GymNews – 01 martie 2014

De astazi vom da startul unei noi categorii pe blog. Diana ne va face un sumar saptamanal al celor mai importante noutati din gimnastica, atat din cea romaneasca cat si din cea internationala. Toate noutatile vor sta sub umbrela #GymNews, iar zilele viitoare va vom povesti mai multe despre cateva mici schimbari ce vor avea loc in “programul” Fangymnastics. Incepem primavara in forta, cu incredere si pumnii stransi pentru sportivii nostri! Mihai

Stirea saptamanii. Ana Luiza Filiorianu s-a calificat pentru Jocurile Olimpice ale Tineretului ce se vor desfasura in luna august in China, la Nanjing, in urma calificarilor de la Grand Prix Moscova desfasurat pe 28 februarie. Exercitiul la minge al Anei Luiza aici. (video via Romanian Gymnast)

Ultima saptamana din februarie a insemnat debutul sezonului competitional desfasurandu-se prímele competitii importante ale anului. De asemenea saptamana aceasta s-au pus in vanzare biletele pentru Campionatele Europene de gimnastica artistica ce vor avea loc la Sofia, Bulgaria in perioada 12-25 mai 2014 si la care Romania va fi prezenta cu echipa atat la nivelul juniorilor cat si al seniorilor (listele definitive de inregistrare pentru feminin si masculin).

Activitatea competitionala

Nadia Comaneci International Invitational a reprezentat intoarcerea in competitii a gimnastelor din Australia care, dupa ratarea calificarii in finala pe echipe la Jocurile Olimpice de la Londra, au facut un an de pauza competitionala pentru a se concentra pe antrenamente. Romania a fost reprezentata de 3 junioare – Ioana Crisan, Olivia Cimpian si Alexandra Mihai. Fetele au obtinut locul 3 pe echipe, in urma echipelor Australiei (senioare) si WOGA si locurile 2 – Ioana Crisan (53.00 puncte), 3 – Olivia Cimpian (51.65 puncte) si 7 – Alexandra Mihai (48.85 puncte) in concursul individual compus. Concursul individual compus al junioarelor a fost castigat de Irina Alexeeva din Rusia (53.2 puncte), iar cel al senioarelor de australianca Georgia Godwin, urmata de Jessica Lopez (Venezuela). Mai multe informatii pe Couch Gymnast, iar inregistrari pe canalulul de youtube –  DoubleFront.

International Gymnix Canada este o alta competitie traditionala pentru junioarele noastre. Anula cesta, la competitia ce se va desfasura in perioada 6-9 martie 2014 vor participa 4 membre ale lotului de la Deva – Dora Vulcan, Stefania Orzu, Maria Holbura si Adela Florea. Alaturi de ele vor concura gimnaste din Belgia, Canada, Italia si Rusia nascute intre 1999 si 2001. (sursa)

Campionatul Scotiei s-a bucurat de prezenta campionilor Daniel Purvis (bronz cu echipa la JO Londra 2012) si Daniel Keatings (argint mondial la individual compus in 2009) care au ocupat, in ordine, primele doua locuri in competitia de individual compus cu 87.167 respectiv 85.167 puncte. Competitia feminina a fost castigata de Emma White cu 52.034 puncte. (sursa)

Bea si Brigid au realizat un calendar al competitiilor international din perioada martie – mai 2014, de remarcat fiind Amicalul Franta – Romania – Belgia, desfasurat pe 19 aprilie, atat la nivel de junioare cat si la nivel de senioare.

Cottbus World Cup, desfasurata intre 13 si 16 aprilie, ii are ca si cap de afis pe Daniel Keatings (GBR), Alexandre Shatilov (ISR), Denis Ablazin (RUS), Nikolay Kuksenkov (RUS), Oleg Verniaiev (UKR) in competitia masculina si Vasiliki Millousi (GRE), Anna Rodionova (RUS), Maria Kharenkova (RUS), Ida gustafsson (SWE), Joanna Adlerteg (SWE), Oksana Chusovitina (UZB) Jessica Lopez (VEN) in cea feminine. Romania si Statele Unite nu si-au anuntat prezenta la aceasta competitie. (sursa)

Pentru etapa de cupa mondiala de la Doha – Doha World Cup (27-29 martie), Romania a inscris o delegatie formata din 6 gimnasti si 4 gimnaste, ceea ce inseamna ca vom putea vedea la lucru cel putin o parte dintre noile senioare. De asemenea, conform listei de inscrieri, delegatia Romaniei va fi insotita de un medic, o premiera in ultimii ani. (sursa)

Astazi, 1 Martie, incepe American Cup si se poate urmari live aici. La startul competitiei se regasesc nume precum Fabian Hambuechen, Daniel Purvis, Sam Mikulak si John Orozco in competitia masculina si Victoria Moors, Vanessa Ferrari, Roxana Popa Nedelcu, Giulia Steingruber, Brenna Dowell si Elizabeth Price. Kyla  Ross si Simona Biles au fost ambele nevoite sa se retraga din cauza unor probleme la spate, respectiv umar. (Imagini|Video)

Alexandra Piscupescu participa in aceste zile la Grand Prix Moscova, prima intrecere de grand prix a anului. (sursa)

Romania

Antrenorii lotului national de gimnastica, Octavian Bellu si Mariana Bitang, au vorbit despre actualul sezon competitional subliniind faptul ca in afara de Larisa Iordache si Diana Bulimar, care formeaza nucleul actualei echipe de senioare, anul acesta vom vedea debutand un nou val de fete despre care spera ca vor calca pe urmele predecesoarelor lor (link) si ca vor reprezenta cu succes Romania la competitii (link)

Mariana Bitang a vorbit de asemenea despre un nou proiect privind gimnastica romaneasca ce va fi lansat oficial pe 25 martie si despre noua sala de gimnastica ce se doreste a fi construita in Bucuresti, in incinta clubului Dinamo, si care se afla inca in stadiul de proiect. (link)

De saptamana aceasta, dubla campioana olímpica Sandra Izbasa va ocupa postul de sefa a sectiei de gimnastica a Clubului Steaua, fiind in acelasi timp si imaginea acestuia. (sursa)


(c) CSS Steaua

Intr-un interviu pentru Laura Cristache, Amelia Racea vorbeste despre momentele frumoase si cele triste care i-au insotit cariera sportiva, despre primii pasi in gimnastica si planurile de viitor.

Marian Dragulescu a reintrat in sala de gimnastica avand ca tinta Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro din 2016. Multiplul campion mondial si european doreste ca, in masura in care sanatatea ii permite, sa se antreneze la tóate cele sase aparate pentru a ajuta echipa sa se califice la competitia suprema. (sursa)

Robert Stanescu, care locuiesti si detine o sala de gimnastica in Canada impreuna cu sotia sa, s-a reintors si el la antrenamente si, in conditiile in care va obtine cetatenia in timp util, doreste sa participe la Jocurile Olimpice din 2016 sub culorile tarii sale de adoptie. (sursa)

SUA

A doua tabara de pregatire din 2014 a lotului national feminin a avut loc in aceste zile la ferma sotilor Karolyi. (sursa)

Katelyn Ohashi dupa un an plin de problema de sanatate a revenit in sala de antrenament. Din cauza problemelor de sanatate revenirea sa in gimnastica de elita este pusa sub semnul intrebarii, dar isi doreste sa obtina o bursa la UCLA. (interviu)

Noul paralel al lui Elizabeth Price, cu nota de plecare 6.5 – posibila trambulina spre echipa mondiala a SUA:

Aly Raisman vorbeste despre pauza luata, reintoarcerea la antrenamente si planurile de a reveni in competii odata cu Classics, noile elemente la care lucreaza, relatia cu antrenorii, momentul in care s-a calificat in finala la individual compus de la Jocurile Olimpice inaintea lui Jordyn si multe altele. (Gymcastic)

Nastia Liukin povesteste experienta la Jocurile Olimpice de Iarna de la Sochi din postua de comentator al NBC, despre viata de student si anunta ca anul viitor American Cup se va desfasura in Dallas. (sursa)

Rusia

Aliya Mustafina apare intr-un clip realizat inainte de Campionatele Mondiale de la Anvers (2013) in care dezvaluie cate ceva despre relatia ei cu antrenorii si modul in care se antreneaza. (video)

International

Multiplul campion mundial si olimpic Jordan Jovtchev crede in revenirea lui Marian Dragulescu si spera in cea a Sandrei Izbasa. (sursa)

Erika Fasana (Italia) antreneaza Tsukahara dubla la sol (video)

Kim Janasi (GER) si Ksenia Afanasyeva (RUS) se recupereaza in urma problemelor de sanatate aparute anul trecut (ruptura de ACL respectiv operatie la picior) in Munich lucrand cu fizioterapeutul echipei masculine de gimnastica artística – Cyrus Salehi.

DIANA

FangymnasticsFacebook|Twitter

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.