GymNews – 09 martie 2014

Stirea saptamanii

Carmen Tocala, secretar de stat in cadrul Ministerului Tineretului si Sportului, anunta un program amplu de dezvoltare a gimnasticii artistice romanesti in care se va implica financiar o companie petroliera. Mai multe detalii despre proiect vor fi probabil facute publice curand. (sursa)

Activitatea competitionala

Saptamana aceasta a avut loc o intalnire intre o delegatie a UEG si reprezentantii Federatiei Bulgare de Gimnastica si in cadrul acesteia a fost realizata tragerea la sorti a ordinii de start pentru Campionatele Europene de Gimnastica Artistica, atat pentru concursul feninin (link) cat si pentru cel masculin (link). Echipele Romaniei, atat junioare cat si senioare, vor concura in calificari in ultima subdiviziune, incepand la barna, respectiv paralele. Echipa masculina de juniori va concura in prima subdiviziune, iar cea de seniori in cea de-a treia. Aparatele pe care se va concura la aceasta editie a Campionatelor Europene vor fi Janssen-Fritsen.

A 5ª editie a Cupei Nastia Liukin s-a desfasurat pe 28 februarie si a beneficiat de participarea a peste 30 de gimnaste, junioare si senioare de nivel 10. Detalii despre rezultate se pot gasi in raportul Couch Gymnast, iar majoritatea evolutiilor se pot gasi pe canalul de youtube USA Gymnastics.


(c) Couch Gymnast

Pe 1 Martie s-a desfasurat prima etapa de cupa mondiala din anul 2014 – American Cup. Primul concurs international major la nivelui seniorilor a fost castigat de Elizabeth Price – SUA (59.966 puncte) in competitia feninina si Sam Mikulak – SUA (90.098) in cea masculina. Podiumul fetelor a fost completat de Brenna Dowell – SUA (57.532 puncte) si Giulia Seingruber – Elvvetia (57.332 puncte), iar cel al baietilor de Shogo Nonomua – Japonia (88.965 puncte) si Daniel Purvis – Marea Britanie (88.899 puncte). Cea mai mare surpriza a competitiei au fost exercitiile prezentate cu succes de Price si Dowell la paralele cu note de plecare 6.5 respectiv 6.3. Pe pagina Couch Gymnast exista o recapitulare a celor mai interesante evolutii din cadrul concursului si o analiza la rece a competitiei feminine. (rezultate femininmasculinpoze si video)

Pe 7 martie au inceput concursurile din cadrul International Gymnix, cea mai mare competitie de gimnastica artistica organizata in Canada. Reprezentantele Romaniei  – Dora Vulcan, Adela Flora, Maria Holbura si Stefania Orzu – sunt inscrise in competitia Coupe Junior si vor intra in concurs in aceasta seara. Ele vor participa in concursul pe echipe si, in functie de rezultate, vor evolua si maine in cadrul finalelor pe aparate.

Larisa Iordache si Andreea Munteanu vor reprezenta Romania la Cottbus World Cup ce se va desfasura in perioada 13-16 martie. Larisa va concura la paralele si barna, iar Andreea la barna si sol. Nu au fost facute nominalizari pentru echipa masculina. (sursa) In acelasi timp, aceasta competitie reprezinta si debutul competitional pentru Yulia Inshina sub steagul Azerbadjanului. (sursa)

Au inceput sa fie anuntati participantii la Cupa Mondiala de la Doha. Pana in prezent cap de afis sunt Larisa Iordache si Krisztian Berki.

Couch Gymnast a realizat un material despre Campionatul Tarii Galilor, care a fost castigat de Hannah Whelan urmata de Raer Theaker. Ruby Harrold, prezenta si ea a prezentat un nou exercitiu la paralele, cu nota de plecare 6.3.

Romania

Marius Urzica a parasit lotul national de gimnastica masculina al Romaniei pentru a pleca sa antreneze in Quatar. Singurul campion olimpic al gimnasticii masculine romanesti se va ocupa de pregatirea la cal cu manere si paralele in cadrul colectivului tehnic al lotului national al Quatarului. In Quatar se afla si Razvan Selariu care antreneaza lotul feminin. (sursa)

Sandra Izbasa afirma intr-un interviu acordat Wogymnast ca era pregatita sa faca saritura Cheng (nota de plecare 6.5) in finala de la sarituri de la Jocurile Olimpice de la Londra 2012, dar dupa ratarea lui Maroney nu a mai fost necesar. Sandra afirma ca in eventualitatea in care s-ar intoarce in sportul de performanta nu ar concura numai la un singur aparat si vorbeste despre fair-play si despre puterea de a zambi chiar si in momentele dificile.

Proaspat medaliata cu argint la individual compus in cadrul competitiei Nadia Comaneci International, Ioana Crisan are ca si obiectiv pe termen lung participarea la Jocurile Olimpice din 2020. Cu 38 de medalii in palmares la numai 12 ani, Ioana ar fi fost nevoita sa renunta la gimnastica daca Fundatia Nadia Comaneci nu s-ar fi oferit sa plateasca o parte din cheltuielile curente din viata sportiva. (sursa)

Maria Olaru vorbeste despre respectul de sine, puterea necesara pentru a face performanta si greutatile vietii de sportiv intr-un interviu pentru Agerpress. (link)

SUA

McKayla Maroney a suferit in aceste zile a 4a operatie la genunchi in mai putin de 1 an si jumatate. Agravarea problemei la genunchi a avut loc in timpul cantonamentului la ferma Karolyi.

Proaspat medaliata cu argint in concursul de individual compus de la American Cup, Brenna Dowell considera ca aceasta performanta, cea mai buna a sa la nivel international, o recomanda pentru a face parte din echipa pe care Statele Unite o va presenta la Campionatele Mondiale din China. Dowell are un exercitiu nou la paralele, care include elementul Tweddle si pe care l-a executat fara greseala la aceasta etapa de cupa mondiala. Cu tóate ca afirma ca are in continuare ambitii la nivel international, Brenna, care a implinit 18 ani, a inaintat o scrisoare de intentie Universitatii din Oklahoma, pe care Doreste sa o reprezinte din sezonul urmator in campionatul interuniversitar NCAA. (sursa)

Simone Billes, impreuna cu antrenoarea sa Aimee Boorman, a parasit clubul Bannon’s Gymnastix unde se antrena de la 6 ani. Conform site-ului USA Gymnastics, Simone se antreneaza acum la World Champions Centre, club ce pare sa fie nou infiintat de catre familia Biles.

Jordyn Wieber, care este in prezent studenta in primul an la UCLA si ocupa pozitia de manager al echipei de gimnastica a UCLA, vorbeste despre experienta de student obisnuit, despre rolul ei in echipa si despre ce sport de iarna i s-ar potrivi. (video)

Rebecca Bross antreneaza la WOGA in Dallas si planuieste sa inceapa facultatea. (sursa)

Polina Shchennikova, fiica a doi gimnasti rusi care au emigrat in Statele Unite cand ea avea numai un an, reprezinta una dintre sperantele SUA pentru Jocurile Olimpice din 2016 (video). Ea se antreneaza la Tigar, clubul in care se antreneaza si Jessica Lopez, participanta la Jocurile Olimpice din 2008 si 2012.

Kennedy Baker, componenta a echipei nationale de gimnastica feminina a Statelor Unite, s-a retras. Anuntul a fost facut pe 21 ianuarie.

Statele Unite au anuntat componenta echipelor care vor participa la Trofeul Cita de Jesolo in perioada 22-23 martie:

– Junioare: Bailie Key, Nia Dennis, Norah Flatley, Emily Gaskins, Rogan Smith, Jordan Chiles:

– Senioare: Kyla Ross, Peyton Ernst, Mykayla Skinner, Madison Kocian, Alyssa Baumann, Maggie Nichols, Rachel Gowey si Madison Desch.

Rusia

Exista destule controverse in ceea ce priveste sanctiunile aplicate in cadrul echipei nationale a Rusiei. Yulia Lozhechko de exemplu a fost trimisa sa se antreneze la club pentru cateva luni si apoi constant omisa in momentul realizarii selectiei in vederea alcatuirii echipelor reprezentative dupa ce la Campionatele Mondiale din 2007 in timpul calificarilor si-a schimbat coborarea la barna cu una mai dificila, dar cazand a ratat calificarea in finala pe aparat. Sanctiuni similare au primit Maxim Deveatovski, Nikolay Kriukov si Ana Pavlova. (sursa)

Couch Gymnast a realizat un material despre noile upgrade-uri ale junioarelor Rusiei, prezentate saptamana aceasta la un concurs national. Paralelele sunt aparatul la care micile rusoaice au evoluat cel mai mult. De asemenea Darya Skrypnik a prezentat un DTY.

Ksenia Afanasyeva, intr-o ipostaza inedita:


Ksenia Afanasyeva (via RRG)

China

Dong Fangxiao este componenta a echipei nationale a Chinei care a concurat la Jocurile Olimpice de la Sydney (2000). Dupa Jocurile Olimpice, din cauza unei necroze la femur s-a retras si a plecat sa studieze si sa antreneze in Noua Zeelanda. Ea s-a aflat in centrul unui scandal legat de varsta declarata de Federatia Chineza la JO deoarece in 2008 s-a descoperit ca anul nasterii din din actele de identitate nu corespundea cu cel declarat inainte de Jocurile Olimpice. Mama sa declara ca varsta fetei a fost modificata dupa retragere din cauza lungii perioade de recuperare in care a suferit 8 interventii chirurgicale pentru a nu reprezenta un impediment pentru viitorul ei. Federatia chineza a declarat ca problema falsificarii varstei este una individuala. (sursa)

International

The All Around realizeaza un clasament al notelor obtinute de gimnaste atat la nivel de individual compus cat si de aparate. In prezent clasamentul este condus de Elizabeth Price cu totalul obtinut la American Cup si cu un maxim al punctajului D de 24.9 puncte. Clasamentul individual compus este realist, el reprezentand evolutii ale gimnastelor in aceiasi competitie, nu evolutii foarte bune realizate la diferite competitii. Asteptam cu nerabdare sa vedem cum se va schimba clasamentul odata ce gimnastele din Europa si China vor incepe sa participe la competitii importante. (link)

Documentar despre gimnasticaDrumul spre Glorie (video)

Lauren Mitchell, campioana mondiala la sol in 2010, se va intoarce in competitii odata cu etapa de Cupa Mondiala de la Doha. Alte detalii despre aparitiile competitionale ale australiencelor in aceasta primavara din aceeasi sursa.

Australianca Georgia Bonora si Luis Felipe Vargas din Puerto Rico si-au anuntat retragerea.

Oleg Stepko va concura de acum inainte pentru Azerbadjan. (sursa)

Roxana Popa antreneaza dublu intins cu 360 grade intoarcere  la sol –  elementul Chusovitina:

Cateva gif-uri cu executii interesante realizate de-a lungul timpului. (link)

Gimnastica rítmica

Dupa calificarea la Jocurile Olimpice de Tineret ce se vor desfasura in august in China, Ana Luiza Filiorianu a fost prezenta impreuna cu presedinta Federatiei de Gimnastica Ritmica Irina Deleanu la o editie a emisiunii Neatza cu Razvan si Dani. Fara a intra in dezbateri de fond, momentul a fost unul relaxat si si a inclus si o demonstratie realizata de Ana Luiza cu cercul si panglica. (video)

Componentele lotului de junioare al Romaniei au participat saptamana aceasta la o testare interna inaintea participarii in perioada 13-16 martie la concursurile internationale de junioare si pre-junioare ce se vor desfasura in Ungaria, la Debrecen. Romania va fi reprezentata de 2 gimnaste la categoría pre-junioare si de 4 fete la categoría junioare. Cesima Nechifor, aflata in primul an de juniorat, va concura in afara competitiei, iar in conditiile unei evolutii bune are sanse de a fi inclusa in echipa pentru Campionatele Europene. Trebuie mentionat faptul ca numarul gimnastelor care se pregatesc la central din Bucuresti a fost redus la numai cinci fete din cauza lipsei fondurilor, celelalte gimnaste fiind nevoite sa-si continue antrenamtele la cluburi. (sursa)

Gimnastica aerobica

Laura Cristache le-a intervievat pe doua dintre componentele lotului national de gimnastica aerobica – Andreea Bogati si Bianca Becze dupa un an competitional 2013 plin de reusite. Ambele au povestit cum au facut cunostinta cu sportul care le-a adus apoi nenumarate satisfactii, au rememorat cele mai frumoase momente si cele mai importante medalii din cariera si au impartasit planurile pentru anul 2014.

DIANA

Fangymnastics @ Facebook|Twitter

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.