Profilul unui olimpic la gimnastica: Catalina Ponor (Rio 2016)

De cinci ori medaliata olimpic, prima sportiva din istoria moderna a gimnasticii artistice romanesti care concureaza la trei editii a Jocurilor Olimpice si port-drapelul delegatiei Romaniei la Rio, in 2016. Acestea sunt principalele repere olimpice ale Catalinei Ponor, a carei cariera si-a lasat amprenta asupra sportului romanesc.

La Jocurile Olimpice din 2004, de la Atena, din postura de vice-campioana mondiala si campioana europeana en-titre, Catalina este una dintre vedetele competitiei, urcand pe cea mai inalta treapta a podiumului de trei ori: cu echipa Romaniei, in finala de la barna si in cea de la sol. Astfel, se alatura unui grup select de gimnaste romane care au reusit sa obtina minim 3 titluri olimpice, in cadrul aceleiasi editii, precum: Nadia Comaneci (1976), Ecaterina Szabo (1984)  sau Daniela Silivas (1988).

In 2011 revine in gimnastica, iar in 2012 face parte din echipa Romaniei care concureaza la Jocurile Olimpice de la Londra. Urca pe treapta a treia a podiumului alaturi de colegele ei, iar in finalele pe aparate tinteste din nou podiumul la barna si sol. La barna pierde medalia de bronz in urma unei contestatii depuse de Alexandra Raisman (SUA), situatie care o motiveaza pentru sol, aparat la care isi prezinta unul dintre cele mai bune exercitii ale carierei, ca incarcatura emotionala si ambitie, urcand pe treapta a doua a podiumului.

Anul 2015 marcheaza o noua revenire pentru Catalina Ponor. De aceasta data, drumul spre Jocurile Olimpice este mult mai anevoios si plin cu obstacole. Cu aceeasi ambitie caracteristica, reuseste sa treaca peste problemele medicale si sa obtina locul individual al Romaniei la Jocurile din Brazilia.

Astazi, 07 august 2016, este ziua in care Catalina va intra in concursul olimpic de calificare de la Rio, cu ganduri de paralele si finala la individual compus, dar si cu dorinta de a reveni pe podium la barna si sol. Mult succes! Tare, Cata!

Calificarile olimpice vor fi transmise in direct pe TVR2, incepand cu ora 15:45, iar pe Catalina o putem urmari in cea de-a doua subdiviziune, la ora 17:30.

Mihai

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.