Un nou inceput. O noua sansa?

Dupa un 2016 foarte amar pentru gimnastica romaneasca, am ridicat cu totii ochii increzatori spre un nou ciclu olimpic care incepe in mod ideal – cu un Campionat European organizat in Romania. In 2014 cand s-a aplicat pentru organizare, Romania tocmai castigase al 7-lea titlu european pe echipe, visa la medalii olimpice si nimic nu prevestea ratarea calificarii la Jocurile de la Rio. 2 ani mai tarziu privim cu bucurie Europenele de acasa, dar majoritatea ne-am reevaluat asteptarile, orice ar fi speram, dar suntem constienti ca nu totul va fi perfect. Speram ca Marian si Catalina vor fi din nou locomotivele lotului, stancile de neclintit care orice s-ar intampla nu rateaza, ca Larisa va reusi din nou sa depaseasca problemele medicale care o sacaie si va straluci din nou de fericire la finalul competitiei, ca Ioana si Olivia vor pasi cu dreptul pe scena celor mari, iar baietii vor reusi sa confirme prin constanta munca din antrenamente. Speram ca o sala polivalenta tricolora plina pana la refuz va avea ocazia sa cante macar odata imnul (ne-am convins deja la multe competitii ca romanii sunt un popor cu talent la muzica 😉 ).

Atatia ani de succese garantate ne-au invatat sa traim dintr-o editie a Jocurilor Olimpice in alta, singurele medalii valoroase erau cele olimpice, celelalte trebuiau castigate din inertie. Acum trebuie sa reinvatam , atat noi, cat si sportivii, sa ne bucuram pentru fiecare succes pentru ca fiecare ascunde talent, munca, ambitie, durere si… noroc.

Nu conteaza doar destinatia, importanta e calatoria! Gimnastica romaneasca va incepe maine oficial drumul spre Tokyo! Noi vom fi alaturi de sportivii romani, urcand cu rabdare fiecare treapta spre calificarea olimpica. Sa ne bucuram de fiecare moment, de fiecare reusita si medalie si sa mergem in efectiv complet in Japonia in 2020. 🙂

Mult succes tuturor!

Diana

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.