Campionatele Nationale de Gimnastica Ritmica, Bucuresti, 15-17 octombrie 2009

La Sala Polivalenta din Bucuresti au avut loc, in perioada 15-17 octombrie, Campionatele Nationale de Gimnastica Ritmica de Junioare si Senioare. La Junioare, s-au prezentat la start gimnaste la categoriile a doua si a treia.

La Senioare, medalia de aur la individual-compus a mers la reprezentanta CSU Oradea, Andrada Anton, cea care a reprezentat Romania si la Campionatul Mondial de anul acesta. Ea a fost urmata in clasament de sportiva de la CSM Arad, Stefania Chiriac. Pe locul III, la diferenta de 14.525 puncte, s-a clasat reprezentanta CSS Anghel Saligny din Iasi, Cristina Dragoi.  Echipa din Iasi a mai obtinut si clasari pe locurile sase (Mirela Minea) si zece (Roxana Solcanu). Ordinea medaliatelor pe podium s-a pastrat si la coarda, in timp ce la panglica primele doua clasate si-au schimbat medaliile, Andrada Anton cucerind argintul, in timp ce Stefania Chiriac a devenit campioana nationala. La cerc, aurul a fost cucerit de sportiva Stefania Chiriac, urmata de Andrada Anton si de Mirela Minea  din Iasi. Podiumul de la minge a fost acelasi ca si la individual compus, cu o exceptie: pe cea de-a treia treapta a podiumului a urcat Cristina Adina Ghita, de la CS Triumf Bucuresti.

In concursul junioarelor (categoria a II-a), a devenit campioana nationala echipa bucuresteana CS Olimpia, formata din gimnastele: Andrea Itu, Ada Zaulet, Alexandra Piscupescu si Adriana Teocan. Pe locul doi s-a clasat echipa clubului CSM Arad, formata din: Lorena Stog, Diana Neag, Flavia Micula si Nicoleta Vidac. A doua echipa prezenta in concurs din partea clubului de la malul marii, CSS 1 Constanta, a cucerit medalia de bronz, prin: Valentina Leu, Hermina Dohotariu, Anca Caldararu si Diana Munteanu. Au mai intrat in concurs echipele: CS Triumf Bucuresti, CSS Resita, LPS CSS Baia Mare, prima echipa a CSS 1 Constanta si CSU Brasov. Echipele din Resita si Baia Mare au aliniat la start doar cate trei sportive. La individual compus, asa cum era de asteptat, componenta lotului national de junioare si participanta la numeroase concursuri internationale, medalia de aur a mers catre Alexandra Piscupescu de la CS Olimpia Bucuresti, urmata de colega sa Adriana Teocan si de Diana Valeanu, de la CSS Resita. Cu doar doua sportive in concurs, Alice Tocu si Giorgiana Gavrilut, CSS Anghel Saligny a obtinut un loc sase si un loc noua. Podiumul s-a repetat si in finalele la coarda, cerc si maciuci.  La minge, medalia de bronz i-a revenit Herminei Dohotariu din Constanta, clasata in spatele acelorasi doua sportive de la CS Olimpia.

Photobucket

La junioare (categoria a III-a), CSU Oradea a devenit campioana nationala pe echipe (Ioana Cimpan, Roxana Bejan, Alexa Prada, Ioana Rotar), urmata de LPS Baia Mare (Emanuela Bodiu, Zenaida Babas, Raluca Printzoi, Florina Urs, Manuela Bud) si CSS 1 Constanta (Maria Draghici, Ruxandra Alexa, Maria Calabache, Andrea Oltean, Andreea Darie). Singura echipa prezenta in concurs in afara celor clasate pe podium a fost LPS Bihorul (Madalina Bitea, Alexandra Popovici, Bianca Jurca, Aurora Gligor si Andreea Crisan). CS Olimpia Bucuresti a mai cucerit o medalie de aur la individual compus (alaturi de cel de la categoria a doua), prin Alexandra Duman, urmata de ieseanca de la CSS Anghel Saligny, Pavel Diana, si de Francesca Maria Baciu (AS Royal Motors Pitesti). Pozitia a patra a fost ocupata tot de o reprezentanta a clubului iesean, Madalina Sufaru.

Podiumul s-a mentinut acelasi si la sfarsitul celorlalte finale disputate: coarda, maciuci si panglica.

Felicitari tuturor gimnastelor si antrenorilor. Si mult succes in pregatire!!!

De remarcat si site-ul Federatiei Romane de Gimnastica Ritmica, mentinut la zi cu anunturi, rezultate si organizarea diverselor evenimente. Multumim pentru toate aceste informatii! Ii multumim si prietenei noastre, Mia, pentru pozele pe care ni le-a imprumutat, poze ce au fost realizate la Cupa Primaverii desfasuata anul acesta.

Crisloregym

One Response to Campionatele Nationale de Gimnastica Ritmica, Bucuresti, 15-17 octombrie 2009

  1. […] – si am incercat sa ne implicam si in aceasta directie cate putin, aruncand cate o privire la Nationalele din noiembrie 2009 ori la Cupa Irina Deleanu din martie 2010. O ramura a gimnasticii care a adus si aduce in […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.