Campionatele Nationale Scolare 2010 – jurnalul unui fan

1 Aprilie 2010:- ora 9:30 –  Este ziua pacalelii, dar eu astazi nu vreau sa va pacalesc, ci sa va povestesc ceea ce am trait cu 24 de ore in urma. Pentru ca acum se implinesc 24 de ore de cand ieri, la Buzau, incepea concursul.

Dar sa incep cu inceputul!

31 Martie, ora 8:00 – Sala de sport in care urma sa inceapa partea a doua a Campionatelor Scolare de gimnastica parea foarte mare si goala. In jumatatea de ora pana cand au inceput sa vina fetitele pentru incalzire, am avut bucuria sa ‘’cercetez” in amanunt fiecare aparat de gimnastica si ajungand la barna, marturisesc ca mi s-a parut extrem de inalta pentru a avea curaj sa ma apropii prea mult.

Ora 8:30 – Ajunge la sala si domnisoara antrenoare Adela Popa (CSS Deva), careia ii multumesc si pe aceasta cale pentru toata amabilitatea si bunavointa dumneaei. Am petrecut cateva minute stand de vorba, ea raspunzandu-mi la intrebari, dupa care m-a ajutat sa ‘’capat trecere” pe langa cei care se ocupau de organizare pentru a primi un set complet de rezultate ale concursului care a avut loc cu o zi inainte. A fost un inceput de zi minunat, intalnind  oameni atat de amabili, care in ciuda programului aglomerat, a emotiilor concursului si a multitudinii sarcinilor ce trebuiau indeplinite, si-au facut timp pentru a sta de vorba, si pentru a raspunde intrebarilor – si cei care ma cunosc stiu ca de obicei nu pun intrebari putine!   Va multumesc tuturor pentru toate acestea!

Ora 9:00 – In sala incep sa intre pe rand papusi vii, echipate sport, cu antrenorii lor. Intre timp, incepe o mica sedinta tehnica, dar micutele se ingramadesc toate pe suprafata solului, si…incep incalzirea. La inceput, au ajuns fetitele de la Focsani cu antrenorii lor, iar eu eram cu ochii pe ele, pentru ca de mult timp imi doream sa le vad pe surorile Postolache. Si mi-a fost data si bucuria asta: una dintre ele in fata, conducand incalzirea celorlalte, surorile ei pe langa ea. Aveam impresia ca sunt doua oglinzi acolo. Surorile sunt niste fetite foarte dulci, scumpe si… greu de recunoscut! Dupa ele, au ajuns la sala si fetitele de la Deva 2, in frumoasa lor costumatie. Dupa ce am terminat de urmarit ‘’minunile de la Focsani”, mi-am fixat ochii pe fetitele de la Deva. Au inceput apoi sa vina pe rand toate celelalte fetite care urmau sa concureze dimineata.

Ora9:30 – Acomodarea generala se termina, incepe incalzirea pe aparate, iar eu… fugeam pe unde puteam pentru a surprinde, prin fotografii, cateva momente de la incalzirea fetelor pe aparate.

Ora 9:50 –  Crainicul salii anunta si roaga arbitrele sa isi ocupe locurile si fetitele sa se prezinte in fata arbitrelor! Prima rotatie: la sarituri Deva, la paralele fetele care concurau la individual, la sol fetele de la Focsani, la barna fetele de la Constanta. Emotiile au inceput, mainile au inceput sa tremure in timpul filmarii si… greselile de ‘’filmator” (cuvant inventat de una din gimnastele componente ale lotului de senioare acum, pe vremea cand ea era foarte micuta – multumim, Pitic, pentru acest cuvant minunat inventat de tine) au inceput deja sa apara. Priveam la paralele si filmam la sol, sau invers! Pentru ca stiam ca la final voi primi rezultatele, am privit concursul fara sa fiu foarte atenta la note, eram mai atenta la cine concureaza, pentru ca asta a fost una din probleme, nu stiam numele tuturor fetitelor! In aceasta prima rotatie, am fost foarte atenta la inceput la fetele de la Focsani la sol, apoi la paralele mi-a placut Paula Tudorache. In rest, am mai urmarit putin din sariturile celor de la Deva 2 si barna fetelor de la Constanta. Astfel s-a incheiat prima rotatie.

In urmatoarele rotatii, am fost foarte atenta la paralelele celor de la Deva 2, am mers la barna special pentru a o urmari pe Paula Tudorache, pentru ca o vazusem la incalzirea pe aparat si… mi-a starnit curiozitatea sa o vad si in concurs. Dar, ajungand langa barna mai devreme, am ‘’tras cu urechea” si la discutii dintre antrenoarea Paulei si Paula. Imi pare rau ca nu ii stiu numele doamnei antrenoare, dar vreau sa o felicit pentru modul sau de a incuraja fetele. La barna era o alta gimnasta, pe care Paula o urmarea, dar care,  din pacate, a ratat. Iar Paula parea oarecum afectata de acest lucru. Si, in momentul acela, doamna antrenoare a inceput sa ii dea ultimele sfaturi inainte de evolutie: “Trebuie sa fii linistita pe barna, si sa pari sigura pe tine, asta conteaza mult in fata arbitrelor… nu trebuie sa-ti fie frica de barna! Stii ca poti si o sa faci un exercitiu frumos” Sunt doar cateva dintre lucrurile frumoase pe care le-am auzit. Langa ele era si o micuta, cred ca gimnasta si ea, dar poate la categoria “Mica gimnasta”, care de la inceputul exercitiului Paulei si pana la sfarsit a strigat in continuu, ii stia exercitiul pe de rost, si o incuraja foarte frumos! Mi-am luat timp sa povestesc despre asta, desi sunt amanunte, dar… sunt imagini care mi-au ramas in minte… si nu puteam sa nu amintesc. Dupa barna Paulei, pentru mine a fost un adevarat maraton, alergand de la aparat la aparat pentru a putea vedea cat mai mult din concurs. Astfel am putut surprinde si pentru voi imagini din solurile fetelor de la Constanta, paralelele celor de la Deva 2, alte exercitii la barna, sau fragmente din exercitii.

Spre finalul ultimei rotatii, in sala au aparut si fetitele mai micute, eu concentrandu-mi cateva minute atentia pe incalzirea micutelor de la Deva In final, m-am intors la concurs pentru a surprinde alte cateva exercitii la sol, de data aceasta ale fetelor de la Deva 2 si cateva momente din exercitiile la barna ale fetitelor de la Focsani.

Astfel, s-a incheiat si prima parte din concurs, pentru nivelul 4.

Ora 11:50 –  Incalzirea generala a fetitelor de la categoria a III-a, nivel 3 s-a incheiat si incepe incalzirea pe aparate, pentru alte cateva minute, eu alergand din nou si incercand sa surprind imagini, dar si discutii, sfaturi ‘’din culise”. De data aceasta, atentia mea a fost indreptata, in cea mai mare masura, recunosc, e si putin subiectivism, spre papusile de la Deva. Si in timp ce le urmaream pe rand, la incalzire la paralele, la barna, la sol si in final la sarituri  ascultam cu interes discutiile. La barna a fost din nou un moment care mi-a placut: cele 2 antrenoare care se ocupau de fetite, Adela si Cosmina  m-au impresionat prin felul in care li se adresau fetitelor, cum le incurajau sa lucreze frumos, linistite, intins, si fara ratari!  Mai multe nu va spun, pentru ca veti vedea si auzi chiar voi pe micuta filmare de la antrenamentele la barna.

Ora 12:10 (aproximativ) – Din nou incep emotiile si mainile tremurate!  Incepe concursul! Fetitele de la Deva erau la sarituri in prima rotatie, asa ca am fugit acolo, urmand ca celelalte aparate sa le urmaresc printre picaturi. Deva la sarituri, Sibiul la barna, iar la paralele fetele pentru individual. 3 minute de incalzire pe aparat, si… start concurs! Cele mai mari emotii le-am avut atunci cand am vazut-o pe Laura Jurca pregatita sa sara, dar si pentru colegele ei, pentru ca stand cateva minute mai devreme pe langa ele, la incalzire, deja, fara sa-mi dau seama, am prins drag de toate! Adela Florea a inceput concursul, terminand sariturile cu media 10.90. Dupa ea, Andreea Iridon, 9,700. Apoi, Laura!!!! Emotii mari si… 12.05! Apoi Emanuela Parva cu nota 12,600 si Madalina Blendea cu o nota la sarituri de 12.25, ea fiind si pe locul 6 in finala de la sarituri cu o medie de 12,400). Intre timp, le-am urmarit si pe fetele de la Sibiu, la barna.

Urmeaza rotatia a doua: fetele de la Deva la paralele: incepe Andreea Iridon, cu nota 12.75,fiind la egalitate in finala de la paralele cu Emanuela Parva, colega ei, pe locul 2. Emotiile cresc, cresc… si ajung foarte mari pentru ca… urmeaza Laura‘Tare, Lauraaaa! Atenta! Linistita! Tineeeee! Da!” Asta se auzea in timpul exercitiului ei si termina un exercitiu frumos, notat cu 12,65. Urmeaza Adela Florea, cu o nota de 12,70. Ultima in concurs, dar prima pe podium a fost Madalina Blendea, cu un exercitiu frumos, notat cu 13,30.  Astfel, primele 5 locuri in finala de la paralele au fost ocupate de fetitele de la Deva 2, urmand ca in final, Aida Orheanu de la Focsani sa ocupe locul ramas in finala de la paralele,cu o nota de 12,50.

Cum probabil v-ati dat seama, dupa paralele m-am ‘’mutat” la barna. A fost si momentul in care Catalin a ajuns in sala, numai bine pentru a tine si el pumnii stransi fetitelor. Intre timp, mai urmaream putin din solul fetitelor de la Sibiu, dar fiind atat de aproape de barna si avand in fata o multime de papusi care faceau galerie, pozitia de ‘’filmator” nu mi-a fost deloc posibila. Incepe si penultima rotatie. Prima la barna e Emanuela Parva, un exercitiu frumos, dar.. cu o micuta ratare, notat cu 12.45. La sfarsit m-a intristat plansul Emei. Dar din nou m-au impresionat fetele cum au incurajat-o si cum, impreuna cu antrenoarea au mobilizat-o pentru sol. Urmeaza Adela Florea, apoi Andreea Iridon, cu o nota de 12.65. Si… din nou Laura. Urca timid pe barna, dar sigura. Lucreaza destul de frumos, insa… inima era sa ne stea in loc! Fetele strigau din nou cu putere: ‘’Haide, Laura! Linistita! Atenta! Zambeste, Laura! Tiiiiiiiiiiiiiine!” Si e gata si exercitiul Laurei! Urmeaza, din nou ultima in ordinea de concurs, dar prima pe podium si la barna, Madalina Blendea, cu un exercitiu frumos, notat cu 13.05. In timpul de pauza dintre exercitiile de la barna, am reusit totusi sa o urmaresc si pe Gabriela David la sol, de la CSS7 Dinamo, fiind inca sub impresia antrenoarei ei si a Paulei, de care v-am povestit mai devreme.

Astfel s-a incheiat si penultima rotatie. Urmeaza solul pentru fetitele de la Deva. Sibiul e la paralele si celelalte fetite la sarituri. La sol, incepe Andreea Iridon, un exercitiu frumos, notat cu 12.35. Apoi Adela Florea, un exercitiu notat cu 12.50. Apoi Lauraaaa! Un exercitiu foarte frumos, micuta zburdand pe melodia aceea frumoasa pentru o nota de 13.30, a treia nota din clasament.  Apoi Emanuela Parva a fost notata cu 14.00, la egalitate cu Dora Vulcan de la Focsani, pe locul 2, in timp ce locul 1 la sol a fost ocupat de Aida Orheanu, tot de la Focsani! Intre timp,  mai urmaream cateva momente de la paralelele micutelor de la Sibiu. Si urmeaza  Madalina Blendea la sol, cu o nota de 13.20. Acesta a fost, practic, si ultimul exercitiu din concurs.

Este anuntata o scurta pauza, pentru pregatirea festivitatii de premiere.

Ora  14:30 – Incepe festivitatea de premiere. Fotografii si cateva filmulete veti putea urmari, iar acestea vor vorbi de la sine. Eu am urmarit cu drag fericirea fetitelor primindu-si medaliile si diplomele!

Ora 15:00 – a venit si vremea de ramas-bun de la sala, de la fete si de la domnisoarele antrenoare si de la acel domn binevoitor caruia ii multumesc pentru efortul de a-mi pune rezultatele la dispozitie. Cu multe amintiri placute, cu foile cu rezultate in mana, ca sa am ce sa cercetez pana acasa, cum zicea Catalin, ne indreptam spre gara, urmand ca la ora 16:00 sa plec din Buzau, indreptandu-ma spre casa, rememorand fiecare imagine frumoasa de la concursul de la Buzau, pentru ca acum, dimineata, dupa  putin mai mult de 24 de ore sa vi le povestesc si voua!

 

Filmulete pot fi vizionate aici.
Listele oficiale cu rezultatele sunt afisate aici. (EDIT: Lista corectata cu rezultatele de la finala pe echipe a categoriei III poate fi gasita aici)
Mai multe poze aici (multumiri Liuta!)

Amalia, prietena Fangymnastics

 

6 Responses to Campionatele Nationale Scolare 2010 – jurnalul unui fan

 1. mia says:

  Multumesc,Amalia si tuturor celor care te-au ajutat sa ne aduci aceasta bucurie.

 2. adela says:

  ITI MULUMIM DRAGA Ama,ptr ceea ce faci,cum ne sustii,fara a judeca in permanenta ce fac sau ce zic unii si altii,se vede de departe ca esti un om tare bine echilibrat,mi-a facut placere sa-l cunosc si pe Catalin,va salut pe toti forumistii,si vom incerca in continuare sa va bucuram ochisorii cu lucruri cat mai bune,si rezultate pe masura!!

 3. dorin says:

  Superb !!!!

  Sincer sunt impresionat ! Atata profesionalism si daruire foarte rar iti este dat sa vezi in ziua de astazi .De fapt , unul fara celalalt …nu pot exista .

  Un mesaj pentru cei ce “incearca” sa faca meseria de jurnalist sportiv din plictiseala (nu am mai pus ghilimele – nu-si aveau rostul):ar avea ce invata din “corespondenta” ta de la Buzau.
  Sincer , m-am indragostit de “condeiul” tau, Amalia .Tine-o tot asa si noi cu totii vom avea de ce sa ne bucuram : Gimnastica Romaneasca nu va muri niciodata !

 4. Anna says:

  Bravo Amalia si Fangymnastics!Un articol de exceptie!

 5. simona says:

  Wow, ce frumos ai scris, concret si complet! Ama, nu te-ai gandit sa dai farmacia pe jurnalistica? Se vede pasiunea nelimitata ce o ai pt gimnastica, bravo, asteptam si alte reportaje!!!!

 6. […] in publicarea pozelor si a filmuletelor realizate la aceste competitii, iar Amalia a realizat si un frumos jurnal la sfarsitul Scolarelor de la Buzau. Un jurnal cu care marturisim ca am avut de furca din cauza […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.