[GHID DE CONCURS] Campionatele Mondiale de gimnastica artistica – Stuttgart 2019

Gimnastica artistica din intreaga lume revine la Stuttgart, oras care va gazdui pentru a treia oara in istorie o editie a Campionatelor Mondiale, dupa cele din 1989 si 2007. Intrecerea mondiala va avea loc in perioada 4 – 13 octombrie 2019.

Peste 500 de gimnasti, reprezentanti a unui numar record de 92 de natiuni vor lua startul in calificarile celei de-a 49-a editie a Campionatelor Mondiale, toti cu acelasi obiectiv – calificarea la Jocurile Olimpice de Vara, Tokio 2020.

Pentru Romania, in trecut, Stuttgart a fost o gazda norocoasa la gimnastica. In 1989, Daniela Silivas cucerea 2 titluri mondiale, scriind astfel ultimul capitol al unei cariere incantatoare, iar Cristina Bontas si Gabriela Potorac contribuiau la palmaresul delegatiei noastre cu noi medalii de argint si bronz.

In 2007, Steliana Nistor devenea vicecampioana mondiala absoluta, o performanta importanta pentru gimnastica romaneasca de la acea vreme, iar Daniel Popescu urca pe treapta a doua a podiumului in finala de la sarituri.

Echipa feminina a Romaniei castiga argintul in 1989 si bronzul in 2007.

Ca o scurta paranteza…

Revenind in 2019, contextul actual al gimnasticii artistice este cu totul diferit. Definitia performantei este alta, iar sportul este abordat mai in detaliu, dandu-se atentie unor detalii precum pregatire fizica, recuperare, nutritite si asa mai departe. Progresul si transformarea inregistrate de gimnastica, ca ramura sportiva, au mai schimbat polii de putere, iar globalizarea sportului este din ce in ce mai accentuata. Astfel ca in 2019, obiectivul gimnasticii romanesti nu mai este reprezentat de medalii, ci de lupta pentru supravietuire. Ceea ce parea o gluma neinspirata in trecut, este astazi realitatea dura. Nu mai visam nici macar la o finala mondiala cu echipa, iar o clasare in top 12 reprezinta o performanta egala cu medaliile din trecut.

…am inchis paranteza.

14 seturi de medalii sunt puse in joc incepand de pe 4 octombrie la Stuttgart. 8 dintre aceste seturi sunt ale gimnasticii masculine, iar diferenta va merge in palmaresul gimnasticii feminine. Ca fapt divers, conceptul si designul medaliilor a durat, ca proces, aproximativ 2 ani si jumatate. Calitate germana!

Dar de aceasta data, parca nu medaliile vor atrage cel mai mult atentia, ci biletele pentru Jocurile de la Tokio. Alte 9 echipe, atat la feminin cat si la masculin, vor putea obtine calificarea olimpica si sa se alature astfel Statelor Unite ale Americii, Rusiei si Chinei, la feminin, respectiv Chinei, Rusiei si Japoniei, la masculin. De asemenea se vor oferi si primele locuri individuale de calificare.

ECHIPELE ROMANIEI LA #STUTTGART2019

 • Feminin: Denisa Golgota, Ioana Crisan, Maria Holbura, Carmen Ghiciuc, Ana Maria Puiu, Maria Pana;
 • Masculin: Marian Dragulescu, Andrei Muntean, Cristian Bataga, Vlad Cotuna, Roland Modoianu si Razvan Marc.

Romania o va mai avea la Stuttgart si pe Catalina Ponor, cea care a fost aleasa de Federatia Internationala de Gimnastica pentru a fi Ambasadorul competitiei feminine.

PROGRAMUL DE CONCURS

 • Vineri, 4 octombrie: calificari feminin (subdiviziunile 1 – 6)
 • Sambata, 5 octombrie: calificari feminin (subdiviziunile 7 – 12)
 • Duminica, 6 octombrie: calificari masculin (subdiviziunile 1 – 4)
 • Luni, 7 octombrie: calificari masculin (subdiviziunile 5 – 8)
 • Marti, 8 octombrie: finala feminina pe echipe (15:30 – 18:05)
 • Miercuri, 9 octombrie: finala masculina pe echipe (14:45 – 18:00)
 • Joi, 10 octombrie: finala feminina la individual compus (17:00 – 19:45)
 • Vineri, 11 octombrie: finala masculina la individual compus (17:00 – 20:25)
 • Sambata, 12 octombrie: finale pe aparate I (17:00 – 20:50)
 • Duminica, 13 octombrie: finale pe aparate II (14:00 – 17:50)

Cum urmarim Mondialele?

In Romania, Televiziunea Romana detine drepturile de difuzare a Campionatelor Mondiale de gimnastica artistica, iar finalele mondiale vor putea fi urmarite in direct la TVR, pe canalele TVR 2 si TVR HD, in comentariul Alinei Alexoi.

Tot ceea ce se intampla la Stuttgart va putea fi urmarit si pe retele de socializare (Facebook, Twitter, Instagram sau Youtube) accesand pagina Federatiei Internationale de Gimnastica dedicata acestui eveniment – https://live.gymnastics.sport/news.php?idevent=14274 sau site-ul oficial al organizatorilor – www.stuttgart2019.de.

Hashtag-ul oficial in acest an este #Stuttgart2019.

LINKURI UTILE

 • Live Scoring pentru rezultate – link;
 • lista nominala a participantilor – link;
 • tragerea la sorti pentru ordinea de intrare in concurs la feminin – link;
 • tragerea la sorti pentru ordinea de intrare in concurs la masculin – link;
 • lista de start pentru calificari feminin – link ziua 1 & link ziua 2;
 • lista de start pentru calificari masculin – link ziua 2 & link ziua 2;

Mihai

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.