Noutati din gimnastica la final de saptamana

Reportaje, emisiuni si competitii incheiate cu medalii de aur pentru gimnastii nostri. Asa as putea sa descriu in cateva cuvinte acest sfarsit de saptamana.

  • Vineri, TVR-ul ne-a facut o surpriza placuta prin intermediul unui reportaj realizat in sala de la Izvorani. Astfel am putut afla faptul ca gimnastele noastre s-au apucat de treaba imediat dupa Mondialele de la Rotterdam, iar rezultatul muncii lor nu a intarziat sa apara. Tsukahara dubla, tsukahara intinsa, salt intins cu trei suruburi si jumatate sau saritura Amanar…acestea sunt doar cateva dintre elementele pe care fetele noastre le pregatesc pentru anul 2011 si, bineinteles, pentru Jocurile Olimpice de vara din 2012. Multa bafta in continuare!
  • Dupa ce saptamana trecuta a castigat 5 medalii la Nationalele de junioare, gimnasta Irina Paun si-a facut debutul in competitiile internationale la Marsilia, iar prezenta ei nu a fost trecuta cu vederea. Irina a reusit un exercitiu la barna foarte bun, atat din punct de vedere al dificultatii cat si al executiei. Nu am putut sa nu remarcam cuibul sau coborarea, doua elemente foarte frumos executate. Felicitari Irina pentru castigarea medaliei de aur….prima ta medalie internationala!

  • La Cupa Mondiala de la Stuttgart, reprezentantul nostru, Marius Berbecar s-a impus in finala de la sarituri, pe care a castigat-o in fata olandezului Jeffrey Wammes si a lui Andrei Isayev din Ucraina. Pentru reprezentantii lotului masculin (Berbecar, Buidoso, Cotuna si Bataga) va urma Cupa de la Glasgow, unde speram sa aiba parte de un concurs cat mai bun.
  • Tot in acest weekend au avut loc Campionatele Nationale dedicate juniorilor, competitie care a avut loc la Bistrita. Deocamdata nu avem foarte multe informatii, dar am aflat faptul ca gimnastii bistriteni au dominat competitia prin castigarea a patru titluri nationale. Mai multe detalii puteti citi pe CityNews. Vom reveni cu mai mai multe amanunte.
  • Fabrica de medalii a Romaniei si-a schimbat locatia, iar inaugurarea a fost sarbatorita in urma cu exact 3 saptamani prin cele doua medalii castigate la Rotterdam. DigiSport le-a facut o vizita gimnastelor noastre la Izvorani unde au vorbit de situatia actuala a gimnasticii feminine si despre planurile de viitor. Va recomand sa urmariti aceasta emisiune si datorita prietenei noastre, Amalia, avem si inregistrarea (prima parte, a doua si a treia).

Un weekend plin pentru gimnastica romaneasca, dar unul frumos! Tot asa de acum inainte!

Mikeyy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.