Principalele repere competitionale ale anului 2015

Bine v-am regasit la inceputul unui nou an. 2015 se anunta a fi un an cu adevarat interesant si nu doar prin prisma faptului ca este anul pre-olimpic, cel care va decide intr-o proportie destul de mare numele celor care vor lua parte la compatitia olimpic de anul viitor, din 2016, ci si datorita calendarului competitional extrem de bogat si bine structurat de-a lungul intregului sezon.

Sper ca 2015 sa fie un an cu mai multa sanatate pentru gimnastii nostri, un an cu mai mult noroc si cu mai multa sansa. Le doresc sa aiba putere de munca in continuare, sa creada in ei si in potentialul lor pentru ca stim cu totii ca avem sportivi valorosi si talentati.

Profit de ocazie pentru a le ura mult succes celor 4 noi senioare ale Romaniei. Andreea Iridon, Laura Jurca, Dora Vulcan si Emanuela Parva se alatura celorlalte senioare ale noastre si tot ceea ce le putem dori este sa aiba un an mai bun, un an in care sa progreseze astfel incat sa poata emite pretentii la un loc in echipa Romaniei pentru Campionatul Mondial.

Ca tot amintim de Campionatul Mondial, iata cum ar arata o harta a prinicipalelor competitii din 2015:

  • Campionatul European individual de gimnastica artistica: 13 – 19 aprilie (Montpellier, Franta);
  • Jocurile Europei – editie inaugurala: 12 – 18 iunie (Baku, Azerbaidjan);
  • Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE): 26 iulie – 01 august (Tbilisi, Georgia);
  • Campionatul Mondial de gimnastica artistica: 23 octombrie – 01 noiembrie (Glasgow, Scotia).

Mult succes tuturor (gimnaste, gimnasti, antrenori si nu in ultimul rand celor pasionati de acest sport). Un 2015 cu vesti bune si rezultate asa cum ne dorim toti.

Mihai

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.