#Glasgow2015: Stiati ca…?

Editia de anul acesta a Campionatelor Mondiale de gimnastica artistica a contribuit serios la istoria acestui sport, prin stabilirea unor noi recorduri si performante rar intalnite.

Stiati ca…

  • Larisa Iordache este a doua sportiva din istoria gimnasticii artistice din Romania ce reuseste sa fie pe podium la individual compus, in doua editii consecutive ale Campionatelor Mondiale? Precedenta performanta ii apartine Laviniei Milosovici, care a cucerit medalia de argint la Brisbane (1994) si medalia de bronz la Sabae (1995).
  • Este pentru prima data in istoria Campionatelor Mondiale cand sunt oferite 4 medalii de aur in cadrul aceleasi finale? S-a intamplat la Glasgow, in finala feminina de la paralele. Viktoria Komova (RUS), Fan Yilin (CHN), Daria Spiridonova (RUS) si Madison Kocian (SUA) au impartit prima treapta a podiumului mondial.
  • Simone Biles a devenit cea mai medaliata gimnasta din toate timpurile la Campionatele Mondiale? Palmaresul ei cuprinde 10 medalii de aur (3 x individual compus, 3 x sol, 2 x echipa si 2 x barna), 2 medalii de argint (la sarituri) si 2 medalii de bronz (1 x barna & 1 x sarituri).
  • Tot la 10 medalii de aur a ajuns si japonezul Kohei Uchimura? Insa performanta lui memorabila este reprezentata de cele 6 titluri consecutive la individual compus. Celelalte 4 medalii de aur le-a castigat cu echipa (2015), la bara fixa (2015), la paralele (2013) si la sol (2011).
  • Echipa masculina a Japoniei a castigat primul titlu mondial pe echipe dupa 37 de ani. Precedenta performanta a avut loc in 1978.

Mihai

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.