Festivalul Olimpic al Tineretului European – Trabzon 2011

In perioada 24 – 29 iulie 2011, Yomra Gymnastics Hall din Trabzon (Turcia) va fi gazda celei de a XI-a editii a Festivalului Olimpic al Tineretului European (FOTE/EYOF). Peste 170 de gimnasti din 38 de tari europene vor avea parte de o prima experienta competitionala organizata in spiritul olimpic.

Fiecare tara participanta are voie sa fie reprezentata de maxim 3 gimnaste (nascute in 1996/1997) si 3 gimnasti (nascuti in 1994/1995), iar concursul va fi organizat dupa modelul clasic: calificari & finala pe echipe, individual compus si finale pe aparate.

Programul competitional:

  • Duminica, 24 iulie: antrenament oficial pe podium (baieti);
  • Luni, 25 iulie: antrenament oficial pe podium (fete);
  • Marti, 26 iulie: calificari baieti (pentru individual si aparate) + finala pe echipe;
  • Miercuri, 27 iulie: calificari fete (pentru individual si aparate) + finala pe echipe;
  • Joi, 28 iulie: finala la individual compus (fete si baieti);
  • Vineri, 29 iulie: finale pe aparate (fete si baieti);

Romania la Festivalul Olimpic al Tineretului European

La fel ca si in cazul celorlaltor editii ale competitiei, Romania va lua parte la intrecerea olimpica a tineretului european, fiind reprezentata de un numar de 6 sportivi. Astfel, in intrecerile feminine le vom avea pe Larisa Iordache, Maria Balea si Georgiana Gheorghe, in timp ce la baieti ne vom baza pe Andrei Groza, Daniel Radeanu si Alexandru Avram.

Highlight-ul competitiei de anul acesta este reprezentat de mult asteptatul “duel” dintre gimnasta noastra, Larisa Iordache, si reprezentantele Rusiei: Anastasia Grishina si Anastasia Sidorova. (UPDATE: cele 2 rusoaice nu vor mai participa la Trabzon. Au fost retrase din concurs din motive de sanatate) FOTE este doar o a doua etapa a confruntarii lor, prima avand loc anul trecut, la Europenele de juniori, cand Larisa si Grishina au terminat pe primul loc, la egalitate, in finala de la sol.

Confruntarile dintre Romania si Rusia au devenit aproape o traditie la FOTE. La editia de acum 2 ani, de la Tampere, competitia a fost dominata in intregime de catre Amelia Racea (castigatoare a 6 medalii) si de rusoiaca Viktoria Komova. Bilantul final al Romaniei la editia din 2009 a fost de 10 medalii (2 medalii de aur, 6 de argint si 2 de bronz).

Mult succes gimnastilor nostri la Trabzon. Sa aveti parte de un concurs asa cum va doriti! Multa bafta! Hai Romania! Tareeee!

Pentru mai multe detalii, ne gasiti si pe pagina noastra de Facebook – click aici.

M

One Response to Festivalul Olimpic al Tineretului European – Trabzon 2011

  1. […] 10. The EYOF junior meet is coming and the Romanian girls have been selected, according to Fangymnastics; […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.