Hitler suparat pe Martha Karolyi

Un pamflet, via GymnasticsCouching:

TRADUCERE

Un general: Dupa cum vedeti, americancele vor incepe sezonul competitional la Cupa Americii. Apoi vor merge la Jesolo, Pacific Rim, Us Classics. Dupa aceea vom continua cu procesul de selectie. Nationalele sunt in iunie, urmate de Trial si Olimpiada.

Hitler: Bun, dar inainte avem competitia pre-olimpica. Pe cine va trimite Martha?

Un general: Domnule, ea…..Martha a decis sa nu trimita pe nimeni la pre-olimpic. Inscrierile s-au putut face pana pe 7 (Decembrie).

Hitler: Daca sunteti prieteni cu Peter Vidmar, atunci pleacati in acest moment. Cum adica nu va trimite pe nimeni??? Nu stie ca Kyla Ross are nevoie de experienta? Nu isi da seama ca are nevoie de 15 fete pentru echipa? Deoarece 10 se vor accidenta chiar inainte de calificari. Acum sunt sanse ca nicio gimnasta, din generatia celor de 16 ani, sa nu mai concureze la seniori.

Un general: Dar domnule, mai e Jesolo si acolo ar putea concura Kyla Ross si Sarah Finnegan.

Hitler: Jesolo? Jesolo? Aceea nu poate fi numita o competitie!

Un general: Dar macar vor putea castiga ceva experienta internationala!

Hitler: Stii cu cate puncte avans a castigat SUA competitia de anul trecut? DOUAZECI! Martha a avut cea mai buna oportunitate pentru a-si trimite noile senioare in aceeasi arena, care va gazdui si Jocurile Olimpice, dar ea nu a vrut sa cumpere biletele de avion. E de neiertat. Asa ceva nu se poate! Kyla Ross ar fi putut concura impotriva Grishinei, dar in schimb va ramane acasa si se va uita la Hannah Montana. Rusii vor trimite doua gimnaste. China tot doua gimnaste. Pana si Australia si Marea Britanie vor trimite cate doua reprezentante. Atunci de ce nu poate si campioana mondiala (pe echipe) sa faca aceasi lucru? Nici nu era necesar sa trimita noile senioare. Putea sa le trimita pe Shawn (Johnson), pe Gabby (Gabrielle Douglas) sau chiar pe Brandie Jay! E ca si cum si-ar dori sa se claseze sub Romania in finala olimpica.

Cand am aflat ca vor schimba limita de varsta pentru 2011, l-am sunat pe Bruno Grandi si l-am rugat un singur lucru. Voiam ca aceasta competitie sa fie in calendar, pentru ca micuta Kyla Ross sa aiba sansa de a participa. Dar acum e prea tarziu…..

———-

Radem noi, radem….dar parca s-ar potrivi si in cazul Romaniei pentru ca nici noi nu vom trimite gimnasti la competitia pre-olimpica. Ma refer, bineinteles, la artistica deoarece la ritmica o vom avea pe Alexandra Piscupescu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.