#Glasgow2015 – finala mondiala feminina la paralele

Shang Chunsong (CHN): un exercitiu specific gimnasticii artistice din China, cu multe intoarceri in diverse prize, totul completat cu un Tkatchev din roata libera si de un Gienger executat intre cele doua bare. Coborare stata, insa putin prea aproape de bara. Execitiu curat! 14.900

Sophie Scheder (GER): un exercitiu bun cu o cascada de elemente cu plecare din stalder apropiat si departat, insa coborarea i-a creat ceva probleme, fiind nevoita sa faca multi pasi in fata. Cel mai probabil iese din cursa pentru medalii. 14.600

Fan Yilin (CHN): multe tranzitii si rasuciri in priza mixta, un Gienger intre bare si o coborare dublu intins, usor echerat de-a lungul zborului. 15.366

Viktoria Komova (RUS): campioana mondiala la acest aparat din 2011 prezinta un exercitiu care ii face cinste. Shaposhnikova din stalder apropiat,  Khorkhina din roata pe talpi, Jager intins, Tkathcev echer si o coborare tsukahara stata! De medalie sau chiar de titlu! 15.366 (la egalitate cu chinezoaica)

Gabrielle Douglas (SUA): paralel cu un Tkatchev pana in tavan :), Weiler kip, shaposhnikova si un dublu intins la coborare cu un mic hop la aterizare. 15.133

Madison Kocian (SUA): marea speranta a americanilor la acest aparat, Madison nu isi face prima legare de stalder 360 cu Shaposhnikova, in rest un exercitiu bun, dar nu la fel de exact la executie (din punct de vedere al tinutei) precum cele dinaintea ei. Tsukahara la coborare cu un mic hop in fata. 15.366

Daria Spiridonova (RUS): doua standuri nu tocmai la verticala, in rest un exercitiu curat si o tsukahara la coborare cu un hop in spate. Interesant cum va fi arbitrat acest integral. 15.366

4 medalii de aur?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.