Patrulater gimnastica artistica feminina – Bucuresti 2012

UPDATE: Concursul va incepe la ora 16:30

Cu doar 30 27 de zile ramase pana la debutul Jocurilor Olimpice, gimnastica artistica din Romania a intrat pe ultimii zeci de metri cu pregatirea competitiei olimpice. Nu de multe ori am avut ocazia ca in Romania sa se organizeze un concurs de gimnastica, care sa se apropie de ceea ce se intampla prin alte tari. S-a mai incercat in trecut organizarea Internationalelor Romaniei, dar competitia nu prea a avut trecere la nivel mondial.  De aceasta data am convingerea ca va fi cu totul altfel!!!

Patrulater Romania Franta Germania Italia

Cine? Ce? Cand? Cum? Unde? De ce?

Sambata, 7 iulie 2012, ora 17:00 16:30, la Sala Polivalenta din Bucuresti, gimnastica artistica romaneasca va invita la un eveniment unic in Romania: Patrulaterul de gimnastica artistica feminina Romania-Germania-Italia-Franta. Alaturi de aceste echipe vor evolua gimnaste de top din Europa: Gaelle Mys din Belgia, Giulia Steingruber din Elvetia, Vasiliki Millousi din Grecia si Jonna Adlerteg din Suedia.

Aceasta competitie reprezinta ultima mare verificare a gimnastelor noastre inainte de anuntarea componentei echipei pentru Jocurile Olimpice de la Londra. Fetele vor trebui sa isi dovedeasca valoarea si sa ii impresioneze pe antrenorii Mariana Bitang si Octavian Bellu, care vor decide in urma acestui concurs cine primeste biletul pentru Londra.

Oare noi, romanii, avem amintiri frumoase cu gimnastica din Romania? Ce inseamna acest sport pentru noi? Putem macar pentru o zi sa fim alaturi de fetele noastre si sa le oferim si lor ocazia de a concura in fata propriilor suporteri? Daca da, atunci haideti sa sustinem echipa nationala de gimnastica feminina a Romaniei. Catalina Ponor, Sandra Izbasa, Larisa Iordache, Diana Bulimar, Diana Chelaru, Raluca Haidu, Amelia Racea au nevoie de un public numeros si cu asteptari mari pentru a face o ultima repetitie inainte de Olimpiada. Cu cat publicul va fi mai entuziasmat, cu atat fetele vor putea sa inteleaga si sa infrunte atmosfera de la Londra mai bine, iar rezultatele vor fi pe masura.

Catalina Ponor, cunoscuta in lumea gimnasticii sub apelativul „Regina barnei”. Celebra pentru ambitie, siguranta si frumusetea exercitiilor la barna. Este multipla campioana olimpica si europeana.

Sandra Izbasa, eleganta, o adevarata artista. Este cea care face gimnastica sa para simpla. I se spune „Oscar”, pentru ca exercitiile ei sunt adevarate opere de arta. Campioana olimpica si multipla campioana europeana.

Larisa Iordache este noua Nadia. Iute, energica si cu o capacitate de concentrare extraordinara, Larisa promite sa fie un adevarat star la Olimpiada. Vice-campioana si multipla campioana europeana.

Diana Bulimar. Didi mic are un zambet cu lipici la arbitre. Om de baza si stalp in momente dificile. Vice-campioana olimpica la junioare si campioana europeana anul acesta cu echipa.

Diana Chelaru. Spiridusul echipei Romaniei. Energica, ambitioasa si plina de veselie. Vice-campioana mondiala si europeana.

Raluca Haidu. Cea mai dragalasa si mai iubita gimnasta din echipa, „Pitic” reuseste sa fure inima oricui cu o singura privire. Campioana europeana cu echipa.

Amelia Racea. Eleganta, cu miscari domoale si linii clasice, Ama isi doreste sa isi castige locul in echipa pentru Londra. Campioana europeana la barna.

Va asteptam la Sala Polivalenta, sambata 7 iulie 2012, ora 17:00 16:30. Intrarea libera! Haideti sa fim alaturi de campioanele noastre! Hai Romania!!!

Daca aveti cont de Facebook alaturati-va evenimentului aici.

Afis realizat de Adrian Rafail cu o poza de Els de Nil (Belgia)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.