Ultimele noutati din gimnastica romaneasca

Dupa saptamani de relativa amorteala, in ultimele zile au inceput sa apara din nou vesti din gimnastica romaneasca. Dupa cum ne-a obisnuit, Prosport este lider in a oferi informatii de la fata locului. Unele imbucuratoare, altele mai putin, pentru ca, dupa cum stim, situatia gimnasticii la noi nu este nicidecum prea roza.

“Marocan renascut” – Prosport

Se pare ca Marian Dragulescu si-a gasit echilibrul si se antreneaza, in pofida problemelor de la spate (el a fost diagnosticat anul trecut cu discopatie cervicala grava). Marian va evolua la Londra la 3 aparate: sarituri, sol si bara fixa, avand ca obiectiv macar o medalie la unul dintre aceste aparate.

Marian va participa la Cupa Bosfor in acest weekend, impreuna cu Dani Popescu, iar dupa Nationale va mai exista un concurs triunghiular la Ploiesti, unde vor participa loturile masculine ale Romaniei, Germaniei si Elvetiei.

Ne bucuram foarte mult de revenirea lui Marian si ii uram multa sanatate, ca sa poata obtine rezultate frumoase la concursurile viitoare!

“Federatia a stabilit lotul pentru Mondiale” – Prosport

Loturile de gimnastica ce ne vor reprezenta la Londra, intre 13-18 octombrie, vor fi urmatoarele:

Feminin: Sandra Izbasa, Anamaria Tamirjan, Ana Porgras si Diana Chelaru, cu Gabriela Dragoi rezerva.

Masculin: Marian Dragulescu, Flavius Koczi, Marius Berbecar, Daniel Popescu, Cosmin Popescu, Robert Stanescu, cu Alin Jivan si Ovidiu Buidoso rezerve.

Obiectivul Romaniei, conform FRG, este obtinerea unei medalii si una-doua clasari pe locurile 4-6.

(nu ne putem abtine a observa ca Nationalele Romaniei nu vor avea niciun rol in a determina cei mai in forma gimnasti ai momentului…si ca obiectivul Romaniei la concursurile importante scade in fiecare an…)

Conform declaratiilor antrenorului coordonator al lotului masculin, Nicusor Pascu, este posibil ca niciunul dintre gimnastii nostri sa nu participe la competitia de individual compus, obtinerea de medalii in finalele pe aparate fiind mai probabila.

Ca tot mentionam situatia “ne-roza” din gimnastica romaneasca, aceasta se poate generaliza cu siguranta pentru intreg sportul romanesc. Un articol despre situatia antrenorilor de campioni de la noi, un articol trist, tot din Prosport, cu un titlu sugestiv: “BATAIE DE JOC! Ei sunt antrenorii nimanui!” Va invitam sa-l cititi, iar aici vom mentiona numai cele doua citate din final, mai mult decat sugestive:

“Nu pot decat sa zic ce spune eleva mea, Alina Dumitru: «Inainte de a fi campioana olimpica, castigam mai bine decat acum, cand sunt campioana olimpica»”, Florin Bercean, antrenor judo.

“Antrenorii pleaca sa antreneze afara ca la noi nu sunt platiti, sportivii se duc sa lucreze in constructii afar?. Acesta este prezentul sportului romanesc. Daca sistemul nu se va schimba, in curand vom vorbi din amintiri”, Elisabeta Lipa, presedinte FR de Canotaj.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.