#Glasgow2015 – finala feminina la barna

Eythora Thorsdottir (NED): incepe frumos, insa la Mostepanova se da mult prea usor jos de pe barna. Continua cu un Ilusion, un cloche la cap si un cuib plus o doua combinatii artistice si mixte. Coboara de pe barna cu un salt inapoi intins si doua suruburi si jumatate, la care face doua pasi in spate. 12.733

Sanne Wever (NED): pirueta dubla cu piciorul la 90 (putin neintorarsa), danilova inainte cu usoara ezitare, piruetele nu par foarte bine controlate astazi, cu toate ca sunt specilitatea casei. Coboara cu un gainer intins. Exercitiu curat, fara erori majore, insa sub cel prezentat in calificari. 14.333

Wang Yan (CHN): incepe cu o ratare la elementul Grigoras (salt inainte cu 180), dezechilibrare la cloche-ul la cap, cuib, salt intins cu dezechilibrare, salt inainte grupat, danilova inainte fumos combinata cu o saritura artistica, seria giminica de doua sarituri artistice. Coboara cu un salt inapoi intins cu 3 suruburi, pas mic la aterizare. 13.633

Viktoria Komova (RUS): pirueta cu piciorul la 90, danilova inainte, nelegata de cuib,  flic cu salt cu deschidere, apel salvat intr-un mare fel 🙂 , pirueta cu piciorul la 180,  salt inainte grupat cu ezitare, salt lateral, dublu salt inapoi grupat cu un pas, la coborare. 13.933

Pauline Scheffer (GER): cloche la cap cu ezitare, flic cu salt cu deschide, pasi in spate. Tremura din toate incheieturile. Cloche cu salt lateral, urmate de o frumoasa pirueta dubla si o combinatie mixta bine executata. Coboara la fel ca Wever, cu un gainer initns. 14.133

Elsabeth Black (CAN): pirueta dubla cu usoara dezechilibrare,  salt inainte echer, flic cu salt intins, usoara dezechilibrare, ratare la saltul inapoi cu 360 grade intoarcere, cloche cu cloche 180, salt inainte grupat si coboara cu un salt inapoi intins cu doua suruburi si jumatate. Mare pacat de ratare. 13.466

Simone Biles (SUA): campioana mondiala en-titre la acest aparat – pirueta joasa cu doua intoarceri si jumatate, seria gimnica, salt inainte grupat cu 180 intoarcere, flic + flic + salt cu deschidere, salt inainte grupat nelegat de saritura artistica, cloche cu cloche 180 si salt inapoi grupat, danilova inainte (usoara dezechilibrare), tsukahara la coborare stata. 15.358

Seda Tutkhalian (RUS): nici 3 secunde nu a rezistat Seda pe barna, ratand la saltul intins. Revine cu un salt intins cu un surub intepenit, cloche simplu spre inainte, cloche la cap,  pirueta, dublu echer la coborare cu un hop in fata. 13.500

Concluzie rapida: una dintre cele mai slabe finale mondiale la barna pe care le-am vazut pana acum. Doar 4 gimnaste au reusit sa-si duca pana la capt exercitiul, dintre care doar una fara ezitari majore.

Podium:

  1. Simone Biles (SUA)
  2. Sanne Wevers (NED)
  3. Pauline Schaeffer (GER)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.