GymNews – 24 martie 2014

Activitate competitionala

Dupa un concurs de calificare reusit la Cottbus World Cup, Andreea Munteanu a avut o zi mai slaba si a ratat atat in finala de la barna cat si in cea de la sol. Cu toate acestea, Andreea a castigat medalia de bronz la barna (video) si locul 5 la sol (video). Fotografii puteti gasi pe pagina oficiala de Facebook a competiei, iar detalii despre finale in rapoartele realizate de Couch Gymnast (sarituri si paralele si barna si sol).

Andreea Munteanu Cottbus 2014
via Facebook Turnier de Meister 2014

La sfarsitul saptamanii s-a desfasurat Trofeul Cita de Jesolo la care au participat, atat la nivel de junioare cat si la nivel de senioare, Romania, Statele Unite (prezentarea echipei de junioare si de senioare), Italia, Japonia si Australia. Romania a fost reprezentata de o echipa formata din 6 junioare (Laura Jurca, Andreea Iridon, Andra Stoica, Anda Butuc, Asiana Peng si Stefania Orzu) si 3 senioare (Andreea Munteanu, Stefania Stanila si Silvia Zarzu). Sambata 22 martie s-a desfasurat concursul pe echipe si individual compus, iar duminica 23 martie finalele pe aparate. Atat la junioare cat si la senioare competitia a fost dominata de gimnastele din Statele Unite ale Americii.

In competitia junioarelor Romania a ocupat locul 2 la echipe ( 212.9 puncte) in urma Statelor Unite (228 puncte) (rezultate complete), iar la individual compus Laura Jurca a ocupat locul 4 (55.5 puncte), in urma a 3 componente ale echipei SUA (rezultate complete). In finalele pe aparate si-au asigurat locurile: Laura Jurca (toate cele 4 finale), Andreea Iridon (barna), Andra Stoica (sol) si Anda Butuc (paralele)


(c) federginnastica.it

In ceea ce priveste senioarele, Andreea Munteanu si Stefania Stanila au ocupat locurile 13 si 14 in concursul individual compus, castigat de Kyla Ross cu un total de 58 puncte (rezultate complete). Cronici ale primei zile de concurs puteti citi pe Couch Gymnast si Gimnastike (junioare si senioare), iar inregistrarea evolutiilor senioarelor din concursul individual compus puteti urmari pe canalul de youtube Romanian Gymnast.

Duminica, in ziua finalelor pe aparate, Romania s-a clasat de cinci ori pe podium prin Andreea Munteanu (aur la barna si bronz la sol), Laura Jurca (argint la sol, bronz la sarituri, locul 5 la barna si locul 8 la paralele) si Andreea Iridon (bronz la barna).  In rest, Stefania Stanila a terminat pe locul 5, atat la barna cat si la sol, Anda Butuc pe locul 4 la paralele, iar Andra Stoica pe locul 7 la sol. (rezultate complete|video)


via Romanian Gymnast

Conform primelor liste de participare cele doua gimnaste inscrise de Romania la Doha World Cup ce se va desfasura in perioada 26-28 martie – Larisa Iordache si Diana Bulimar – vor participa la tóate cele patru aparate. La masculin Vlad Cotuna este inscris pentru sol, cal cu manere si bara fixa, Andrei Muntean pentru cal cu manere, sarituri, paralele si inele iar Marius Berbecar pentru sarituri si paralele. Listele pot suferi modificari ulterioare.

In perioada 14-16 martie au avut loc Campionatele Angliei care s-au bucurat de prezenta senioarelor Ruby Harrold (castigatoare a concursului de individual compus) si Rebecca Tunney si a junioarelor Amy Tinkler si Elissa Downie. Rapoarte si rezultate se pot gasi pe Couch Gymnast si International Gymnast, iar inregistrari ale exercitiilor pe canalul de Youtube.

Romania

Fostul component al lotului national de gimnastica al Romaniei, Alin Jivan, a vizitat noua sala de gimnastica de la Arad in cadrul programului „Sport fara bariere”, a asistat la antrenamentele sectiei de gimnastica artistica feminina  si a fost impresionat de noua sala. (link)

SUA

Samantha Peszek (medaliata cu argint olimpic la Beijing impreuna cu echipa Statelor Unite) a castigat titlul la individual compus in ultima intalnire la care a participat UCLA in cadrul campionatului interuniversitar din SUA. (interviu)

Lexie Priessman s-a refacut dupa accidentarea suferita vara trecuta la tendonul lui Ahile si planuieste sa revina in competii incepand cu US Classics (interviu)

Simone Biles incercand un salt dublu inapoi grupat de pe loc – link.

Rusia

Aliya Mustafina si Viktoria Komova sunt anuntate ca participante la Campioantele Rusiei ce se vor desfasura in prsioada 2-6 aprilie. Aceasta ar reprezenta prima competitie oficiala a Viktoriei Komova dupa Jocurile Olimpice de la Londra, ea ratand intreg sezonul competitional 2013 din cauza a diferite probleme de sanatate. Ksenia Afanasyeva este si ea anuntata ca participand la sarituri, desi declaratiile anterioare ale gimnastei anuntau o posibila revenire abia la Campionatele Europene.

Imagini cu Tatiana Nabieva in noua postura de antrenoare – link.


via Rewriting Russian Gymnastics

Un interviu cu Ksenia Afanasyeva cu subtitrare in engleza realizat dupa ce a castigat nesperata medalie de aur la sol la Campionatele Mondiale din 2011 (video). Dupa spusele sale, aceasta este medalia care i-a dat forta pentru a continua si a se antrena in vederea Jocurilor Olimpice din 2012.

Evgenia Shelgunova antreneaza saritura Amanar (Yurchenko cu 2 suruburi si jumatate) si considera ce cel mai greu este sa le invingi pe americance. (interviu)

International

In urma unei accidentari minoreGiulia Steingruber s-a retras de la etapele de cupa mondiala ce se vor desfasura la Doha si Tokyo. Carlota Ferlito s-a retras si ea de la Jesolo in urma unei intinderi suferite la antrenament.

Doha World Cup va reprezenta pentru Lauren Mittchel prima competitie oficiala de dupa Jocurile Olimpice de la Londra. Australianca va concura la barna si sol si considera concursul o testare in vederea competitiilor viitoare, printre care Campionatele Commonwealth-ului si Campionatele Mondiale. (sursa)

Couch Gymnast realizeaza o incursiune prin tendintele in domeniul modei ce au marcat gimnastica artistica feminina, incursiune ce cu siguranta a trezit multe zambete.

Campionatele Mondiale de Gimnastica Artistica din 2018 se vor desfasura probabil la Doha, in Quatar, avand in vedere ca nici un alt oras nu si-a depus candidatura. Anuntul oficial va fi facut in luna mai. (sursa)

Espen Jansen se antreneaza la 45 de ani pentru a participa a 15a oara la Campionatele Europene si Mondiale in speranta de a ajuta echipa Norvegiei sa obtina rezultate bune si de a-si incheia cariera participand la niste competitii importante. (sursa)

International Gymnast a realizat un interviu cu Luke Carson (Irlanda).

Gimnastica ritmica

La Cupa MTK desfasurata la Debrecen, Romania a fost reprezentata de o echipa de 6 junioare si 2 pre-junioare. La categoria pre-junioare Denisa Mailat si Denisa Stoian au castigat atat medalia de aur pe echipe. Fetele au mai castigat inca 3 medalii de aur si doua de bronz in finalele pe obiecte. In concursul junioarelor Ana Luiza Filiorianu a castigat medalia de argint la minge si medalia de bronz la cerc – link. Inregistrari ale exercitiilor fetelor pot fi urmarite pe canalul de Youtube – Romanian Gymnast.

DIANA

Fangymnastics @ Facebook|Twitter

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.