Romania, medaliata cu bronz in finala feminina pe echipe

Romanian team bronze 2

Ambitie, daruire si dorinta de victorie. Acestea au fost cuvintele de ordine astazi in National Indoor Stadium  pentru  componentele lotului olimpic de gimnastica. Concentrate pana in ultima secunda, gimnastele coordonate de catre antrenorul Nicolae Forminte au mentinut Romania in top, prin cucerirea medaliei de bronz in cadrul finalei pe echipe. Ca la toate Jocurile Olimpice din 1976 incoace, de cand a fost o prezenta constanta pe podium, Romania a dat dovada de siguranta in executii, fiind de fapt singura tara din competitie care a dus pana la capat un concurs curat, fara ratari. 

In urma calificarilor era limpede ca in finala de astazi se vor da doua batalii: China si SUA pentru medalia de aur, distantate clar prin dificultatea sporita a exercitiilor de Romania si Rusia, care urmau sa se lupte pentru ocuparea pozitiei a treia a podiumului. In timp ce China reusea sa invinga la diferenta de peste 2 puncte o echipa a Statelor Unite cu multe greseli de executie la barna si in special la sol, fetele noastre reuseau sa stea pe toate aparatele si sa uimeasca pe toata lumea prin siguranta si consecventa. Rusia, clasata pe locul 3 in calificari, la 6 puncte in fata echipei noastre, era marea favorita pentru bronz si cu pretentii chiar la argintul olimpic. S-a dovedit inca o data insa ca ne putem mobiliza exemplar in momentele cheie si ca siguranta pe «puntea suspinelor» poate fi un factor decisiv pentru cucerirea unei medalii.   

Pentru concursul de astazi, Nicolae Forminte le-a trimis in lupta pe Steliana Nistor, Anamaria Tamarjan, Sandra Izbasa si pe Gabriela Dragoi. Celelalte doua componente ale echipei  Andreea Acatrinei si Andreea Grigore, prezente de asemenea in sala, au fost cei mai indarjiti suporteri ai fetelor noastre. Incurajari precum “haide ca merge”, “respira”, “tine”, “stai” s-au putut auzi pe intreg parcursul evolutiilor lor, oferindu-le un plus de incredere in fortele proprii.

Cu un total de 181.525 puncte, elevele lui Nicolae Forminte, Liliana Cosma si Lucian Sandu s-au clasat pe pozitia a treia, cu aproape un punct in fata eternei rivale Rusia. Astfel, pentru prima oara in istorie, podiumul olimpic a fost prea inalt pentru echipa Rusiei, factorul determinant fiind evolutiile ezitante ale celor doua veterane: Ana Pavlova si Ludmila Ezhova Grebenkova.

 

Rezultate:

results

 

Mikeyy & Ioanavol

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.