Primele bilete catre Jocurile Olimpice de la Rio au mers catre…

Asa cum am mai spus si cu alte ocazii, Campionatele Mondiale de la Glasgow au reprezentat o etapa importanta de calificare in vederea Jocurilor Olimpice de vara de la Rio, din vara lui 2016. Vom reveni punctual cu regulile de calificare, insa pana atunci iata primii calificati la Jocurile Olimpice:

FEMININ

echipe: Statele Unite ale Americii, Rusia, Marea Britanie, China, Italia, Japonia, Canada, Olanda;

individual: Hong Un Jong (Coreea de Nord, medalie de argint la sarituri).

De o calificare individuala ar putea beneficia si Pauline Schaeffer (Germania, medalie de bronz la barna), insa Germania, ca echipa, este calificata la testul pre-olimpic, unde poate aduce locuri Federatiei Germane, iar in acest caz nu mai este valabila calificarea individuala a lui Schaeffer.

La testul pre-olimpic urmatoarele tari vor putea trimite echipe complete in vederea ocuparii celorlalte 4 locuri puse in joc: Brazilia, Franta, Belgia, Germania, Romania, Australia, Coreea de Sud si Elvetia.

MASCULIN

echipe: Japonia, China, Marea Britanie, Rusia, Statele Unite ale Americii, Elvetia, Brazilia si Coreea de Sud;

individual: Manrique Larduet (Cuba, medalie de argint la bara), Ri Se Gwang (Coreea de Nord, medalie de aur la sarituri), Eleftherios Petrounias (Grecia, medalie de aur la inele), Harutyun Merdinyan (Armenia, medalie de bronz la cal cu manere) si Oleg Stepko (Azerbaidjan, medalie de bronz la paralele).

De o calificare individuala ar putea beneficia si Marian Dragulescu (Romania, medalie de argint la sarituri), Oleg Verniaiev (Ucraina, medalie de argint la paralele) sau Rayderley Zapata (Spania, medalie de bronz la sol), dar la fel ca-n cazul lui Pauline Schaeffer, totul depinde de rezultatulĀ  Romaniei, Ucrainei si Spaniei la testul pre-olimpic, in concursul pe echipe.

In primavara, la pre-olimpic, urmatoarele tari vor putea trimite echipe complete pentru a incerca sa ocupe unul dintre cele 4 locuri ramase libere: Germania, Franta, Olanda, Ucraina, Spania, Romania, Canada si Belarus.

Mihai

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.