Noutati la final de an #1

2011 se apropie de final si odata cu el gimnastica artistica din Romania mai incheie un capitol din frumoasa si bogata ei istorie. Am incercat sa facem un bilant al celor mai importante noutati din ultima saptamana:

  • Pe 18 decembrie, Ana Porgras si Marian Dragulescu si-au sarbatorit ziua de nastere. Cu aceasta ocazie, Bea (GymNoCeiling) a scris un articol foarte frumos despre tot ceea ce a insemnat anul 2011 pentru campioana noastra mondiala. (click aici)
  • Componentele lotului olimpic al Romaniei, alaturi de antrenori, isi vor petrece Craciunul intr-un cantonament in Franta, la Dijon. Stagiul de pregatire va dura 10 zile, iar mai multe detalii puteti citi chiar aici.
  • Pana sa ajunga in Franta, Catalina Ponor a participat zilele trecute la gala demonstrativa organizata de catre olandezi pentru finalul anului – Unive Gym Gala. Tripla campioana olimpica a prezentat doua exercitii foarte interesante la barna si sol, exercitii ce pot fi urmarite aici si aici.
  • Vlad Cotuna isi doreste sa participe la 3 Olimpiade in cariera, iar pentru Londra tinteste podiumul la sol si paralele. Mai multe despre planurile lui Vlad puteti citi in articolul publicat pe BanatSport (click aici)
  • Gimnastica lugojeana continua seria succeselor, asa cum ne-a obisnuit in 2011, si isi adauga in palmares nu mai putin de 29 de medalii la Cupa DKMT. Pentru rezultate complete si mai multe informatii, accesati blogul GymLugoj.
  • Sambata (17 decembrie), DigiSport a difuzat un nou episod din emisiunea Fabrica de Medalii. De aceasta data Andreea Raducan a fost in vizita la clubul de gimnastica din Ploiesti. Inregistrarea emisiunii poate fi urmarita aici.
  • Incheiem acest articol cu o veste internationala. Campioana mondiala absoluta din 2010, rusoaica Aliya Mustafina, a revenit in activitatea competitionala dupa o pauza de aproximativ 8 luni. Click aici pentru exercitiul ei de la paralel, de la Cupa Voronin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.