[Utrecht 2013] Medalie la bronz pentru echipa feminina la FOTE

Dupa Campionatele Mondiale desfasurate la Rotterdam in 2010, Olanda gazduieste zilele acestea, la Utrecht, Festivalul Olimpic al Tineretului European, competitie ce are in calendar, alaturi de alte sporturi, si gimnastica artistica. Intr-o sala animata, asa cum ii este specific publicului olandez, tinere gimnaste cu varste de 14-15 ani din 27 de tari si-au disputat in cursul zilei de azi medaliile din concursul pe echipe. Totodata, astazi a fost in joc si calificarea in finalele de individual compus (joi, 18 iulie, incepand cu ora 17.00 ora locala) si pe aparate (vineri, 19 iulie, incepand cu ora 12.00 ora locala).

Echipa Romaniei, compusa din Andreea Iridon, Laura Jurca si Silvia Zarzu, a castigat azi medalia de bronz, cu 108,8 puncte), in spatele Rusiei (110.3 puncte) si a Marii Britanii (109.75 puncte).

Formatul competitiei a constat in evolutia a 3 gimnaste, fiind considerate in totalul echipei primele doua note din cele trei evolutii de la fiecare aparat. Echipa Romaniei a fost singura care a prezentat doar doua evolutii la fiecare aparat, fiecare nota obtinuta contand in total.

Vorbind de echipa Romaniei, astazi putem spune ca a fost ziua Laurei: i-au iesit toate exercitiile si, inca de dupa sarituri, s-a putut vedea pe fata ei satisfactia si increderea de sine. Exceptand momentele necesare de concentrare, a fost toata un zambet astazi! Notele Laurei la cele 4 aparate au fost: 14.5 sarituri / 12.5 paralele / 14.05 barna / 13.35 sol, iar cu totalul de 54.4p s-a calificat din pozitia a treia in finala de la individual compus, la diferenta minima de britanica Tyesha Mattis (54.7p) si de rusoaica Maria Kharenkova (54.6p). Laura s-a mai calificat si-n finalele de la sarituri (a 4-a), barna (a 6-a) si sol (a 6-a). Bravo, Laura!!

Silvia si Andreea nu au facut concurs complet astazi, urmarind clar calificarea in finalele pe aparate (Silvia a evoluat la sarituri si sol, iar Andreea la paralele, barna si sol). Din pacate Silvia a avut o ratare la dublu Yourchenko, ceea ce a parut sa o demoralizeze pentru evolutiile urmatoare, dar pana la sol – aparatul ei preferat – a revenit si, cu o evolutie notata cu 13.6, s-a calificat a treia in finala de vineri. Bravo, Silvia!

Andreea s-a calificat si ea in doua finale: in cea de la barna, de pe pozitia a treia, dupa o evolutie superba, notata cu 14.55, si la sol, de pe pozitia a patra (13.55). Paralelele au fost punctul slab al Andreei, exercitiul continand multe ezitari. Nota obtinuta de ea a fost 12.55, care a situat-o pe pozitia a 12-a. Totusi putem spune ca s-a revansat la barna si la sol si speram sa faca o figura frumoasa vineri! Hai Andreea!

Evolutiile fetelor noastre de astazi:

Sarituri:

Laura Jurca, prima saritura: dublu Yourchenko

http://www.youtube.com/edit?ns=1&video_id=q-fFDkkygac

Laura Jurca, a doua saritura: Yourchenko simplu

http://www.youtube.com/watch?v=2S4TmRznkL8

Silvia Zarzu, prima saritura: Yourchenko dublu

http://www.youtube.com/watch?v=KboQlyfiMxg

Silvia Zarzu, a doua saritura: Yourchenko simplu

http://www.youtube.com/watch?v=eErXhMSYj8Q

Paralele:

Laura Jurca

http://www.youtube.com/watch?v=BTMIXUqVlrE

roata libera, trecere Pak pe bara mica, roata libera 360, roata libera 180, trecere pe bara mare prin sub-balansare, desprindere Gienger, gigantica inainte 180, gigantica inapoi 360, coborare dublu echer.

Andreea Iridon

http://www.youtube.com/watch?v=2JsBJlksHrM

gigantica inainte 180, stalder indepartat 360, desprindere Gienger, desprindere Ricna, trecere cu 180 in stand pe maini pe bara mica, stalder apropiat (ezitare), stalder indepartat 180, trecere pe bara mare prin sub-balansare, coborare tsukahara

Barna:

Andreea Iridon

http://www.youtube.com/watch?v=Cp9s9yw_Y7s&feature=youtu.be

pirueta cu piciorul la 180 cu 1.5 intoarcere, cloche 180, danilova laterala + serie gimnica, flic + salt echer, salt lateral, cloche + salt cu deschidere, pirueta simpla cu piciorul la 180, danilova inainte + scale, coborare dublu echer.

Sol:

Laura Jurca

http://www.youtube.com/watch?v=DRnbUKYcQ7k

tsukahara grupat, 1080, 900 + salt grupat, dublu grupat

Silvia Zarzu

http://www.youtube.com/watch?v=lLJep7YltRI

540 + dublu grupat, 1080, 900 + salt grupat, dublu echer

Andreea Iridon

http://www.youtube.com/watch?v=vH4wQU1zo7E

pirueta Memmel, dublu echer, 720, 900

Alte poze cu fetele noastre: aici, aici si aici.

Echipa castigatoare, Rusia, compusa din Maria Kharenkova, Maria Bondareva si Victoria Kuzmina, a avut un inceput mai ezitant la sarituri (unde a fost singura din primele trei echipe clasate ce nu a prezentat saritura Yourcenko cu 720 de grade intoarcere) si mai ales la paralele, aparat pentru care e deja cunoscuta afinitatea istorica a gimnastelor din Rusia. In mod surprinzator, insa, dupa 13.950 (Kharenkova) si 13.850 (Bondareva) la sarituri, respectiv 13.6 (Kuzmina) si 11.95 (Bondareva) la paralele, Rusia a revenit in forta cu cele doua Marii la doua aparate care le-au facut probleme ultimelor doua generatii de senioare. La barna rusoaicele au avut exercitii dificile, adaptate pe noul cod de punctaj, obtinand cele mai mari note din intreaga competitie: 15.050 Kharenkova si 14.850 Bondareva. Executiile bune de la sol (Kharenkova – 13.85 si Bondareva – 13.2) le-a asigurat castigarea medaliei de aur, precum si calificarea in cele doua finale.

Surpriza zilei a venit de la Marea Britanie, Tyesha Mattis, Elissa Downie si Amy Tinkler reusind sa cucereasca argintul dupa un concurs in care au adunat cel mai bun punctaj la sarituri, cu doua sarituri Yourcenko dublu reusite (14.8 Downie si 14.75 Mattis) si al treilea, dupa Franta si Italia, la paralele (13.4 Mattis si 13.1 Downie). La barna britanicele au evoluat peste asteptari, cu 13.85 Mattis si 13.75 Downie). Solul le-a adus cel mai mic punctaj dintre primele trei clasate, 13.4 Tinkler si doar 12.7 Mattis.

Rezultatele complete: https://utrecht2013.com/en/sporten/gymnastics/

Foto & Video – (c) Fangymnastics.com

Ioana & Cristina

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.