Sperantele Romaniei (3): Ana Porgras (2)

Ana Porgras. Drumul ei catre succes – impresii si emotii de suporter

2008. Participarea la Europenele de junioare, titlul continental la barna. Sperante pentru viitor… poate inca o gimnasta din Romania va straluci la barna.

Dezinsertia ligamentului genunchiului stang. Pauza lunga. Recuperarea dureaza.

2009. Unde este Porgras? Am avea nevoie de ea la Europenele de senioare… of, inca accidentata!

Internationalele de gimnastica ale Romaniei. Revine Ana Porgras! Ce slabuta este… si micuta! Asa arata Ana Porgras? Evolueaza la barna si paralele, iar exercitiul de pe puntea suspinelor ii aduce primii admiratori in tara si in lume!

Cu cine seamana? Ne place mult si am vrea sa gasim un termen de comparatie, un nume mare, o mare campioana….Sa fie oare eleganta ca Dobre? Rafinata ca Silivas? Carismatica si expresiva ca Raducan? Gratioasa precum Khorkhina? O balerina precum Pavlova? Exploziva  ca Produnova? Grava si imperiala asemeni Nadiei?… cu cine seamana Ana?

Nationalele de gimnastica ale Romaniei. Abia respiram in asteptarea exercitiului la barna. Surpriza! Ana castiga titlul la individual compus. Nici n-am indraznit sa speram ca o vom vedea din nou pe 4 aparate. Saritura nu este inca valoroasa dar o executa bine, a progresat la paralele si are o tinuta frumoasa, pluteste pe barna intr-un exercitiu in care a adaugat multe elemente de dificultate atat artistice cat si acrobatice, incantatoare la sol valsand, pe creatia lui Shostakovich, printre liniile acrobatice dificile, pe care oare cand a avut timp sa le antreneze?  Si ne-am convins, nu seamana cu nimeni, e unica… e Ana Porgras! Calculam, desi stim ca nu trebuie calculata gimnastica ei totusi o facem: note de plecare, totaluri, adugam zecimi la dificultate, 1 punct pentru ratare, cateva zecimi la executie… e incredibil rezultatul… se poate bate cu elita mondiala si chiar de la egal la egal. Hai Anaaa!

Vazuta de aproape e un ghemotoc de fata, slabuta, draguta, cu ochi verzi-albastri… un copil… am vrea sa o alintam… si Ana nu mai e doar Ana, e Anuta  sau… Anusca!

Inca putin pana la Campionatele Mondiale. Oare ce-o face Ana? Nu, nu ne intrebam doar noi…evolutiile ei au fost vazute si peste hotare, numarul fanilor ei este deja in continua crestere.

Calificari. Hai Anaaaa! Si Ana subjuga arbitrele, atat de zgarcite in acea zi, conduce in clasamentul general dupa 3 subdiviziuni, obtinand note care aveau sa o califice si in 3 finale individuale: barna, sol si paralele. Chiar daca la sfarsitul zilei matematica unor arbitre obosite o plaseaza pe Rebecca Bross cu o zecime peste Ana, gimnasta noastra este deja surpriza competitiei, toti se intreaba de unde a venit si cum de e atat de… atat de “nu stiu cum”. Si Ana nu mai este doar a noastra, e Ana tuturor, este miss Porgras, Porgie, “micuta balerina”-  favorita unei lumi intregi.

Ana e insa un copil, un copil ambitios, totusi doar un copil si nu poate face fata presiunii, este tradata chiar de marea ei pasiune, barna. Termina concursul individual compus pe locul 7. A doua zi castiga medalia de bronz la paralele intr-o proba in care nici macar nu isi pusese foarte mari sperante. Emotiile raman insa singurul adversar al pustoaicei care inca nu a implinit 16 ani si Ana rateaza in finala la care a visat cel mai mult, cea de la barna. Isi ascunde dezamagirea si lacrimile si revine pentru a oferi publicului londonez spectacolul desavarsit al gimnasticii artistice de la aceste campionate, solul ei, al Anei Porgras. Chiar daca in lumea gimnasticii matematice  solul ei nu valoreaza cat o medalie,  Ana pleaca de la aceasta competitie nu doar cu bronzul de la paralele, ci si cu inimile infocate ale pasionatilor de gimnastica. I-a cucerit… iar  Londra… Londra va fi intru totul a ei peste inca 3 ani, la Jocurile Olimpice.

Este o promisiune pe care Ana Porgras o pecetluieste: “Vreau sa devin cea mai buna gimnasta din lume!”

Anna, prietena Fangymnastics

2 Responses to Sperantele Romaniei (3): Ana Porgras (2)

 1. mia says:

  Ce frumos ai scris,Oana,pur si simplu mi s-au umplut ochii de lacrimi!Asa sa fie,peste trei ani si chiar mai devreme.

 2. imbo says:

  -dupa ce am citit ce a scris Anna!am fost foarte emotionata!!e pur si simplu;Magnific!!
  -eu cred ca Ana va stralucii in viitorul apropiat!toate cuvintele scrise despre eu sunt adevarate!
  -este o gimnasta unica captivanta spectaculoasa si gratioasa!!
  -mult succes draga mea!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.