Cateva exercitii romanesti care mi-au placut in 2013


(c) PuzzleGym – Dan Mares

Zilele trecute v-am vorbit despre cateva performante care mi-au placut in mod deosebit in anul 2013. M-am concentrat atunci exclusiv pe gimnastica internationala, iar acum a venit momentul in care vreau sa va prezint cateva exercitii interesante de pe plaiul mioritc. Nu am ales exercitiile tinand cont de nota obtinuta sau de rezultatul in clasament. Am facut o lista cu acele performante care mi-au atras mie atentia. Poate mi-a placut un element anume, o combinatie, melodia de la sol, modul in care gimnasta/gimnastul si-a prezentat integralul sau am luat in considerare orice alt criteriu subiectiv, ce tine strict de preferintele mele in materie de gimnastica. Nu este vorba de un clasament, ordinea in care sunt prezentate performatele este pur aleatorie.

Culmea unui exercitiu la barna – sa mai poti si zambi in timp ce iti prezinti elementele pe o suprafata de doar 10cm latime

Larisa Iordache ne-a dovedit ca nu este imposibil sa zambesti in timp ce esti pe barna. Daca alte gimnaste sunt efectiv ingrozite de barna si nu stiu cum sa scape mai repede, Larisa se simte in largul ei, ca atunci cand isi prezinta exercitiul de la sol. Nu degeaba este aparatul ei preferat, exercitiul fiind si unul dintre cele mai dificile din lume, daca nu chiar cel mai dificil. Zambetul a fost imortalizat de camerele de filmat atat in finalele pe aparate de la Campionatele Europene cat si in calificarile de la Campionatele Mondiale. Mai jos puteti urmari evolutia ei de la Moscova, in urma careia a si castigat titlul continental.

Jaeger cu Gienger pe viitor?

 

Cu siguranta una dintre dorintele mele pentru viitor este sa vad o combinatie de desprinderi la paralele, in genul celor executate de Beth Tweddle sau He Kexin. Nu este deloc usor de executat, insa noul cod de punctaj incurajeaza astfel de legari. Cand am vazut ca exercitiul Andreei Ciurusniuc contine aceste doua desprinderi, cu Giengerul executat intre cele doua bare, primul lucru la care m-am gandit a fost exact aceasta combinatie. Pana atunci, exercitiul Andreei este unul dintre cele mai bune pe care le avem pentru Rio 2016, bineinteles dupa paralelul Andreei Iridon care ramane un etalon pentru gimnastica romaneasca a zilelor noastre.

Un sol care ar merita pastrat pentru 2016

 

Nu degeaba spunea domnul Bellu la inceputul anului 2013 ca acele gimnaste care vor sa mearga la Rio ar trebui sa se gandeasca ca Jocurile Olimpice vor fi maine. Andra Stoica si-a facut temele, iar cu ajutorul Adrianei Pop a pregatit un sol de exceptie, conceput parca special pentru publicul brazilian. Este un exercitiu dinamic, plin de energie, in fata caruia nu poti ramane fara reactie. Cu siguranta este una dintre surprizele placute ale anului 2013. Exercitiul poate fi urmarit aici.

Paralelul – dubla romaneasca de maine in gimnastica masculina?

 

Pana acum, performantele gimnasticii masculine din Romania erau legate de aparate precum*: inele (Dan Grecu, Dan Burinca), bara fixa (Marius Gherman), cal cu manere (Marius Urzica), sol sau  sarituri (Marian Dragulescu). Paralelul nu prea a fost unul dintre aparatele preferate ale romanilor, cu toate ca Marius Urzica are un element care ii poarta numele in codul de punctaj. Insa, in ultimii ani, paralelul incepe sa castige teren si sa devina unul reprezentativ pentru echipa masculina a Romaniei. Asta datorita progresului inregistrat de Marius Berbecar si Andrei Muntean. Amandoi au exercitii dificile, de nivel mondial, dublate si de o executie pe masura. Nu cred ca ma hazardez daca spun ca in urmatorii ani aceste 2 exercitii ar putea sa ne aduca cateva medalii in competitiile de mare anvergura. Concurenta dintre cei doi nu poate fi decat benefica, iar noi cu siguranta ne vom bucura sa-i vedem pe acelasi podium.

Acestea sunt doar cateva exemple de exercitii si performante care mi-au atras atentia in 2013. Asta nu inseamna ca nu mi-au placut si altele, insa vreau sa va ofer ocazia si voua de a mai veni cu alte exemple interesante….aici sau pe pagina noastra de Facebook.

* am luat in calcul doar rezultatele inregistrate la nivel olimpic.

Mihai

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.