Sperantele Romaniei (3): Ana Porgras (I)

 

Nu stiu daca Romania mai spera sau daca macar este interesata… dar cu putin timp in urma, undeva in lume o micuta domnisoara  a reamintit lumii intregi de ce sportul Nadiei Comaneci se numeste inca gimnastica ARTISTICA. Galateni, mandriti-va, frumoasa domnisoara vine din randurile voastre! Doar ce a implinit 16 ani, este micuta,  frumoasa si o cheama Ana. Simplu… ca si gimnastica pe care o practica… pur si simplu frumoasa!

Ana Porgras a inceput gimnastica la 4 ani. De atunci, drumul ei spre marea performanta a insemnat multa munca, program strict, disciplina, ambitie, viata la camin, concursuri, accidentari, satisfactii, deznadejdi, sperante…

Ana Porgras. Reperele unui drum in ascensiune

Incepe gimnastica la 4 ani in orasul natal, Galati sub indrumarea antrenorilor Agripina si Paul Galea.

2006. Primele succese la nivel national.

 

 Este selectionata in lotul national de junioare de la Onesti.                                                                        

2007. Din ianuarie isi continua pregatirea la lotul de junioare de la Deva, unde ii are ca antrenori pe Ramona Monica Micu si pe Florin Cotutiu.             

 

2008. Primele mari succese internationale.

 

Urmeaza dezinsertia ligamentului genunchiului stang. Pauza departe de aparate.

La sfarsitul anului face trecerea la lotul olimpic de senioare de la Deva.

2009.Primul an de seniorat. Anul competitional incepe in iunie, dupa pauza de recuperare ce a urmat interventiei chirurgicale de la genunchi.

 

In octombrie 2009 ii este acordata medalia “Meritul Sportiv” clasa I.

In noiembrie 2009 primeste titlul de “Cetetean de onoare” al municipiului Galati.

Ea este una dintre sperantele Romaniei! O speranta care nu a aparut din respectul societatii pentru performanta, din incurajarea practicarii sportului  sau din fenomenul aprecierii adevaratelor valori! Ana, asemeni altor sportivi de exceptie din Romania, a rasarit nu din toate aceste motive ci pentru toate aceste motive, a rasarit pentru a fi model! Si, cu nadejdea ca o vor urma si alte multe micute Ane, strangem pumnii, speram si strigam: Haai Anaaaaa!

Povestea continua…

Anna, prietena Fangymnasticss

3 Responses to Sperantele Romaniei (3): Ana Porgras (I)

 1. Gimnastique says:

  Foarte frumos articol!
  Se vede ca Ana iubeste gimnastica si munceste din greu.

  Abia astept continuarea 🙂

 2. mia says:

  Se vede si placerea Oanei de a ne-o prezenta atit de frumos pe “micuta domnisoara”.Bravo,Oana si multumesc.

 3. Ana Maria Galea says:

  bravo si antrenorilor ei!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.