Gimnastica artistica la Jocurile Olimpice de la Rio – finale pe aparate 1 (preview)

Gimnastica artistica isi va desemna astazi primii 4 campioni olimpici in finalele pe aparate. Programul zilei cuprinde finalele masculine la sol si cal cu manere si, respectiv, finalele feminine la sarituri si paralele. Competitia va incepe la ora 20:00, ora Romaniei, si va fi transmisa in direct de TVR.

Solul baietilor se va decide intre patru tari (SUA, Japonia, Brazilia si Marea Britanie), fiecare cu cate doi reprezentanti in finala pe aparat. Favoritul hartiei pare a fi campionatul mondial en-titre, japonezul Kenzo Shirai. Marele lui avantaj consta in dificultatea exercitiului pe care il va prezenta, acolo unde in calificari a avut 7.60, cu aproximativ 7-8 zecimi in plus fata de ceilalti pretendenti. Insa, dificultatea ridicata atrage de la sine si o executie cu probleme, ceea ce l-ar putea trage in jos pe Kenzo, fapt dovedit si in calificari. La polul opus, ii avem pe americanii Sam Mikulak si Jacob Dalton, cei care au obtinut cele mai mari note la executie in concursul de calificare. Nu e de neglijat nici favoritul gazdelor, fostul campion mondial, – Diego Hypolito. Cu potential de medalie sunt si britanicii Max Whitlock si Kristian Thomas, dar si deja legendarul Kohei Uchimura.

Campion olimpic in 2012: Zou Kai, China (status: nu participa)

Finala fetelor la sarituri aliniaza la start 4 gimnaste medaliate cu aur la cel putin o competitie de mare anvergura (Europene, Mondiale sau Jocuri Olimpice).  Le avem pe: Giulia Steingruber (SUI, campioana europeana en-titre), Maria Paseka (RUS, campioana mondiala en-titre si medalia olimpica cu bronz din 2012), Hong Un Jong (PRK, campioana olimpica din 2008 si vice-campioana mondiala en-titre) si Oksana Chusovitina (UZB, vice-campioana olimpica in 2008 si campioana mondiala in 2003). Alaturi de ele, vor incerca sa obtina un rezultat bun si Simone Biles (SUA, medaliata cu bronz la ultima editie a Mondialelor), Shallon Olsen (Canada), Wang Yang (China) si Dipa Karmakar (India).

Daca se repeta concursul din calificari, atunci Simone Biles nu ar trebui sa aiba probleme in castigarea titlului olimpic. Datele problemei s-ar putea schimba daca Hong Un Jong va risca si va prezenta saritura Yurchenko 1080 (ronda flic – salt intins cu trei suruburi) sau Chusovitina va incerca saritura Produnova (stand pe maini – dublu salt inainte grupat).

Campioana olimpica in 2012: Sandra Izbasa, Romania (status: nu participa)

In cazul unei finale fara surprize, podimul de la cal cu manere are toate sansele sa ramana acelasi ca la ultimele Mondiale, cu Max Whitlock (GBR), Louis Smith (GRB) si Harutyun Merdinyan (ARM). Insa un cuvant de spus vor avea si Cyril Tommasone (FRA) si Oleg Verniaiev (UKR). Totodata, nu trebuie uitati si ceilalti finalisti: rusii David Beliavskyi si Nikolai Kuksenkov sau americanul Alexander Naddour. Finala este deschisa oricarui rezultat, tinand cont cat de naravas poate fi uneori calul cu manere.

Campionul olimpic in 2012: Krisztian Berki, Ungaria (status: nu participa)

Finala feminina la paralele ne propune o linie de start interesanta. Le vom putea vedea la lucru pe doua dintre cele patru campioane mondiale en-titre la acest aparat, Madison Kocian (SUA) si Daria Spiridonova (RUS), dar si pe campioana olimpica de acum 4 ani, Aliya Mustafina (RUS).  In cautarea unei medalii individuale este si Gabrielle Douglas (SUA), iar paralelul este singura sansa pe care o mai are la aceasta editie olimpica. Surpriza frumoasa a calificarilor este Jessica Lopez Arrocha (Columbia), pentru care aceasta finala, indiferent de rezultat, este deja o mare performanta. La evolutii frumoase speram si din partea celor doua germance, Elisabeth Seitz si Sophie Scheder, dar si din partea scolii chineze, reprezentata in finala de astazi de catre Shang Chunsong. Vom avea oare o dubla ruseasca sau una americana? Sau un podium surpriza? Ramane sa aflam!

Campioana olimpica in 2012: Aliya Mustafina, Rusia (status: participa si va lupta sa-si apere titlul olimpic)

Mihai

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.