problemelor intampinate de lotul masculin de gimnastica si a posibilitatii de a rata calificarea la JO 2016 (sursa).

Statele Unite

Odata cu luna ianuarie a inceput Campionatul Interuniversitar in Statele Unite. Pana in luna martie, echipele universitatilor se vor intrece in concursuri bilaterale pentru a obtine calificarea la intrecerile regionale si apoi la Campionatele NCAA ce se vor desfasura in aprilie. Acest sezon reprezinta debutul in NCAA a doua componente ale lotului national al SUA – Brenna Dowell concureaza pentru universitatea din Oklahoma (paralele, sol), Elizabeth Price pentru Stanford (interviu dupa competitie), dar si revenirea, dupa o pauza de trei ani cauzata de o ruptura de ligamente, a lui Peng Peng Lee – fosta membra a echipei nationale a Canadei (barna, paralele). Unul dintre evenimentele triste ale inceputului de sezon e reprezentat de accidentarea lui Bridget Sloan, care trebuie sa ia o pauza de 6 saptamani in urma unei luxatii la glezna. Programul sezonului, Raport competitional prima saptmana


Brenna Dowell la debutul la paralele in NCAA via Youtube

Simone Biles si antrenoarea ei vorbesc despre lungii ani de antrenamente, problemele de sanatate de la inceputul sezonului 2014 si noile elemente pregatige pentru noul sezon. Simone antreneaza Cheng (nota de plecare 6.4) ca a doua saritura, un salt dublu intins cu doua suruburi la sol, un salt inainte la barna si cateva noutati la paralele – elemente pe care vrea sa le introduca in integrale cu ocazia American Cup ce se va desfasura la inceputul lui martie (video).

Gabby Douglas, campioana olimpica la individual compus la Jocurile Olimpice de la Londra, se antreneaza la Buckeye Gymnastics, in Ohio, pentru a incerca sa realizeze o performanta foarte importanta – calificarea la a doua editie a Jocurilor Olimpice (video).

Dupa ce in perioada Campionatelor Mondiale de la Nanning s-a luptat cu probleme legate de spate si coapsa, Kyla Ross a reinceput antrenamentele si lucreaza la elemente noi in vederea cresterii notelor de plecare pentru sezonul competitional 2015. Cateva dintre noile elemente antrenate de Kyla, alaturi de concluziile dupa sezonul 2014 si dorintele pentru JO de la Rio si de planurile legate de universitate le puteti gasi in interviu.

Lisa Spini, antrenoarea McKaylei Skinner, a vorbit pe larg despre eleva ei, despre pasiunea acesteia pentru elementele grele si greutatea de a o convinge sa lucreze mai mult la flexibilitate si executie. McKayla pregateste elemente noi pentru toate cele patru aparate, cele mai interesante fiind doua sarituri noi, executate momentan doar in groapa de bureti – un Yurchenko intins cu trei suruburi si un Cheng cu o rotatie in plus interviu.

Jordyn Wieber a anuntat oficial ca nu va reveni in gimnastica de performanta pentru Jocurile Olimpice de la Rio.

Lexie Priessman a suferit o noua operatie la umar in luna decembrie.

Katelyn Ohashi a vorbit intr-un interviu acordat la jumatatea lui decembrie despre accidentarile suferite in ultimii 2 ani si greutatea de a reveni in gimnastica. In prezent se antreneaza la nivelul 10, nivel ce ii permite obtinerea unei burse pentru a merge la universitate, dar nu si accederea in lotul olimpic al SUA. Katelyn antreneaza in prezent doar 3 aparate, nerevenind inca si la paralele din cauza accidentarii suferite la umar (interviu, exercitiile din prima competitie oficiala).

Aly Raisman vorbeste pe larg despre revenirea in gimnastica, greutatile intampinate si amintirea trista a momentului in care desi a avut al treilea scor in finala de individual compus de la JO Londra, nu a castigat medalia de bronz din cauza regulilor dupa care se  departajeaza gimnastele cu scoruri egale. Ea spune ca dorinta de a reveni s-a facut simtita in 2013 la Campionatele Nationale can a retrait atmosfera de concurs alaturi de fostele colege. Aly a fost reinclusa in echipa nationala a Statelor Unite. Mai multe detalii despre stadiul pregatirii in interviu.

Interviu Aly Raisman

Madison Kocian, campioana mondiala cu echipa Statelor Unite la Nanning, vorbeste intr-un scurt interviu despre experienta Campionatelor Mondiale, planurile pentru 2015 (vrea sa-si recupereze dificultatea sa sarituri si sol, pierdute in urma unei accidentari la glezna, sa isi upgradeze coborarea la barna si sa introduca noi legari de elemente la paralele) si despre vacanta de Craciun (interviu).

International

The Gymternet a realizat o lista cu gimnastele care devin senioare in 2015 si cate o prezentare pentru cele mai promitatoare dintre ele (partea 1 si partea a 2a).

Aliya Mustafina are un nou antrenor personal, pe Sergei Starkin, actualul antrenor al lui Denis Ablyazin. Aliya se antreneaza acum la Penza si pastreaza legatura cu lotul national unde se deplaseaza pentru cantonamente. Cu noul antrenor Aliya va lucra in special la partea de acrobatica, pentru a-si ridica notele de plecare ale exercitiilor (sursa). Aliya este inca in recuperare din cauza problemelor la spate si va merge la control la Munchen in aceasta perioada.

Roxana Popa a fost operata la genunchi pentru o ruptura partiala de ligamente cu complicatii la menisc, ce a fost descoperita in urma unor dureri pasagere suferite la Abierto Mexicano, la inceputul lunii decembrie. Conform medicilor Roxana avea aceasta problema de mai multa vreme, dar, datorita musculaturii puternice a picioarelor, a putut continua antrenamentele fara probleme. Se spera ca Roxana se va recupera rapid si va putea participa la Campionatele Mondiale pentru a ajuta Spania in incercarea de a se califica cu echipa la Jocurile Olimpice de la Rio (sursa).

Marcel Nguyen a suferit o a doua operatie la genunchi dupa ruptura de ligamente deoarece nu avea mobilitate suficienta. El va rata Campionatele Europene, dar se spera ca va fi refacut pentru Mondiale (video).

Elisabetta Precioza (Italia) s-a retras din gimnastica de performanta in urma accidentarii la genunchi suferita in vara lui 2014 (sursa).

International Gymnast Magazin a realizat o serie de interviuri cu Vinzenz Hock, primul campion european al Austriei (inele, juniori), Emily Little, membra a echipei Australiei la Jocurile Olimpice de la Londra, Yordan Aleksandrov, gimnast bulgar aflat in al doilea an de seniorat si Elsa Garcia, membra a echipei Mexicului la JO din 2012.

DIANA

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.