Romania, locul I in Elvetia

Conform comunicatului oficial primit de la Federatia Romana de Gimnastica, echipa feminina a Romaniei a castigat triunghiularul cu echipele similare ale Elvetiei si Germaniei desfasurat azi la Schaffhausen. Punctajul acumulat de echipa formata din Diana Chelaru, Gabriela Dragoi, Raluca Haidu, Sandra Izbasa, Cerasela Patrascu si Ana Porgras a fost de 229.550 puncte, argintul revenind Germaniei (214.400 puncte), iar bronzul tarii gazda, cu 210.300 puncte.

Rezultatele de la individual compus au fost:

1. Ana Porgras (Romania – 58.200 puncte)

2. Raluca Haidu (Romania – 57.400 puncte)

3. Diana Chelaru (Romania – 57.050 puncte)

4. Ariella Kaeslin (Elvetia – 56.350 puncte)

5. Cerasela Patrascu (Romania – 54.450 puncte)

6. Elisabeth Seitz (Germania – 54.300 puncte)

Acesta a fost ultimul concurs de verificare pentru fete inaintea Campionatelor Mondiale de la Rotterdam, ele urmand a intra in concursul de calificare pe data de 16 octombrie. Iata si ce a declarat Domnul Octavian Bellu, coordonator al colectivului tehnic al lotului national feminin de gimnastica: “A fost un concurs amical, dupa care nu putem trage inca multe concluzii. Cu toate acestea, voi remarca faptul ca fetele au mai castigat la capitolele abilitate si amploare, si ma refer cu deosebire la Ana Porgras, Diana Chelaru si Sandra Izbasa. In acelasi timp, trebuie sa constat ca, desi nu au fost rateuri, lucrurile nu sunt inca roze. Evident, in conditiile de concurs de aici – spre exemplu, masa de sarituri a fost mai putin performanta – greselile sunt scuzabile, dar trebuie sa tinem seama ca standardele codului de arbitraj sunt riguroase si foarte ridicate peste tot. Trebuie avut in vedere ca au existat acele erori ce tin de finetea executiei: pozitie, unghi al corpului si altele. Oricum, notele de aici pot constitui un reper, dar nu chiar unul semnificativ. Important este, de asemenea, ca fetele au terminat concursul in deplina stare de sanatate, si ca, in general, ne-am mai lamurit pe unde se mai poate face cate ceva. In concluzie, am luat parte la un concurs util, care ne va oferi cateva repere, dar, in ceea ce ne priveste, stim foarte bine ca la Campionatele Mondiale de la Rotterdam va fi cu totul altceva…

Tot in aceasta seara au intrat concurs si baietii, insa nu exista deocamdata nicio informatie oficiala cu privire la concursul acestora.

Fangymnastics

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.