Cottbus 2013 – calificari, ziua 2

Nici cea de-a doua zi a calificarilor de la Cottbus nu a fost mai buna pentru gimnastii nostri, ei nereusind sa se claseze in primii 8 la sarituri, paralele sau bara fixa. Astazi doar Cristian Bataga si Vlad Cotuna au concurat, fiecare la cate doua aparate, iar rezultatele obtinute sunt urmatoarele:

Cristian Bataga:

  • sarituri – 13.487 (locul 19);
  • paralele – 14.075 (locul 16);

Vlad Cotuna:

  • paralele – 14.150 (locul 14);
  • bara fixa – 14.025 (locul 12);

Ingrijoraor nu este faptul ca nu au reusit sa se califice in finale pentru ca nivelul concursului a fost foarte ridicat, iar in conditiile acestea nu exista o certitudine in ceea ce priveste rezultatul final. Insa nu e bine ca gimnastii nostri nu au reusit sa gaseasca un echilibru intre dificultate si executie. Au gresit atat exercitiile cu o dificultate mai mica, iar atunci cand s-au prezentat cu exercitii cu dificultate competitiva (exemplul lui Ursache la cal) au avut de asemenea probleme. Altfel spus, nu a mers nicio strategie…cu toate ca un exercitiu de o dificultate mai mica ar trebui executat fara greseala pentru ca altfel perspectivele de a creste in dificultate (dar pastrand nivelul executiei) nu sunt tocmai optimiste. Dar trebuie sa ramanem pozitivi si sa speram ca lucrurile se vor imbunatati. Tare in continuare, baieti!

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.