Andreea Raducan este noul Presedinte al Federatiei Romane de Gimnastica

Cam de vreo 10 ani asteptam schimbarea la varf in cadrul Federatiei Romane de Gimnastica. Totul coincide cu perioada (2006-2007) in care am simtit efectiv ca nu ma mai pot baza pe ceea ce publica presa de la acea vreme, presa care cauta mai mult senzationalul in loc sa identifice adevaratele probleme cu care se confrunta cel mai medaliat sport romanesc, si sa incerc sa descopar gimnastica de unul singur. Urmarea acelei initiative personale avea sa se transforme peste 2 ani in prezentul blog de gimnastica. De-a lungul ultimului deceniu, am fost martor al modului in care sportul nostru s-a degradat, de la competitie la competitie. S-au mai castigat medalii, am mai avut parte de performante frumoase, insa acestea au palit de la an la an, dovedindu-mi practic ca ducem totul din inertie, din traditia de decenii care ne recomanda precum una dintre cele mai prolifice scoli de gimnastica din lume. Insa cum zice o vorba: “ulciorul nu merge de multe ori la apa”.

Au fost cateva momente in care parca nu am reusit sa ma mai bucur de anumite performante. Parca nu te mai poti bucura pe deplin cand stii ce este in spate si ca acel rezultat le mai da putina apa la moara celor care stau bine in fotoliile lor. Nu mai puteam sa mai transmit incurajari, cand stiam cum se comporta un antrenor cu sportivul lui, cum acel copil concureaza timorat, poate chiar accidentat. Ma simteam EU vinovat sau partas la ceea ce se intampla.

Imi doream si inca imi doresc sa vad ca antrenorul si gimnastul functioneaza ca o echipa, completati de parinti, ca exista chimie, ca sunt parteneri in acest drum spre performanta. Este foarte greu de schimbat o mentalitate, dar inca am sperante ca o sa apuc si momentul in care voi vedea ceea ce imi doresc, in afara rezultatelor si a performantelor. Nu mai sunt demult un suporter de rezultat. Vreau in schimb o performanta curata, integrata, perfecta atunci cand o privesti 360 grade. Doar vorbim despre sportul care a definit perfectiunea, nu?

Revenind, in tot acest timp, cei care aveau fraiele acestui sport au ramas pasivi, simpli spectatori la esec. Nu si-au asumat, nu au comunicat, nu au incercat sa schimbe ceva, pur si simplu au lasat lucrurile sa curga natural, in contextul dat. Atunci cand erau intrebati, evitau raspunsul, raspundeau cu o alta intrebare sau pur si simplu dadeau vina pe tot felul de factori extra-gimnastica. Niciodata probleme nu au fost in sistem, ci in afara lui. Hmm, exact!

Cateva articole Fangymnastics despre sistemul romanesc de gimnastica:

  • “Despre gimnastica romaneasca si sistemul competitional” (link)
  • “Gimnastica romaneasca, incotro?” (link)
  • “Un nou inceput. O noua sansa?” (link)

Din pacate, a fost nevoie de un esec major (Rio 2016) pentru ca prima crapatura in sistem sa aiba loc. Din fericire, insa, niciodata nu este prea tarziu sa schimbi ceva! 🙂 Tocmai de aceea, daca primele paragrafe au avut o nota trista, imi cer scuze pentru asta, acum vreau sa ne bucuram efectiv de aceasta schimbare in Federatia Romana de Gimnastica. Sa ne bucuram ca Andreea Raducan a dorit sa dea o mana de ajutor, ca nu ii este teama sa faca pasul in fata acum, cand e poate cel mai greu. Asta denota ce spirit de luptator e in ea. Definitia pura a marelui campion.

Felicitari, Andreea! Cu tine in frunte, sunt sigur ca lucrurile vor incepe sa o ia pe un trend ascendent. Pentru toti restul, rog rabdare si sa dam dovada de intelegere. Gimnastica este un sport atat de dificil, iar in Romania trebuie lucrat de la bazele lui. Iar cand incepi sa lucrezi la baza, rezultatele se vad peste cel putin 1-2 cicluri olimpice. Cu siguranta, in paralel, din mers, se vor regla o parte din aspectele prezentului. Dar sa nu ne dorim minuni peste noapte. Altii nu au stiut sa aiba grija de un sistem, acum e nevoie sa contruim unul nou, actualizat la vremurile pe care le traim. Totodata, trebuie sa fim constienti ca un singur om nu poate schimba un intreg sistem. Doar prin forta grupului, a unei echipe sudate si formate in jurul Andreei putem razbate. Asa cum puncta si ea intr-o declaratie,  trebuie sa lasam deoparte orgoliile si sa fim la acelasi numitor comun!  Va fi bine! 🙂

Andreea ii va avea alaturi la conducerea Federatiei pe Maria Fumea si Dan Grecu, in calitate de vice-presedinti.

Cu incredere si cu pumnii stransi! Hai, Romania!
Tareeee, Andreea!

Mihai

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.