Radiografie 2015 – gimnastica feminina din Romania (partea I)

La inceputul acestui an, am publicat un articol in care prezentam cele mai importante repere competitionale ale anului 2015: Campionatele Europene (Montpellier, Franta), Jocurile Europene (Baku, Azerbaidjan), Festivalul Olimpic al Tineretului European (Tbillisi, Georgia) si Campionatele Mondiale (Glasgow, Scotia).

Tinand cont ca am parcurs deja 75% din drum, m-am gandit ca ar fi un bun moment pentru a face o radiografie a rezultatelor obtinute pana acum si mai ales a modului in care ne-am prezentat la capitolul dificultate vs executie.

Cu toate ca am intrat in cea de-a opta luna a lui 2015, nu am vazut la lucru nici macar jumatate din lotul olimpic de la Izvorani. Doar 5 gimnaste senioare (Andreea Munteanu, Andreea Iridon, Laura Jurca, Diana Bulimar si Silvia Zarzu) au reprezentat Romania in competiile de mare anvergura ale anului, pana in acest moment. Cea mai importanta absenta, cauzata de probleme medicale, a fost cea a Larisei Iordache, urmata apoi de celelalte componente ale echipei Romaniei, echipa care in 2014 a urcat pe cea mai inalta treapta a podiumului la Europene si a terminat pe 4 la Mondiale. Ma refer aici la: Stefania Stanila, Paula Tudorache, Ioana Nicoara si Ana Maria Ocolisan. Pe Ocolisan am putut sa o vedem la amicalul din Italia, insa nu a prins nici una dintre celelalte importante competitii. Asteptate de suporteri sunt si Dora Vulcan sau Emanuela Parva, gimnastele devenite senioare anul acesta, alaturi de Iridon si Jurca.

O alta componenta de baza este Catalina Ponor, insa ea se afla momentan in plin proces de revenire dupa retragerea temporara din gimnastica, din 2012. Pentru Catalina, prima competitie ar putea fi cea de la sfarsitul lunii august, cand la Izvorani va fi organizat un bilateral alaturi de reprezentativa Frantei.

Revenind la primele 7 luni ale lui 2015, bilantul este urmatorul: 1 medalie europeana de aur (Andreea Munteanu la barna @ Campionatele Europene), 1 medalie de argint (Andreea Iridon la barna @ Jocurile Europene) si o medalie de bronz (Andreea Iridon la paralele @ Jocurile Europene). De la Festivalul Olimpic al Tineretului European, cele 3 junioare ale noastre (Ioana Crisan, Olivia Cimpian si Andreea Ciurusniuc) s-au intors fara medalii, cea mai buna clasare fiind cea pe echipe, unde au terminat pe locul 4.

Cele mai bune note obtinute de senioarele noastre la fiecare aparat in parte, luand in considerare Campionatele Europene si Jocurile Europene (calificari/finale):

In ceea ce priveste dificultate si executia, mai jos avem reprezentarile grafice pe fiecare aparat in parte, luand in calcul valorile medii, atat in cazul notelor D, cat si E.

Sarituri:

Paralele:

Barna:

Sol:

Dupa cum putem vedea mai sus, in 2015 nu prea am reusit sa depasim pragul notei 8-8.5 la executie, cu exceptia sariturilor. Un barem “nescris”, luat ca reper, ar fi o nota la executie de 8.50 pentru o dificultate care bate in medie spre 6.0. Momentan nu suntem in echilibru din acest punct de vedere. Bineinteles, maniera de arbitraj difera de la o competitie la alta, insa marja de eroare nu este mai mult de cateva zecimi. De aceea am si optat pentru o valoare medie, luand in calcul Campionatele Europene si Jocurile Europene.

In ceea ce priveste siguranta sau constanta in executie, cele mai mari probleme le avem…la paralele. Aproximativ 50% (!!!) dintre integralele prezentate la acest aparat au contabilizat minim 1 ratare. Urmeaza solul cu 18% dintre exercitii ratate si barna cu 16%. La sarituri suntem integralisti, neluand in seama problemele de executie, ci doar faptul ca sariturile au fost puse in picioare, cum se spune.

Au mai ramas mai putin de 3 luni pana la debutul Campionatelor Mondiale. Cu aportul Larisei si al Catalinei, sper ca toate aceste date sa cunoasca imbunatatiri si sa ne indeplinim obiectivul, acela de a ne califica din prima la Jocurile Olimpice de la Rio si poate castigarea unei medalii mondiale.

Mult succes si vom reveni cu partea a doua a analizei dupa Mondialele de la Glasgow (23 oct – 01 nov 2015). Pana atunci, pumnii stransi pentru gimnastele noastre! Cu incredere!

Mihai

2 Responses to Radiografie 2015 – gimnastica feminina din Romania (partea I)

  1. Daniel says:

    aveti cumva idee cum se numesc in romana teribilele ‘muscle ups’ din limba engleza? mai nou in toate salile de forta sau crossfit din romania lumea incearca sa faca “muscle ups” la bara sau inele. banuiesc ca in gimnastica trebuie sa existe si o denumire in limba romana pe care as dori sa o folosesc. va multumesc

  2. Marty says:

    Daniel, se numesc ‘tractiuni in sprijin’.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.