Noutati din gimnastica (20 oct – 02 nov)

Dupa incheierea editiei din acest an a Campionatelor Mondiale de gimnastica artistica, ne-am fi asteptat la o perioada mai linistita, dar nu a fost asa. Gimnastii nostri au continuat antrenamentele si, de asemenea, au participat la cateva concursuri.

  • Vice-campionul mondial de la sarituri, Flavius Koczi, a participat la cea de-a 3 etapa a Trofeului Campionilor, unde s-a clasat pe locul al doilea, la doar 0.05 puncte de Daniel Keatings (vice-campionul mondial absolut din acest an). Rezultatele complete pot fi gasite aici.
  • Micutele gimnaste de la clubul “Cetate Deva” (Madalina Blendea, Andreea Iridon, Anamaria Ocolisan,  Emanuela Ghiciuc, Alexandra Marcu si Denisa Hoanca) au participat la Cupa DKMT, care a avut loc in Serbia la Novi Sad. Rezultatele pot fi gasite aici.
  • Ana Maria Tamirjan ar fi trebuit sa concureze la competitiile din aceasta perioada, insa medicii au descoperit ca aceasta are un chist la nivelul genunchiului, care trebuie operat. Multa sanatate Ana!!!
  • Marian Dragulescu si Diana Chelaru au reprezentat ieri Romania la Cupa Elvetiei. Formatul acestei competitii e unul inedit si aceasta deoarece se concureaza in pereche. Din nefericire, gimnastii nostri nu au reusit sa ajunga in faza finala a competitiei din cauza unor ratari ale Dianei Chelaru. Rezultate aici si filmulete aici (multumim Titus);
  • Weekend-ul viitor (6 – 8 noimebrie) Flavius Koczi, Ovidiu Buidoso, Robert Stanescu si Marius Berbecar vor concura in Croatia, la etapa de Cupa Mondiala ce va fi organizata in orasul Osijek;
  • In perioada 15 – 16 noiembrie, gimnastii nostri (Ana Porgras, Flavius Koczi, Marius Berbecar, Daniel Popescu si Vlad Cotuna) vor participa la Cupa DTB, ce va fi organizata la Stuttgart, in Germania.

Mikeyy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.