Campionatul European de gimnastica artistica – Berlin 2011 [UPDATE]

8 2 zile. Atat a mai ramas pana la startul Campionatelor Europene de gimnastica artistica. Intre 4 si 10 aprilie, Max-Schmeling Halle din Berlin va gazdui cea de-a patra editie a Europenelor individuale de gimnastica artistica. Peste 280 de gimnasti, din aproximativ 39 de tari, vor merge in Germania pentru a se lupta pentru medaliile continentale puse in joc.

Aceasta editie a Europenelor nu va avea si concurs pe echipe, ci doar finale pe aparate si individual compus. Astfel, fiecare tara participanta a avut voie sa inscrie un numar de maxim 4 gimnaste si 6 gimnasti. Delegatia Romaniei pentru Berlin este compusa din: Ana Porgras, Sandra Izbasa, Diana Chelaru, Amelia Racea (la fete) si Flavius Koczi, Vlad Cotuna, Cristian Bataga si Andrei Ursache (la baieti).

Lista tuturor participantilor la Europene poate fi gasita aici.

Programul Campionatelor Europene:

  • 4 aprilie: antrenament oficial (fete);
  • 5 aprilie: antrenament oficial (baieti);
  • 6 aprilie: concurs de calificare – fete;
  • 7 aprilie: concurs de calificare – baieti;
  • 8 aprilie: finala de individual compus la baieti (de la ora 15:00 la 17:30) si finala feminina de individual compus (de la ora 20:00 la 22:00);
  • 9 aprilie: finalele pe aparate I (de la ora 14:30 la 18:00);
  • 10 aprilie: finalele pe aparate II (de la ora 14:30 la 18:00);

In Romania, competitia va fi transmisa, in direct, pe TVR. Vom reveni pe parcurs cu informatii despre programul TVR, dar si cu alte detalii.

UPDATE (01 aprilie)

A avut loc o schimbare in delegatia Romaniei pentru Campionatul European de la Berlin. Gimnastul Cristian Bataga a fost inlocuit de catre Andrei Muntean campionul national la bara fixa, de anul trecut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.