Campionatele nationale de gimnastica ale Romaniei, Buzau 2009, concursul maestrelor

Gimnastica feminina romaneasca aflata, dupa cum bine se stie, in declin a aratat la Buzau tot ce are mai bun la momentul septembrie 2009. Rezultatele de pe hartie, nivelul tehnic mai scazut, ratarile, emotiile si tensiunea de concurs nu vor face probabil decat sa intareasca ideea de criza, de declin. Iubitorii gimnasticii vor putea insa, cu siguranta, sa intrevada si sperante.

Concursul individual compus al maestrelor a avut la start 6 senioare: Anamaria Tamirjan, Diana Chelaru, Ana Porgras, Cerasela Patrascu, Gabriela Dragoi, Loredana Sabau si 3 junioare aproape de varsta senioratului: Amelia Racea, Claudia Voicu, Daniela Andrei. Un numar alarmant de mic de gimnaste, multe revenite dupa accidentari, incomplet refacute sau chiar lucrand cu durere, ceea ce ne arata ca in tara zeitei de la Montreal, copiii nu mai vor sa faca gimnastica! Si, totusi, la Buzau, printre cele 9 participante, am vazut si sportive care vor si care pot!

Evolutiile Anei Porgras, campioana europena de juniori la barna, au fost cele mai asteptate in Sala Sporturilor din Buzau. Revenita dupa o accidentare care a tinut-o departe de competitii aproape un an, Ana a produs nu doar surpriza de a concura la individual compus, dar si de a castiga, demonstrand ca este competitiva la toate cele 4 aparate. La barna, aparatul ei preferat, cel de care se leaga si sperantele intr-o medalie la Campionatele Mondiale de la Londra, Ana a prezentat exercitii cu nota D (dificultatea exercitiului) de  6.6. Din pacate, in cele 2 zile de concurs am vazut deja 3 variante de exercitiu, Ana fiind inca, se pare, in faza de experimentare, ceea ce a dus si la inevitabilele ratari. Cu toate acestea, coregrafia, compozitia si executia integralului ei la barna sunt remarcabile. Venita parca din “tara gimnastelor balerine”, Rusia, Ana pluteste pe barna, pluteste, executand deopotriva elemente acrobatice dificile si elemente artistice spectaculoase. In exercitiul ei se regasesc combinatii acrobatice precum banalizata serie Danilova+flick+salt cu deschidere,  dar si mai putin obisnuita back walkover+flick+salt intins, insotite de elemente artistice de dificultate: cloche cu piciorul la cap, saritura “cuib”, saritura Yang Bo, combinatii mixte originale: Danilova laterala+ cloche+salt inapoi grupat, si elemente coregrafice deosebite. Mai mult, Ana a executat in timpul antrenamentelor de la  Buzau si o combinatie noua de piruete.

Dar este mai mult de vazut la Ana Porgras decat exercitiul la barna! Dupa o evolutie curata la paralele, unde a prezentat un exercitiu de dificultate 6.3 (stalder  540+Jaeger, stalder 360+trecere in stand pe maini pe bara mica+stalder in apropiat 360, coborare dublu intins), a dezmortit sala printr-un exercitiu expresiv la sol, pe muzica clasica, cu o nota D= 5.5 -5.7 (Tshukahara grupat, salt inapoi 900+salt grupat inainte, dublu echer, dublu grupat inapoi, pirueta dubla cu piciorul la 90 de grade, pirueta Memmel –  foarte frumos executata) si a sarit corect Yurchenko 360 (D=5.0), sariturile fiind aparatul la care Ana ar avea nevoie de dificultate mai mare pentru a se putea lupta pentru o medalie la individual compus la Mondiale.

Anamaria Tamirjan, gimnasta care ne-am fi dorit sa atinga varful de forma in acest an, inca se lupta cu accidentari mai vechi si doar printr-o ambitie de fier se antreneaza si concureaza cu durere. Ana nu a fost in forma la Buzau, a trecut prin stari de tensiune, de deznadejde, dar la sfarsit si-a recapatat zambetul, semn ca poate merge pana la capat. Ea a prezentat exercitii cu dificultate sub cea de la Europene, dar a aratat mai multa siguranta la sol (se pare ca a renuntat la dublul intins) si a incercat combinatii noi la paralele pentru a-si creste nota D (tintind, probabil, 5.7-5.8)

Diana Chelaru a fost, per ansamblu, o surpriza placuta. Desi inca nu isi stapaneste emotiile de concurs, a devenit ceva mai sigura pe ea. Si-a imbunatatit remarcabil nota D la barna, in special prin introducerea unei combinatii dificile: flick+salt 360, ajungand astfel la 6.1, a corectat din greselile de tinuta de la paralele unde  a incercat combinatii noi (tintind o nota D de 5.8-5.9), dar s-a poticnit in ambele zile la aceeasi combinatie: gigantica inapoi 540+Jaeger, a crescut valoarea celei de-a doua sarituri de la 4.4 la 4.6 si a evoulat frumos si curat la sol (Tsukahara grupat, whip+ triplu surub, dublu echer, dublu grupat, D=5.7).

In lipsa Sandrei Izbasa, accidentata, cea de-a patra potential participanta la mondialele de la Londra este rezerva, Gabriela Dragoi. Gabi insa nu a facut  un concurs bun la Buzau. Desi a concurat doar la aparatele preferate, paralele si barna, Dragoi s-a aratat iesita din forma si nemotivata, prezentand exercitii usurate (5.3 paralele, 5.5 barna). Speram, totusi, ca Gabi se va regasi si isi va putea recupera forma de concurs.

Celelalte senioare prezente in concurs, Cerasela Patrascu si Loredana Sabau au participat aici la prima lor competitie de la revenirea dupa accidentari. Cerasela Patrascu a concurat la barna si paralele, fara a executa, insa, coborarile. A aratat totusi aceeasi tinuta aproape impecabila si flexibilitate deosebita, in exercitii in care s-au regasit vechile ei elemente:  tranzitie Maloney (tip Shaposhnikova) la paralele, urcare in sfoara pe barna dar si elemente noi precum saritura Yang Bo. Loredana Sabau a concurat la paralele, barna si sarituri, impresionand in special la barna, unde am remarcat o combinatie originala: cloche +Danilova laterala  (D 5.4)

Concursul maestrelor a fost completat de junioarele Amelia Racea, Claudia Voicu, Daniela Andrei. Amelia Racea, desi nu in forma ei obisnuita, ne-a aratat, totusi, in special in ziua finalelor pe aparate, cat de mult ii place sa concureze. Dupa locul 4 de la individual compus, ea a castigat 3 locuri 2 (sarituri, sol, paralele) si un loc 1 la barna. Cea mai asteptata executie a fost cea de la sarituri, chiar daca Amelia nu a prezentat in concurs Yurchenko 720, saritura cu care a castigat titlul la FOTE. Claudia Voicu, revenita si ea dupa o accidentare, a impresionat, asa cum era de asteptat (in ciuda unei ratari), la barna (D 6.2) prin tinuta frumoasa, prin coregrafia si compozitia exercitiului in care s-au remarcat 2 serii mixte dificile si mai putin obisnuite: cloche+salt lateral si cloche 180+salt grupat inapoi. Tot la barna, a reusit poate cea mai frumoasa saritura “cuib” a competitiei.

Daniela Andrei, preferata publicului, a fost probabil surpriza competitiei, in special pentru cei care nu isi puneau prea mari sperante in ultima junioara promovata la lotul mare. Dana a confirmat pentru publicul din orasul natal ca buzoiencele au talent in special la barna si paralele, aratand un progres considerabil la cele 2 aparate.

In concluzie, in ciuda numarului mic de gimnaste si a numarului mare de ratari, la Buzau am vazut ca inca se mai incearca ceva in gimnastica romaneasca, am vazut ca inca mai exista imaginatie pentru a crea exercitii originale (in special la barna –  felicitari, Lili Cosma!), am vazut ca se incearca invatarea de noi elemente (unele mai putin intalnite in gimnastica romaneasca), am vazut ca se vrea corectarea problemelor vechi (in special la paralele), dar am observat si probleme noi (mai ales la sarituri – unde, desi multe gimnaste executa o singura saritura, nici aceea nu este invatata corect, de exemplu departarile mari de picioare la Yourcenko dublu la gimnastele Diana Chelaru si Anamaria Tamarjan).

Sa speram ca echipa Romaniei, descurajata, speriata si saracita de accidentarea Sandrei Izbasa, isi va putea gasi drumul ei spre Mondialele de la Londra. Sa speram, de asemenea, ca cei care pot si trebuie sa readuca gimnastica romaneasca in elita mondiala vor face tot ceea ce este necesar… pana nu este prea tarziu!

Anna, prietena Fangymnastics

3 Responses to Campionatele nationale de gimnastica ale Romaniei, Buzau 2009, concursul maestrelor

  1. Alexa says:

    Foarte frumos articolul! Felicitari Anna, ai punctat foarte bine!

  2. mia says:

    Bravo,Anna,mi-a placut mult de tot articolul.
    In timp ce citeam ma gindeam cine l-o fi scris iar la sfirsit am avut o placuta surpriza.Felicitari,analiza ta e super!

  3. […] concursului Anna ne-a delectat cu doua articole bine punctate, unul referitor la competitia senioarelor si altul referitor la cea a junioarelor si […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.