Europene 2016 – echipa junioarelor cucereste bronzul european

Campionatele Europene de gimnastica artistica de la Berna au inceput cu dreptul pentru fetele noastre. Echipa nationala de junioare, formata din Ioana Crisan, Olivia Cimpian, Denisa Golgota, Carmen Ghiciuc si Alisia Botnaru, a castigat medalia de bronz in concursul pe echipe, de ieri.

Fetele noastre au inceput concursul la sarituri, aparat la care au fost lider clar, obtinand cel mai mare total. Golgota si Cimpian au prezentat saritura Yurchenko (ronda – salt inapoi intins) cu doua suruburi, in timp ce Ghiciuc si Crisan au mers pe aceeasi varianta de saritura, dar cu un singur surub. Totodata, Golgota (locul 2 cu 14.466) si Cimpan (locul 4 cu 14.316) si-au castigat biletele pentru finala de la acest aparat, finala ce va avea loc duminica.

Paralelul, nemesisul nostru prin traditie, s-a dovedit si de aceasta data ca fiind un punct slab. Cu toate acestea, fetele noastre au incercat sa-si faca treaba cat mai bine si sa-si duca pana la capat exercitile. Aterizarile de la coborari ne-au pus cele mai mari probleme, atat Ghiciuc cat si Cimpian intampinand dificultati in a “sta” la aterizare. Tot la paralele am avut si o ratare, cea a Alisiei de la desprinderea Jaeger.

La barna, Ioana Crisan a reusit cel mai bun exercitiu al echipei, atat prin dificultate aratata, cat si prin executie, reusind de asemenea sa se califice in finala pe aparat, cu cea de-a patra nota (14.133). Aproape de finala a fost si Carmen Ghiciuc, insa momentan este doar a treia rezerva (locul 11 cu 13.566). O alta pretendenda la finala era si Olivia Cimpian, insa, din pacate, a avut parte de o ratare la saltul inapoi grupat cu un surub.

Solul a stat sub semnul tsukaharei, trei dintre cele 4 gimnaste avand in structura integralelor lor tsukhara grupat si tsukahara echer. Pe Olivia Cimpian si pe Denisa Golgota le vom revedea si in finala pe aparate, ele calificandu-se de pe locurile 3 (13.666) si respectiv 7 (13.433).

La finalul competitiei, podiumul pe echipe a fost:

  1. Rusia: 168.179 puncte;
  2. Marea Britanie: 163.912 puncte;
  3. Romania: 163.678 puncte.

Rezultatele fetelor noastre:

Mihai

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.