Remember Friday – renasterea Romaniei

Iata ca s-a implinit o luna deja de la incheierea Campionatelor mondiale de gimnastica de la Glasgow, editie de la care Romania s-a intors cu capul plecat, pentru prima data in zeci de ani de istorie. O situatie previzibila pentru cei realisti, o situatie neasteptata pentru cei optimisti sau pentru cei care nu au mai urmarit gimnastica din Romania in ultimii ani. In tribunele SSE Hydro, finala pe echipe mi-a lasat un gust amar atunci cand, pentru a ma putea bucura de spectacol, am strigat si am incurajat nu Romania, ci China, Rusia, Olanda si celelalte finaliste, echipe care au stiut sa se adune chiar atunci cand a contat – in concursul de calificare. O singura data am mai simtit acelasi gust amar, la Rotterdam, in 2010, cand Romania, singura echipa cu evolutii fara ratare, parasea arena competitionala tot cu capul plecat, dezamagita de locul 4. Atunci echipa abia de se creiona, mai erau doi ani pana la Jocurile Olimpice, iar speranta a depasit gustul amar, inima mea de fan a asteptat rabdatoare o renastere a Romaniei. Am sperat atunci ca voi mai vedea candva echipa noastra intrand si parasind arena cu capul sus, triumfatoare, ca le voi mai vedea vreodata pe fete conectate la concurs, incrancenate, iar pe antrenori ancorati in realitatea competitiei, in control si “pe faza” la fiecare miscare a gimnastelor tricolore.

Si apoi a venit Bruxelles 2012. Speranta mi-a fost rasplatita, echipa a devenit puternica, s-a ridicat deasupra anilor nefasti din perioada 2005-2011 si a stralucit…asa cum nu mai stralucise din 2004. Antrenorii au strans randurile, au avut o strategie de concurs, le-au dat din nou aripi de curaj fetelor, iar fetele – ele au inteles in sfarsit ca arena e a lor, ca trebuie sa tina capul sus, ca fie ce-o fi, ele sunt o echipa. Si ca munca asidua, constanta, gandita din antrenamente e ingredientul de aur. Cu totii au inteles ca renasterea Romaniei nu e un mit, ci o realitate, si ca ei sunt eroii acestui proces, nu pentru ca s-au nimerit acolo, purtand un trening tricolor, ci pentru ca au muncit, au sperat, au crezut in renastere si s-au vazut sarbatorind. Asta e si ceea ce s-a vazut la televizor, marturie stand si cuvintele jurnalistilor de la BBC: “What a wonderful display, a beautiful gymnastics from the Romanians!” (“Ce evolutie, ce gimnastica frumoasa pentru echipa Romaniei!”)

Rezultatul? O salba de medalii. Un concurs in care Romania a luat aproape tot aurul, lasandu-le si celorlalti ceva – paralelele.

Si cum un aur pierdut trebuia razbunat, Romania, renascuta, si-a adus aminte ca traditia spune “sa iei tot ce poti!”, asa ca in traista echipei au poposit si doi arginti: la barna si sol. O traista care, pe langa aceste medalii, ne-a dat noua, celor de acasa, un sentiment atat de rar in ultima vreme: siguranta unui concurs curat si certitudinea ca fetele si antrenorii stiu ce fac.

Cu imaginile de mai sus s-a incheiat povestea frumoasa de la Bruxelles. Cu imagini de deznadejde s-a incheiat povestea de la Glasgow, in ciuda bronzului Larisei la individual compus.

Cu toate acestea, si fetele, si antrenorii, trebuie sa stie ca renasterea Romaniei este posibila, ca Bruxelles 2012 s-a intamplat doar acum trei ani si ca Romania poate intra oricand in arena cu capul sus, cu increderea ca se poate, hotarata sa arate tuturor ca acea constanta despre care s-a tot vorbit ani si ani poate fi iar atuul nostru. Si ca la final lumea intreaga poate exclama: What a celebration, they really are expressing: “It’s good to be back” (Ce frumos ne transmit prin bucuria lor: “Cat de bine e sa renasti!”).

Dragi antrenori, dragi fete, fiti in control – atat in sala de antrenament, cat si in cea de concurs, de la Rio, si in primavara, si in vara! Faceti Romania sa renasca, o data in plus!

Cristina

2 Responses to Remember Friday – renasterea Romaniei

  1. mia says:

    Foarte frumos ai scris,Cristina!Fie ca Berna sa fie precum Bruxelles-ul si Rio mai mult decat Londra 🙂

  2. Ciprian Birtea says:

    Sincere condolean?e! Cristina a încetat din via?? miercuri, 20 ianuarie 2016, diminea?a. https://www.facebook.com/Fangymnastics/photos/a.186274531412928.41488.184184884955226/1107760459264326/?type=3&theater

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.